Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?

 

To pytanie bardzo często się pojawia, kiedy przychodzi do zakupu pierwszego hamaka. Zastanawiamy się czy nasz kręgosłup, aby na pewno jest w dobrej pozycji do spania. Otóż okazuje się, że w idealnej! Dlaczego tak się dzieje? Zaraz opowiem, krótko o co w tym chodzi i dlaczego hamak jest zdrowy dla kręgosłupa.

Jak to jest, że w hamaku zasypia się szybciej?

            No  i właśnie! Ilekroć wchodzę do hamaka, to zasypiam i odprężam się tak, że nie chcę już z niego wychodzić. W namiocie jest też duża wygoda, ale nie raz nie potrafiłam zasnąć przez coś, co mnie uwierało w plecy np. kamienie. W hamaku od razu czuję się wyluzowana i wszystko zaczyna się odprężać, a  w szczególności mój kręgosłup. Zwykle mam problemy z bolącym karkiem nad ranem albo ze ściskami, które dają ogromny ból pleców. Po nocy w hamaku czuję się odprężona i bardzo zrelaksowana. Uważam, że najlepiej jest kupić hamak, w którym czujemy się dobrze – dopasować go do naszej sylwetki oraz wzrostu. Tutaj moje podpowiedzi co do wyboru hamaka:

  • Hamak turystyczny Lesovik DUCH, bardzo porządny z firmy LESOVIK. W pięknym ciepłym kolorze, podsyłam ten, bo na żywo jest przepiękny, ale też bardzo porządny. Dostępny również w kolorze niebieskim i zielonym.
  • Hamak survivalowy MFH Light bardzo wytrzymały, lekki i prosty w użytkowaniu. Posiada zintegrowany, wszyty pokrowiec, który może służyć jako podręczna kieszonka.
  • Hamak ROCKLAND Redwood ultralekki. Dla każdego, kto lubi kompaktowe rozwiązania, ponieważ jest bardzo lekki i poręczny.

Na zdjęciu hamak marki Lesovik - Lesovik Duch w kolorze Olive Green

Który hamak jest wygodniejszy dla naszego kręgosłupa?

            Najlepiej wybrać dłuższy hamak, bo taka jest prawda, że im dłuższy hamak, tym jest nam wygodniej. Musisz zwrócić uwagę na jego długość, ponieważ za krótki hamak spowoduje, że nie będziesz w stanie wyprostować nóg. W dodatku jak go zamontujesz zbyt wysoko, to zrobisz z niego siedzisko, bardzo niewygodne siedzisko. Także zwróć uwagę na minimalną długość części użytkowej, powinna ona mieć 2 metry. Sprawdź czy twój hamak ma długie ramiona, dzięki temu wyprofilujesz lepiej swój ciężar. Idealnie sprawdzi się hamak LESOVIK DRAKA.

Jaki hamak wybrać?

            Jestem z tych osób, którym doradzałabym wybrać taki hamak, który nie ogranicza naszych ruchów, czyli taki, w którym będziemy mogli przyjąć dowolną pozycję. Wybierz hamak miękki  poddający się twoim ruchom np. hamak LESOVIK DUCH. Najczęściej sypiam na boku i ponoć to jest najlepsza pozycja do spania w hamaku. Pamiętaj, że jest bardzo duża różnorodność wśród oferty jaką prezentują sklepy a hamak powinien być bardzo dobrze dobrany.

Hamak zamiast łóżka?

            Niektórzy ludzie mają zamontowany hamak w pokoju i używają często jako zamiennik łóżka. Czemu tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta w hamaku łatwiej się odprężamy, a więc też szybciej w nim zasypiamy. Co do samego kręgosłupa, to po prostu nasze plecy w ten sposób odpoczywają, gdyż w jego dolnej części dyski się rozciągają – nic nam nie uciska na kręgosłup. W jednym z naszych artykułów pt. "Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu" podpowiadamy jak przymocować go do ściany czy też sufitu. Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, to musisz wypróbować odprężanie się w ciągu dnia leżąc na hamaku! Jeśli często czujesz ściski w ciele, to od złej pozycji podczas spania. W hamaku nie ma możliwości złego ułożenia się, ponieważ on sam dopasowuje się do twojego ciała, a dzięki temu sprawia, że czujesz się odprężony i zrelaksowany. Hamak nie zastąpi nam łóżka, ale jest idealną formą relaksu po ciężkim dniu. Nie zamieniałabym łóżka na hamak, tylko zamontowała go u siebie w domu, gdyż jest to naprawdę bardzo skuteczna metoda relaksacyjna.

