Jak zamontować hamak bez drzewa?

 

Czy chciałeś kiedyś zamontować hamak, ale odpuściłeś, bo nie wiedziałeś jak to zrobić bez drzewa? Też miałam ten problem, ale nie odpuściłam i znalazłam wyjście z sytuacji. Poniżej przedstawię parę pomysłów na to jak zamontować hamak bez użycia drzew. Opiszę również modele hamaków, w tym polskiej marki Lesovik, którymi powinieneś zainteresować się przy doborze odpowiedniego miejsca na nocleg.

Hamak w ogrodzie bez drzew ? Tak, to możliwe!

Pewnego razu siedząc w moim ogrodzie pomyślałam, że strasznie marzy mi się hamak, bujanie na nim, relaks i odpoczynek w upalne dni. Zaczęłam się rozglądać na czym by go zawiesić, ale niestety nie znalazłam ani jednego drzewa. No i właśnie co takiego możesz zrobić? Tak naprawdę, to możesz zrobić bardzo wiele, a wystarczy twoja kreatywność! Nie mając drzew wokół wystarczy, że będziemy mieć element, który posłuży nam do zawinięcia linki wokół oraz  będzie on w stanie utrzyma nasze obciążenie. I tutaj masz dwie opcje, ponieważ można kupić stojak pod hamak albo zrobić go samemu. Ja wybrałam tę drugą, ponieważ uznałam ją za tańszą, ale też przyjemniejszą dla mnie.

Zrób to sam!

Bardzo lubię produkować rzeczy sama, wszelkie aktywności handmade sprawiają mi ogromną radość. Kiedyś byłam w harcerstwie i uznałam, że do zrobienia swojego stojaka pod hamak wykorzystam żerdzie, ale możecie również zakupić idealne drewno w sklepie budowlanym. I tutaj w zależności od tego jaki hamak wybierzesz takie wymiary musisz zastosować pod swój stelaż. Tutaj parę pomysłów na to jaki hamak kupić: 

 

1) Lesovik DUCH Baltic Blue - hamak wyprawowy

Produkty polskiej marki Lesovik stanowią już swoistą gwarancję najwyższej jakości. Producent wykorzystuje trwałe i mocne materiały, które nawet użytkowane latami, nie zmieniają swojej struktury i nie nabierają przebarwień. Według mnie hamak turystyczny Lesovik Duch będzie jedną z najlepszych opcji przy wyborze odpowiedniego hamaka outdoor dla Ciebie. Lesovik oferuje również mnogość dodatków do swoich hamaków, które umożliwią Ci bezproblemowe i szybkie zawieszenie miejsca noclegowego. Sprawdź koniecznie taki produkt jak Lesovik SMUK - zawieszenie do hamaków.


2) Lesovik Draka - hamak z moskitierą

Pozostając w temacie świetnych hamaków marki Lesovik proponuję Ci również zainteresować się modelem Lesovik Draka. Jest to kompletny system nocowania, ponieważ zamiera nie tylko hamak outdoor, ale też moskitierę oraz zawieszenie. Jest to opcja cięższa od wspomnianego wcześniej hamaka Lesovik Duch, ale jeśli nie jest dla Ciebie priorytetem waga sprzętu, to Lesovik Draka może okazać się dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.

hamak lesovik draka olive green

3) ROCKLAND Redwood

To ultralekki hamak, jest idealnym wyborem dla wszystkich, którzy lubią wygodę i miły materiał. Zwykle poradziłabym zakup tego hamaka osobom, które wybierają się na biwak, ponieważ jest naprawdę idealny do zmniejszenia wagi swojego ekwipunku, ale wydaje mi się, że jego delikatny materiał bardzo przemawia za używaniem go w ogrodzie. Co mnie przekonuje do tego hamaka, to na pewno  materiał, ponieważ w ciepłe dni jego przewiewność będzie idealnym rozwiązaniem relaksowania się w domu.

