Skarpety trekkingowe - termoaktywne w góry / biegowe / coolmax / wełniane - Męskie i Damskie

Wybierając skarpety turystyczne lub sportowe, powinniśmy najpierw kierować się ich zastosowaniem, a następnie porą roku i temperaturą, w jakiej najczęściej będą używane. Do trekkingu zawsze wybierzemy grubszą skarpetę — i latem i zimą. Im trudniejszy szlak tym skarpeta trekkingowa grubsza — przynajmniej w newralgicznych miejscach — na palcach i na pięcie.

Na lato wybierzemy taką skarpetę, która w swoim składzie ma włókna Coolmax. Szukając zimowych skarpetek powinniśmy wybrać te z włóknami Thermolite lub Primaloft. Zarówno na lato, jak i na zimę bardzo dobra jest również wełna merynosowa — doskonale odprowadza ona wilgoć i dostosowuje swoją termikę do aktualnych warunków. Przy wyborze skarpety wełnianej na zimę lub na lato, tradycyjnie kierujemy się jej grubością.

Zobacz także: Bielizna termoaktywna    |    Polary     |     Rękawiczki     |     Spodnie trekkingowe     |
Niskie buty trekkingowe     |     Torby i walizki podróżne     |    Mapniki turystyczne

Skarpetki trekkingowe

Powiadają, że but jest tak dobry, jak skarpety, które z nimi nosimy. Pamiętajcie więc, że nawet najlepiej dobrane obuwie, nie spełni swojego zadania, jeśli nie połączymy go z odpowiednimi skarpetami!

W naszym asortymencie znajdują się lekkie i cienkie skarpety do biegania, ale także długie, grube skarpety narciarskie, jak i te przeznaczone do butów trekkingowych.

Wszystkie nasze skarpety turystyczne wykonane są z najlepszych materiałów, które zapewniają wygodę i higienę naszym stopom we wszystkich warunkach. Ich podstawową cechą gwarantującą tak wysoki komfort to oddychalność, czyli zdolność do szybkiego odparowywania zgromadzonej wilgoci. Niektóre modele skarpet posiadają dodatkowe wzmocnienia w newralgicznych miejscach jak palce i pięta.

Jakie skarpety trekkingowe wybrać?

Szukając skarpetek trekkingowych dla siebie, najpierw zadajmy sobie pytanie, do czego ich potrzebujemy?  Jakiego rodzaju to będzie aktywność – jak bardzo intensywna oraz w trakcie jakiej pory roku chcemy skarpetki nosić? To co będzie różnicowało poszczególne modele to grubość oraz rodzaj użytego materiału.

Skarpety trekkingowe zimowe

Skarpety trekkingowe zimowe mogą być wykonane z wełny merynosowej lub z włókien syntetycznych. Skarpety trekkingowe merino dobrze grzeją i super oddychają. Na szlaku wełna merynosowa to zawsze jedna z lepszych opcji. Jeżeli chcemy się zdecydować na skarpetę syntetyczną, zwróćmy uwagę, by była wykonana z włókien thermolite, primaloft lub innej syntetycznej ociepliny. Normalną rzeczą dla polepszenia izolacji jest wykorzystanie grubszej warstwy izolacyjnej – skarpety trekkingowe zimowe są więc zawsze grubsze niż letnie.

Skarpety trekkingowe letnie

Skarpety trekkingowe na lato również mogą być wykonane z włókien syntetycznych lub z wełny. Zazwyczaj będą one cieńsze, ale nie bardzo cienkie. W skarpetach trekkingowych bardzo ważna jest ich amortyzacja i ochrona stopy przed otarciami – przynajmniej w kilku newralgicznych miejscach skarpetki trekkingowe zawsze będą grubsze – na palcach, na pięcie i na podbiciu palców – reszta skarpetki może być cienka. Wełna merynosowa nawet przy wysokiej temperaturze i umiarkowanej aktywności fizyczne świetnie sobie poradzi, jeżeli jednak szukamy czegoś do bardzo intensywnej aktywności sportowej, lepsza będzie skarpeta syntetyczna. Syntetyki mają kilka wad, jak chociażby szybciej uzyskiwany brzydki zapach, ale za to wyraźnie lepiej radzą sobie z intensywnym odprowadzaniem potu.

Skarpety do biegania

Wybierając skarpety do biegania, postawmy na cienkie syntetyczne skarpetki. Tutaj nie jest potrzebna amortyzacja i grubość chroniąca przed otarciami jak w przypadku skarpet trekkingowych. Producenci ułatwiają nam zadanie wyboru właściwych skarpetek – większość sportowych modeli skarpet ma w nazwie Run, Runner lub Sport. Nie są to skarpetki tylko do biegania, dobrze nadają się do każdej intensywnej aktywności sportowej.