Podsumowanie

             Kręgosłup odpoczywa w hamaku, jest odciążony i nie ma możliwości spowodowania w nim ścisków, ponieważ podczas leżenia nasze ciało jest ułożone w literę „V”. Bardzo często bolą mnie plecy od leżenia od spania w niewygodnej pozycji, której nie jestem w stanie skontrolować kiedy śpię. Dopiero nad ranem budzę się i czuję, że wszystko mnie boli.   Jednak, gdy wejdę na swój hamak, to od razu odczuwam totalne odprężenie, wyciszam się, a bujanie  sprawia, że momentalnie zasypiam. Hamak, to samo zdrowie dla kręgosłuparedukuje stres, odciąża kręgosłup, obniża ciśnienie krwi, w pozycji w kształcie litery „V” nasze ciało regeneruje się oraz potrafi uwolnić się od bólu. Spanie w hamaku jest również polecane przez terapeutów, jeśli masz problemy z kręgosłupem, czujesz bóle i ściski, to bóle pleców mogą ustać dzięki zmianie przyzwyczajeń i relaksowaniu się w hamaku.

            Miałam duże problemy ze snem oraz bóle całych pleców w szczególności dolnego odcinka, jak i górnego. Cały czas coś mnie stresowało i nie umiałam zasnąć, a jak zasypiałam, to było prawie już rano. Na problemy ze ściskami oraz snem pomogło mi relaksowanie się w hamaku.

Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów o hamakowaniu:

1. Hamak czy namiot? Co wybrać?
2. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?
3. Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?
4. Jak zamontować hamak bez drzewa?
5. Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?
6. Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?
7. Wieszamy hamak - jaka odległość pomiędzy?
8. Pomysły DIY na stelaż na hamak

 

Redaktor: Kasia Bazgier

Od dziecka związana ze środowiskiem harcerskim ZHR. Zuchmistrzyni, prowadziła gromadę zuchową w Opolu. Z wykształcenia muzykolog, skończyła Filologię Polską. Aktualnie jest w trakcie nauki w Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Czynnie recenzuje płyty w JazzPress.pl, Fragile.pl oraz Meakultura.pl. Była w jury jako młody krytyk muzyczny na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie.

Polecane produkty

LESOVIK Draka Baltic Blue - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

LESOVIK Draka Baltic Blue - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

Hamak turystyczny Lesovik Draka to kompletna propozycja dla osoby chcącej zacząć przygodę z bushcraftem, survivalem lub po prostu biwakowani...
LESOVIK Duch Pine Amber - hamak turystyczny

LESOVIK Duch Pine Amber - hamak turystyczny

Uniwersalny, lekki turystyczny hamak Lesovik Duch dostępny w trzech kolorach - Olive Green (zielony), Baltic Blue (niebieski), Pine Amber (p...
LESOVIK Draka Pine Amber - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

LESOVIK Draka Pine Amber - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

Hamak turystyczny Lesovik Draka to kompletna propozycja dla osoby chcącej zacząć przygodę z bushcraftem, survivalem lub po prostu biwakowani...

Polecane artykuły

Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

Poradnik, jak wybrać hamak na balkon oraz jak go zawiesić? Propozycje konkretnych hamaków do zawieszenia na balkonie oraz instrukcja jak je zawiesić - do czego przywiązać i jaki zastosować węzeł?
Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?

Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?

W czasie jesiennych, zimowych długich wieczorów  bardzo dużo czasu spędzamy w domu. W domu pracujemy, odpoczywamy i wykorzystujemy czas wolny. Jak umilić sobie ten czas? Jednym z rozwiązań jest hamak. Z tego wpisu dowiesz się jak zawiesić hamak w domu. Jak przymocować go...
Mapa miejsc do biwakowania na dziko w Polsce – jak je znaleźć?

Mapa miejsc do biwakowania na dziko w Polsce – jak je znaleźć?

Szukasz miejsca do biwakowania na dziko w Polsce? Dobrze trafiłeś. Znajdziesz w tym wpisie mapę oraz instrukcję, jak z niej korzystać. Pod koniec 2019 roku opublikowaliśmy wpis, w którym z radością ogłosiliśmy, że w Polsce można wreszcie biwakować na dziko. Oczywiście...