 

4) Hamak survivalowy MFH Light

Idealny do biwakowania, ale też sprawdzi się w naszym ogrodzie. Jest kompleksowy i chyba niezniszczalny – przebył ze mną już wiele pieszych wycieczek. Jego plusem jest również wielkość, zajmuje mało miejsca. Wykonany jest z poliestru, dzięki czemu jest lekki i elastyczny.

Masz już swój wymarzony hamak? To świetnie! Przechodzimy dalej…

Jak wybrać dobre miejsce na hamak ?

Nie ukrywam, że to jedna z ważniejszych kwestii, ponieważ wybierając najdogodniejsze miejsce na hamak unikniemy tzw. wtopy – czasem i dosłownie. No właśnie, o co mi chodzi? A o to, że musimy się rozejrzeć i pomyśleć, czy dane miejsce da nam naturalną ochronę przed różnorodnymi warunkami pogodowymi. Unikaj wszelkich przestrzeni, które są blisko zbiorników z wodą. Druga sprawa, skoro montujesz hamak w ogrodzie, to najlepiej, żebyś go umieścił, gdzieś z dala od hałasów – ulicy, ogrodu sąsiadów, czy psa za płotem. Tak to podkreślam, ponieważ często nie myśli się o tym, a miejsce naprawdę ma ogromne znaczenie na nasz komfort. Pamiętaj o tym by mieć oczy z tyłu głowy! A raczej spojrzeć do góry i spojrzeć co jest nad tobą. Dobrze umieścić hamak tak, aby nie znajdował się pod czymś, co mogłoby spaść wprost na ciebie. I jeszcze jedna sprawa, to usuwanie wszelkich przeszkód, które utrudniają wchodzenie do hamaka lub schodzenie z niego. Ja jestem wielbicielką chodzenia po moim ogrodzie „na bosaka” i wydaje mi się, że chyba większość z was tak będzie robić, dlatego ostrzegam już na wstępie, żeby nie zapomnieć o tych drobnych czynnościach, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Jak masz ochotę więcej o tym poczytać, to na naszym blogu znajdziesz wiele porad dotyczących sprawdzania terenu.  

 

Na czym zawiesić hamak?

Jak już masz zrobiony stelaż do naszego ogrodowego hamaka, to teraz zajmiesz się jego zawieszeniem. Niektóre hamaki mają w komplecie zawieszenie, a inne nie – to już zależy od tego co wybierzesz. Dla wersji niekompletnych będziesz potrzebować systemu zawieszenia do hamaków. Linki i karabinki możesz znaleźć tutaj
Domyślam się, że ten artykuł czytają również osoby, która chciałyby zabrać ze sobą hamak na wyprawę i borykają się z problemem zawieszenia hamaka bez użycia drzewa.

Jak zawiesić hamak bez drzewa?

Jeśli już wybrałeś się na wyprawę swoich marzeń i okazało się, że nie ma wokół drzewa, ani drzew do których mógłbyś przymocować swój hamak, to musisz poszukać czegoś wokół czego zawiążesz linkę. To mogą być naprawdę różnego rodzaju elementy, które udźwigną twój ciężar np. belki, słupy, kraty itp. A może hamak na balkonie? W artykule Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić? podpowiadamy jak to zrobić.

 

Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów o hamakowaniu:

1. Hamak czy namiot? Co wybrać?
2. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?
3. Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?
4. Jak zamontować hamak bez drzewa?
5. Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?
6. Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?
7. Wieszamy hamak - jaka odległość pomiędzy?
8. Pomysły DIY na stelaż na hamak

 

Redaktor: Kasia Bazgier

Od dziecka związana ze środowiskiem harcerskim ZHR. Zuchmistrzyni, prowadziła gromadę zuchową w Opolu. Z wykształcenia muzykolog, skończyła Filologię Polską. Aktualnie jest w trakcie nauki w Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Czynnie recenzuje płyty w JazzPress.pl, Fragile.pl oraz Meakultura.pl. Była w jury jako młody krytyk muzyczny na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie.