Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

 

Hamak na balkon to bardzo popularna opcja. W domu spędzamy bardzo wiele czasu i dobrze jest czasami oderwać się od codziennych obowiązków i chwilę się pobujać. Jeżeli szukasz hamaka na balkon, pomogę tobie wybrać odpowiedni i podpowiem, jak i gdzie go zawiesić.

Jaki wybrać hamak na balkon?

Na balkonie, dobry będzie nawet bardzo podstawowy hamak. Jeżeli masz jakiś stary hamak, który wcześniej używałeś na ogrodzie, zapewne będzie odpowiedni. To co musisz sprawdzić, to jedynie długość hamaka. Sprawdź czy twój balkon nie będzie po prostu za krótki. Z reguły jednak 3 metry wolnej przestrzeni lub nawet mniej, będą odpowiednie. Pamiętaj, że hamak, może być nawet delikatnie dłuższy, niż wolna przestrzeń - wtedy będzie po prostu bardziej obwisał. Do siedzenia lub leniwego bujania się po obiedzie, nawet mocno obwiśnięty hamak będzie OK. Jeżeli jednak chcesz spać w hamaku na balkonie, wtedy postaraj się, by było tyle miejsca, by hamak był napięty.

Czyli jaki wybrać hamak na balkon? Ja polecam zawsze hamak turystyczny. Jest bardzo wygodny, często mamy do wyboru rożne ciekawe kolory, a na dodatek, jeżeli jednak postanowimy go kiedyś zabrać do lasu na biwak, bardzo łatwo go spakujemy i bagażu nie zajmie nam wiele miejsca. Hamak z poprzeczkami wcale nie jest bardziej wygodny. Łatwiej się chyba tylko do niego wchodzi, ale komfort leżenia jest na prawdę bardzo zbliżony. Jeżeli stawiasz na pierwszym miejscu wygodę, nadal polecam ci hamak turystyczny.

Hamak na balkon - propozycje

Tak, jak pisałem wcześniej, na balkonie, możesz rozwiesić niemal każdy hamak. Fajną, kolorową opcją są hamaki UpNap. Dostępne są one w wersji jednokolorowej, lub dwukolorowej.

Tańszą, podstawową opcją, będzie hamak MFH. Występuje on tylko w kolorze zielonym. Po złożeniu zajmuje bardzo niewiele miejsca i niewiele waży. MFH, to marka produkująca sprzęt wojskowy, survivalowy i bushcraftowy, dlatego oprócz tego, że będzie to dobry hamak na balkon, sprawdzi się również podczas biwakowania.

 

 

Najbardziej zaawansowaną i profesjonalną marką produkującą hamaki, jest polski Lesovik. Hamaki Lesovik są przeznaczone i produkowane z myślą o ludziach lasu - ich flagowym hamakiem, jest hamak z moskitierą - LESOVIK Draka. Taki super wyposażony zestaw hamakowy, jest idealny wręcz dla bushcraftowca i osoby chcącej spędzić noc w lesie. Podstawową wersją, która będzie dobra również, jako hamak na balkon, jest hamak Lesovik Duch. Nadal jest to bardzo dobry, wytrzymały i niewielki po spakowaniu hamak turystyczny, ale dzięki bardzo ładnym dostępnym kolorom idealnie nada się do domu.

Gdzie i jak zawiesić hamak na balkonie?

Na balkonie zazwyczaj znajdują się barierki. I to jest dla nas świetna wiadomość. Sam oceń, czy są one na tyle mocne, że wytrzymają ciężar człowieka. Dobrze, jeżeli barierki są wykonane z pustych metalowych rurek. Puste w przekroju metalowe elementy są z reguły bardziej wytrzymałe na wyginanie niż pełne pręty lub sztachety. Ale jeżeli barierka jest gruba, będzie ok. Spójrz także, jak barierka jest przymocowana do ściany - czy jest porządnie wmurowana, albo przymocowana na grube śruby - hamak z obciążeniem, to duża siła wyrywająca.

Mocne śruby i grube barierki to opcja, której można zaufać.

Kolejną sprawą jest węzeł, którym przywiążesz hamak na balkonie do barierki. Ja wykorzystałem półwyblinkę. Brzmi skomplikowanie - ale spójrz na obrazek powyżej. Jestem pewny, że sam nie raz stosowałeś już ten węzeł w wielu sytuacjach. Jest on bardzo dobry, do zawieszenia hamaka na balkonie, ponieważ sam się zaciska, ale nie ma tu żadnego supła, który mógłby się zacisnąć i zablokować. Jest to ważne, ponieważ nasze obciążenie, na lince jest spore i jeżeli wykorzystamy klasyczny supeł, nie będziemy go potem w stanie rozwiązać lub będzie to bardzo trudne.

Najlepsze w naszym hamaku jest to, że jak tylko chcemy inaczej wykorzystać balkon, hamak po prostu zdejmujemy. Z węzłem półwyblinką, który ci pokazałem, zrobisz to szybko i łatwo.

Jeżeli nie masz możliwości przywiązania hamak do barierek, możliwe, że trzeba będzie zamontować specjalny hak. To wymaga nieco więcej przygotowań, ale nie jest wcale trudne. Jak przymocować do ściany lub sufitu hak do hamaka bardzo dobrze jest opisane w blogu - Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu? Polecam wam ten wpis!

Hamak na balkonie zawieszony? Teraz czas odpocząć! A może też spędzić tam noc?

Teraz już wszystko wiesz, co zrobić, by zawiesić hamak na balkonie. Nie wymaga to dużo pracy, ale i tak po tym wszystkim należy ci się zasłużony odpoczynek :]

Tak na prawdę hamak na balkonie to pierwszy krok, do bardzo fajnej przygody z tym sprzętem. Zachęcam cię do wykorzystania hamaka w lesie. Może najpierw tylko na biwaku lub spływie kajakowym, jako dodatkowa atrakcja, ale potem także do spędzenia nocy w hamaku. W domowych warunkach na balkonie zrobisz to w bezpieczny i kontrolowany sposób. Sprawdź, czy będzie to dal ciebie wygodne, wypróbuj, czy twój śpiwór się do tego nadaje oraz czy bujanie bardziej cię usypia, czy może jednak doprowadza do szału.

Ja jestem wielkim fanem spania w hamaku, mam nadzieję, że chociaż trochę cię zainspirowałem i sam / sama spróbujesz!

Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów o hamakowaniu:

1. Hamak czy namiot? Co wybrać?
2. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?
3. Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?
4. Jak zamontować hamak bez drzewa?
5. Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?
6. Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?
7. Wieszamy hamak - jaka odległość pomiędzy?
8. Pomysły DIY na stelaż na hamak

 

Redaktor: Mateusz Konieczny

Uwielbia podróżować – zwłaszcza na Bałkany lub Wschód – po to, by zjeść coś, czego jeszcze nie jadł i wypić coś, czego nigdy nie pił. Chyba, że jedzie w góry – wtedy może nie jeść i nie pić, żywi się widokami i powietrzem. Z wykształcenia etnolog, co z pewnością mocno wpłynęło na jego sposób postrzegania spotykanych w drodze osób i kultur. Do internetu wdzwaniał się już w roku 2000, a w 2001 założył pierwszego bloga.