fb

Woreczki na magnezję - do zawieszenia w pasie lub duże worki boulderowe

Od kiedy magnezja stała się tak popularna, a nic w tym dziwnego — znacząco poprawia chwyt, popularne stały się również biodrowe woreczki na magnezję, dzięki którym możemy ją mieć cały czas pod ręką na ścianie. Dzisiaj jest to sprzęt podstawowy. Większość woreczków posiada ściągacze lub gumki zamykające wnętrze i zapobiegające pyleniu. Standardem dzisiaj jest również usztywnione wejście, dzięki któremu łatwo sięgnąć do środka. Zobacz naszą ofertę kolorowych worków na magnezję różnych wielkości i wybierz odpowiedni dla siebie.

Zobacz także: Magnezja wspinaczkowa    |    Buty wspinaczkowe     |     Uprzęże wspinaczkowe     |     Przyrządy zjazdowe i asekuracyjne     |
    Ręczniki szybkoschnące     |    Chusty wielofunkcyjne     |     Slackline     |    Kubki stalowe i termiczne

Woreczek na magnezję

Magnezja to związek chemiczny, który najczęściej jest spotykany pod postacią białego proszku. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom jest wykorzystywana w sportach siłowych, w gimnastyce oraz właśnie we wspinaczce do poprawy chwytu. Znacznie poprawia tarcie, a także wchłania pot, przez co zapobiega się ślizganiu dłoni. Postać białego proszku wymaga czegoś, w czym będziemy ją transportować oraz nosić ze sobą już na ścianie. Po kilku chwytach wierzchnia warstwa magnezji, którą nałożyliśmy na swoje dłonie, ściera się i zostaje na skale, dlatego co jakiś czas musimy ją odnawiać i nakładać kolejną porcję. Z tej potrzeby zostały stworzone woreczki na magnezję. W przypadku bulderowców sprawa jest bardzo prosta – możemy czerpać nowe porcje magnezji wprost z oryginalnego opakowania. Możemy także się zdecydować na dużą torbę na magnezję, jak na przykład Deuter Gravity Boulder – jest ona wygodniejsza w transporcie oraz zmieścimy do niej większą ilość magnezji, która starczy na dłużej. W przypadku wspinaczki nawet na odrobinę dłuższej drodze warto mieć jej podręczny zapas przy sobie. W takiej sytuacji przyda nam się niewielki biodrowy woreczek na magnezję. Jest to kolejny z kilku elementów wyposażenia wspinacza, które należą od obowiązkowych. Namagnezjowane ręce to nie tylko nasza wygoda i bezpieczeństwo chwytu – choć jest to najistotniejszy argument, ale również element pożądanego zachowania na ściance lub w skałach – spocona dłoń zostawia nieprzyjemne ślady, na które mogą trafić osoby idące za nami. Sięgnięcie do woreczka na magnezję daje nam również chwilę skupienia, pozwala rozejrzeć się i znaleźć kolejny chwyt. Sama magnezja jest również nazywana czasami białą odwagą – z natartymi nią rękami czujemy się po prostu pewniej.

Jaki woreczek na magnezję wybrać?

Woreczek na magnezję to bardzo prosty sprzęt, do tego nawet stopnia, że niektóre osoby o podstawowych zdolnościach manualnych decydują się na jego własnoręczne wykonanie. Zarówno przy samodzielnym tworzeniu, jak i przy wyborze gotowego w sklepie turystycznym warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszą rzeczą jest miękka i niezszyta z zewnętrznym workiem wyściółka – na jej powierzchni osadza się zawsze magnezja i jej ugniatanie pozwala na łatwe pokrycie dłoni świeżą porcją magnezji. Jednym z ważniejszych elementów jest otwór woreczka. Musi on być duży i najlepiej usztywniony, by nasza ręka wchodziła tam bez problemu. We wszystkich dobrych woreczkach otwór jest również zaciągany i jest to super rozwiązanie. Kiedy chodzimy na dole, otwór jest zamknięty, przez co nie pylimy i nie tracimy magnezji, dopiero przed rozpoczęciem wspinaczki otwieramy woreczek lub nawet już na ścianie. Ważne więc by jego obsługa była możliwa nawet jedną ręką. Ostatnią rzeczą jest pętla do przytroczenia woreczka na magnezję do pasa lub do uprzęży. Niektóre woreczki są dodatkowo wyposażone w materiałową kulkę. Podobnie jak miękkiej wyściółki, jej ugniatanie ułatwia pobieranie nowej porcji magnezji. Kolejnym udogodnieniem może być także pętelka na szczoteczkę do czyszczenia chwytów.

Ładne i kolorowe woreczki na magnezję

Jak wspomniałem na początku, stworzenie dobrego woreczka na magnezję nie jest dużą filozofią i większość dostępnych na rynku jest godnych polecenia. Czym się zatem kierować przy zakupie? Ważnym argumentem jest wygląd woreczka, to czy nam odpowiada, czy ładnie się prezentuje? Może to się wydawać niepoważne, ale jeżeli kilka woreczków na magnezję spełni nasze wymagania, jak inaczej zdecydować?

Jak nosić woreczek na magnezję?

Woreczek na magnezję jest zazwyczaj wyposażony w taśmę do przewiązania jej w pasie i dobrze jest z niej korzystać. Na ściance można spotkać osoby, które czasami przyczepiają woreczek na magnezję bezpośrednio do uprzęży za pomocą karabinka – my tego rozwiązania nie polecamy – ogranicza to ruchomość woreczka i w niektórych pozycjach sięgnięcie do jego wnętrza może być problemowe, również w wąskiej szczelinie woreczek zawieszony z tyłu będzie niewygodny. Zawieszenie woreczka na tasiemce daje nam pełną swobodę i możliwość jego łatwego przemieszczania.