fb

Lonża via ferrata - wspinaczkowa z absorberem

Lonża wspinaczkowa to przyrząd służący do autoasekuracji. Jest często używana w parkach linowych, ale przede wszystkim została stworzona z myślą o via ferratach — czyli górskich drogach wyposażanych w poręczówkę — stalową linę biegnącą wzdłuż szlaku, w którą możemy się wpiąć. Lonża jest złożona z dwóch karabinków, przymocowanych do dynamicznej liny lub taśmy, absorbera energii łagodzącego szarpnięcie przy odpadnięciu ze ściany oraz pętli służącej do wpięcia lonży w uprząż. Lonża na via ferratach to sprzęt niezbędny. Jeżeli chcesz spróbować żelaznej drogi pierwszy raz i zastanawiasz się nad zakupem, zawsze możesz lonżę wraz z całym zestawem na via ferraty pożyczyć w naszej wypożyczalni sprzętu turystycznego — zestaw na via ferraty.

Kaski wspinaczkowe     |     Uprzęże wspinaczkowe     |     Rękawiczki wspinaczkowe     |    Buty podejściowe     |
    Liny i taśmy alpinistyczne     |     Przyrządy zjazdowo-asekuracyjne     |    Kurtki przeciwdeszczowe    |    Bielizna termoaktywna

 

Lonża na via ferratę

Na via ferracie do jednych z najważniejszych rzeczy należy lonża asekuracyjna. Służy ona do autoasekuracji. W najtrudniejszych częściach szlaku (a czasami na całej jego długości) oprócz dodatkowych stalowych elementów jak stopnie, czy chwyty, znajduje się poręczówka – stalowa lina, która służy nam jako pomoc – możemy się jej złapać i podciągnąć. Przede wszystkim poręczówka służy nam jednak do wpięcia w nią lonży. Lonża posiada dwa karabinki, by nawet podczas przepięć, w poręczówkę był wpięty przynajmniej jeden z nich, przez większość trasy są jednak wpięte oba. Wyjątkiem jest lonża V-kształtna - będzie o tym więcej mowa w części poświęconej rodzajom lonż.

Po co nam lonża?

Dlaczego na via ferratach stosować w ogóle lonże? Odpowiedź przychodzi błyskawicznie – dla asekuracji i ochrony naszego zdrowia i życia w przypadku odpadnięcia. Ale dlaczego nie użyć na przykład zestawu dwóch zwyczajnych taśm wpinanych w poręczówkę? Otóż najważniejszą częścią lonży jest absorber energii. W trakcie szarpnięcia po locie mogą powstać bardzo duże siły. Kiedy poręczówka biegnie poziomo, nasz lot jest krótki i szarpniecie niewielkie, ale w sytuacji pionowej poręczówki, dopiero stalowy uchwyt liny w skale nas zatrzyma, a wtedy powstała siła może być bardzo duża, zdecydowanie wystarczająca, by szarpnięciem uszkodzić nasz kręgosłup lub nawet zerwać taśmę. Absorber pochłania część energii i stosunkowo wolno nas wyhamowuje.

Budowa lonży

Lonża składa się z dwóch karabinków przymocowanych do liny dynamicznej lub taśm, absorbera energii oraz pętli, którą mocujemy do naszej uprzęży. Zasada działania i budowa są stosunkowo proste – lonżę możemy wykonać nawet sami z podstawową wiedzą dotyczącą węzłów z wykorzystaniem standardowego sprzętu wspinaczkowego. Jedyną specjalistyczną częścią jest absorber energii, chociaż i on w sytuacji awaryjnej moglibyśmy zastąpić serią węzłów, które zaciskałyby się w momencie szarpnięcia po odpadnięciu. W przeszłości lonże były wykonywane właśnie samodzielnie, dzisiaj mija to się z celem. Gotowe lonże są znacznie bezpieczniejsze w użyciu i o wiele bardziej komfortowe, a ich koszt jest porównywalny, gdybyśmy sami montowali podobny zestaw.

