Sprawność harcerska Szara Lilijka | Mężny | CHWAT

Jeżeli chcesz nad sobą popracować, na swoimi słabościami - nad tym z czym od zawsze masz problem, to jest sprawność dla ciebie.


Szara Lilijka - sprawność harcerska zielona dwugwiazdkowa

Na 24 godziny oderwała / oderwał się od codziennych spraw, nie kontaktowała / kontaktował się z nikim (polecana samotna wycieczka na cały dzień do lasu). W tym czasie przemyślała / przemyślał Prawo Harcerskie i swój dotychczasowy do niego stosunek, oceniła / ocenił swoją wolę wypełniania Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego całym życiem (w każdej chwili, w każdym miejscu, każdym swoim czynem).

Zastanowiła / zastanowił się też nad swoimi wadami i pomyślała/pomyślał nad tym, jak skuteczniej z nimi walczyć. Zdobywający przyznają sobie sprawność sami, jeżeli szczerze potwierdzą w swoim sumieniu, że chcą żyć zgodnie z zasadami harcerskimi zawartymi w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim.

Obrzędowe przyznanie sprawności można połączyć z odnowieniem Przyrzeczenia. Sprawność tę trzeba zdobywać co roku od nowa. Po upływie terminu jej „ważności” wymagana jest powtórna próba lub przystąpienie do zdobywania sprawności „mężnego” lub „chwata”.

 

Mężny - sprawność harcerska zielona dwugwiazdkowa

Przez siedem dni od chwili przystąpienia do próby (po otrzymaniu od opiekuna lub drużynowego listu otwierającego próbę) w tajemnicy przed osoba zdobywająca tę sprawność prowadzi walkę z wadą, słabością, kompleksem, który w szczególny sposób komplikuje jej współżycie z innymi ludźmi (np. kłótliwość, zarozumiałość, nietolerancja, nieśmiałość, spóźnianie się, nierzetelność).

Sprawność przyznaje drużyna po wysłuchaniu relacji z przebiegu próby, jej ocenie i wniosku harcerki / harcerza o przyznanie sprawności.

 

CHWAT - sprawność harcerska czerwona trzygwiazdkowa

Słowo „chwat” tworzą pierwsze litery następujących nazw cech charakteru:

 • C - cnota (postępowanie zgodne z zasadami moralnymi),
 • H - hart (wytrwałość wobec przeciwności losu),
 • W - wola (siła woli, umiejętność konsekwentnego dążenia do celu),
 • A - altruizm (poświęcanie swoich talentów na rzecz innych),
 • T - tężyzna (ćwiczenie sprawnego i wytrzymałego ciała i ducha).

Aby zdobyć tę sprawność, harcerka / harcerz musi się zastanowić, brak których z wymienionych cech jest jej / jego wadą. Następnie opracowuje zadania (dla każ- dej litery po jednym), które mogą pomóc w walce z tymi słabościami. Powinny to być zadania realizowane specjalnie na potrzeby tej sprawności, niepowtarzające się np. przy zdobywaniu stopnia. Kiedy już harcerka / harcerz wymyśli zadania, wybiera opiekuna próby (przyjaciela, kogoś zaufanego), którego zapoznaje z wybranymi zadaniami. Bardzo ważne jest, by opiekunem została osoba, która będzie umiała wspierać i motywować podopiecznego w walce ze słabością.

Czas realizacji próby nie powinien być dłuższy niż pół roku. Kiedy osoba zdobywająca sprawność osiągnie cel swoich zmagań, występuje do rady drużyny o jej przyznanie. Wykonanie zadań potwierdza opiekun.

Rodzaj sprawności: Harcerska
Grupa sprawności: Wychowanie duchowe i religijne

Sprawność harcerska Szara Lilijka | Mężny | CHWAT

 • Dodaj Opinię
  (1)
 • 2,00 zł

Produkty uzupełniające

Przybornik do szycia - do munduru
Igły i nitki - podręczny przybornik do przyszycia sprawności
+ 11,90 zł
 • szt.
 • Dostępność:
  Towar dostępny w ofercie sklepu
  Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 1 dnia roboczego od chwili złożenia zamówienia, jednak w okresach wzmożonego zainteresowania naszą ofertą czas t

Zamówienie realizujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Darmowa Dostawa od 399 zł! Sprawdź >>

  do 399 zł od 399 zł
Paczkomaty 12,00 zł GRATIS
Kurier InPost 14,00 zł GRATIS
Kurier DPD 16,00 zł GRATIS

Płatność za pobraniem: + 4,00 zł

Woda Góry Las istnieje już ponad 20 lat!

O naszej firmie >>

Dołącz do nas >>

Masz aż 30 dni na zwrot produktu!

Sprawdź jak dokonać zwrotu  >>