Chusta animacyjna - do czego służy?

 

Pewnie niejednokrotnie natknęliście się na grupy dzieci i ich opiekunów, które bawiły się kolorową chustą. Czym ona jest? To chusta animacyjna, zwana chustą klanza. Jak ją stosować? Komu pomaga? Komu się przyda? O tym w dzisiejszym wpisie.

Zabawy z chustą animacyjną

Utarło się, że chusty animacyjnej używają głównie dzieci w wieku przedszkolnym, co nie jest prawdą. Chusta klanza jest odpowiednia dla osób w każdym wieku - ważne jest jedynie dobranie odpowiednich aktywności z nią związanych. Na rynku znajdziecie mnóstwo różnych odmian chust animacyjnych - są wielokolorowe, dwukolorowe, z rzepami, rysunkami. Każda z nich ma inne przeznaczenie. Wyróżnia się również różne rozmiary chust. Im jest większa, tym więcej osób może z niej korzystać. Są też różne materiały wykonania - lżejsze, poliestrowe, które lubią się niestety przecierać, oraz te bardziej wytrzymałe, bawełniane. Jeśli będziesz z chusty korzystał często, to nie warto tutaj oszczędzać i lepiej wybrać wyrób bawełniany.

Chusta klanza / chusta klanzy

Chusta animacyjna jest świetnym atrybutem przy integracji nowej grupy. Z jej użyciem można poznawać swoje imiona, zainteresowania i pasje. Można wykorzystywać również piłki, ukrywać przedmioty, przetaczać je, czy toczyć po materiale i wspólnie dążyć do tego, aby przedmiot wpadł w centrum chusty. To świetna metoda na zgranie grupy. Chusta klanza aktywizuje podopiecznych, ciekawi swoimi barwami oraz wywołuje pozytywne skojarzenia. Wszystkie praktyczne zastosowania klanzy znajdziesz w książce "Kolorowe zabawy z chustą animacyjną klanza". W książce opisane są nie tylko gotowe scenariusze zabaw, ale też przydatne porady i to wszystko zawarte jest w podręcznej formie, którą zawsze możesz zabrać ze sobą.

chusta animacyjna poznań

Chusta animacyjna zabawy

Do najczęściej wykorzystywanych zabaw z chustą animacyjną należą:

Kogo nie ma - uczestnicy zabawy zamykają oczy i trzymają chustę na tyle wysoko, że osoba wyznaczona przez animatora, która chowa się pod nią, nie jest widoczna (nie opina się na jej kształtach). Po otwarciu oczu grupa ma za zadanie jak najszybciej ustalić kogo brakuje w kręgu i kto kryje się pod chustą. Gra pozwala ćwiczyć uważność i spostrzegawczość.

Zamiana miejsc - na wyznaczony sygnał, osoby będące po dwóch, różnych końcach chusty, zamieniają się miejscami, przebiegając pod chustą. Gra ćwiczy refleks i sprawność fizyczną.

Kto tak jak ja - grupa wypowiada zdanie "Kto tak jak ja..." a osoba animująca dokańcza je mówiąc np. "...ma siostrę". Wtedy wszystkie osoby posiadające siostrę muszą wbiec pod chustę i zmienić miejsce, w którym dotychczas stały. Jest to gra integrująca i pozwalająca poznać inne osoby.

Przerzucanie przedmiotów - na chuście umieszcza się przedmiot np. piłkę i wyznacza cel. Celem jest przerzucenie piłki za plecy drużyny przeciwnej. Drużyna przerzucająca musi tak dostosować ruchy, aby zgrać działania i finalnie zdobyć punkt. Zabawa wzmacnia przynależność do grupy i uczy współdziałania.

Kolory (gra z muzyką) - uczestnicy zabawy okrążają chustę, która leży na podłodze. Dopóki muzyka gra, dopóty uczestnicy krążą wokół niej. Kiedy cichnie, animator wydaje komendę np. stajemy na czerwone i zadaniem uczestników jest odnalezienie koloru i jak najszybsze ustawienie się w wyznaczonym polu. Osoba, która zrobi to jako ostatnia, odpada. Gra rozgrywa się aż do wyłonienia zwycięzcy.

 

Redaktor: Natalia Roszak

Jeśli aktualnie nie czyta jakiejś książki, to z pewnością robi zdjęcia. Uzależniona od czarnej kawy, najlepiej w formie podwójnego espresso. W pracy uporządkowana i zorganizowana, w życiu prywatnym ceni sobie kreatywny chaos. Mieszka w Poznaniu i uważa, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Polecane produkty

Profesjonalna chusta animacyjna Akson KLANZA / płachta do zabaw z dziećmi - 2 m / 24 uchwyty

Profesjonalna chusta animacyjna Akson KLANZA / płachta do zabaw z dziećmi - 2 m / 24 uchwyty

Wytrzymała i profesjonalna chusta animacyjna Klanza firmy Akson to gwarancja udanych zajęć nie tylko dla dzieci.
Profesjonalna chusta animacyjna Akson KLANZA / płachta do zabaw z dziećmi - 3,5 m / 36 uchwyty

Profesjonalna chusta animacyjna Akson KLANZA / płachta do zabaw z dziećmi - 3,5 m / 36 uchwyty

Wytrzymała i profesjonalna chusta animacyjna Klanza firmy Akson to gwarancja udanych zajęć nie tylko dla dzieci.
Spadochron animacyjny i edukacyjny Akson / Chusta KLANZA - 1,75 m / 12 uchwyty

Spadochron animacyjny i edukacyjny Akson / Chusta KLANZA - 1,75 m / 12 uchwyty

Lżejsza opcja chusty animacyjnej Klanza - spadochron firmy Akson to gwarancja udanych zajęć nie tylko dla najmłodszych....

Polecane artykuły

Zabawy z chustą animacyjną Klanza – nasze porady

Zabawy z chustą animacyjną Klanza – nasze porady

Coraz częściej szukając propozycji zabaw dla dzieci napotykamy na taką nazwę jak chusta Klanza lub chusta animacyjna lub też chusta edukacyjna. Co to jest chusta Klanza? Jak jej używać oraz w czym jest lepsza od innych form zabawy? Co to chusta animacyjna Klanza? Chusta animacyjna...
Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Wasze dziecko wstąpiło do harcerstwa i przymierzacie się do kupna pierwszego munduru, ale ogrom elementów oraz ich nazw przysparza Wam zawrotów głowy? A może nie jesteście pewni jak w ogóle wygląda mundur harcerski dla dziewczynki, a jak dla chłopca? Postaram się dzisiaj...
Jak wybrać śpiwór? Kilka prostych rad!

Jak wybrać śpiwór? Kilka prostych rad!

Od tego, jak spędzimy noc, zależy też to, jak przyjdzie nam spędzić następny dzień. Wszyscy zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa odpoczynek i spokojny sen. Aby go sobie zapewnić, mając przed sobą noc w terenie, warto jest zaopatrzyć...