Rodzaje lonż asekuracyjnych

Rodzaje lonż asekuracyjnych wynikają z jej rozwoju i rozwoju stosowanych rozwiązań i technologii. Z tego też faktu wynika, że najlepsza i najbezpieczniejsza jest lonża najbardziej współczesna.

Pierwszym rodzajem absorbera jaki powstał, jest stalowa płytka, przez którą przeplata się wielokrotnie linę. W momencie szarpnięcia przechodzi ona przez wszystkie oczka i w wyniku tarcia energia upadku jest zamieniana w ciepło. Lonża z metalową płytką może być V-kształtna lub Y-kształtna. W pierwszym wypadku w poręczówkę zawsze mamy wpiętą tylko jedną linę – nigdy dwie. Oba karabinki są zamontowane na tej samej linie przewleczonej przez płytkę. W momencie odpadnięcia, jedno ramię się wydłużą, a drugie skraca. W Y-kształtnej lonży zawsze staramy się mieć wpięte oba karabinki, a tylko podczas przepięcia występuje moment, kiedy wpięty jest tylko jeden. Lina przechodząca przez metalową płytkę jest oddzielna i niezależna w tym wypadku.

Dzisiaj absorber z metalową płytką jest zastępowany zszywaną taśmą. Jest ona złożona zygzakiem i zszyta razem. W momencie szarpnięcia szwy się zrywają i właśnie na to zerwanie jest pochłaniana część energii. To rozwiązanie jest lepsze, gdyż zapewnia bardziej regularną siłę hamowania – w metalowej płytce na samym początku potrzebne jest silniejsze szarpnięcie do uruchomienia procesu. Z tego też faktu wynika, że przy lżejszych osobach metalowa płytka czasami w ogóle nie działała – wymaga ona większej początkowej siły. Dzieci i osoby poniżej 50 kg nie powinny używać absorbera z metalową płytką. Należy pamiętać, że każdy absorber jest jednokrotnego użytku, co w praktyce oznacza, że kolejne odpadnięcie może się skończyć zerwaniem lonży. W przypadku metalowej płytki należy wymienić linę, gdyż na skutek tarcia i wydzielanego ciepła, może się uszkodzić jej wewnętrzna struktura. W przypadku zszywanego absorbera taśmowego nie ma nawet mowy o ponownym użyciu – szwy są po prostu zerwane. To jest kolejna zaleta absorbera zszywanego - nikogo nie będzie kusić by korzystać z uprzęży po odpadnięciu.

Różnice możemy także spotkać również w przypadku łącznika pomiędzy absorberem i karabinkami. Kiedyś była to lina, dzisiaj zastępuje się ją taśmami – w ich wnętrzu możemy poprowadzić gumkę, która fałduje i skraca taśmy, kiedy nie są napięte – w spoczynku będą krótsze. Jest to wygodne.

Różnego rodzaju mogą być również karabinki. Na samym początku stosowano zwykłe karabinki zakręcane, później zastąpione modelami z zamkiem suwany góra-dół, co pozwala na jego obsługę jedną ręką. Dzisiaj najlepszym rozwiązaniem jest specjalny karabinek via ferratowy, który posiada blokadę zdejmowaną, przez chwycenie karabinka dłonią i naciśniecie tym zamka na jego tylnej stronie - jest to rozwiązanie najwygodniejsze, najszybsze i bezpieczne.

Wypożycz zestaw na via ferratę

Dobra, wygodna i bezpieczna lonża to stosunkowo duży wydatek. Jeżeli nie jesteś pewien zakupu, wybierasz się na via ferraty pierwszy raz lub robisz to sporadycznie, zajrzyj do naszej wypożyczalni sprzętu turystycznego. Warto przemyśleć opcję wypożyczenia lonży wraz z całym zestawem na via ferratę.