Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?

 

Chciałbyś się dowiedzieć jak zamontować hamak w lesie? A może masz problem z zawieszeniem go w domu? W moim artykule opisze jakich błędów unikać przy montowaniu hamaka oraz gdzie go najlepiej zawiesić. Jeśli szukasz odpowiedniego hamaka dla siebie to zajrzyj koniecznie do zakładki hamaki turystyczne. Znajdziesz tam produkty znanych marek. Wśród nich jest też producent polskich hamaków Lesovik. Szczególną uwagę zwróć na modele Lesovik Duch, Lesovik Draka oraz Lesovik SUL. Są to jedne z najbardziej popularnych modeli hamaków sprzedawanych w Polsce.

Montowanie hamaka w domu

Zaczniemy od montowania hamaka między ścianami w domu. Jeżeli nie masz jeszcze obranego miejsca, w którym chciałbyś zawiesić swój hamak, to nawet lepiej, ponieważ musisz wiedzieć, że nie każda przestrzeń się do tego nadaje. Dlaczego tak jest? Z prostej przyczyny – potrzebujesz dużej przestrzeni, która będzie dłuższa przynajmniej o 25cm-80cm od rozpiętości twojego hamaka. Przy wyborze miejsca kieruj się tym, aby wcześniej sprawdzić czy nie będziesz obijać się o ściany lub meble w pokoju. Najlepiej jakby wybrane przez ciebie miejsce było przemyślane, ponieważ często dzieje tak, że jak już polubiliśmy nasz wypoczynek, to  nie bardzo chcemy zmieniać jego miejsce. A zmiana miejsca to dodatkowa praca oraz czas, dlatego żeby nie powtarzać tych samych czynności montowania hamaka spróbuj przewidzieć ile potrzebujesz wokół siebie miejsca, a najlepiej rozłóż hamak w tym miejscu i będziesz wiedział czy to właśnie miejsce będzie dogodnym.

Montowanie hamaka wcale nie jest takie trudne, mam na to parę sposobów. Po pierwsze nie musisz koniecznie szukać dwóch równoległych ścian, mogą to być ściany prostopadłe. Najważniejsze w montażu jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy punktami zaczepienia. Co do ścian, to musisz wiedzieć, aby je również sprawdzić przed zwieszeniem hamaka – niby to takie oczywiste, no ale najlepiej wieszać hamak na grubych ścianach, takich które się nie rozlecą w trakcie używania hamaka (mam na myśli ścianki działowe na przykład). 

Swój montaż rozpoczynasz od wywiercenia dziur w ścianach oraz umieszczenia w nich kołków. Na jakiej wysokości montujemy kołki? Najmniejsza zalecana wysokość to od 1,6 metra do 2 metrów, oczywiście jeżeli masz wyższe sufity, to im wyżej zawiesisz hamak tym lepiej. Następnie musisz zmierzyć odległość pomiędzy ścianami, najlepiej, żeby nie była ona mniejsza niż 3,5 metra. Im większa odległość tym lepiej, dlatego jeśli masz miejsce nie wahaj się i odmierz więcej niż 4 metry długości między ścianami. Co do zawieszenia, to im masz mniejszą odległość między punktami zawieszenia, tym musisz wyżej zawiesić hamak. W przypadku odwrotnej sytuacji musisz przedłużyć hamak łańcuchem i karabińczykami – mocujesz kołki dopasowując wysokość do długości dystansu między punktami zaczepienia. Dziury wiercisz na głębokość 10 centymetrów przy mocniejszych ścianach, przy słabych najlepiej wywiercić dwa razy głębszą dziurę.

Na koniec, bardzo ważna kwestia - kołki. Jakich kołków używamy? To jest zależne od tego w jakiej ścianie wierciłeś dziury, ponieważ w betonowej ścianie użyjesz kotwę stalową z otoczką. Cieńsze ściany wymagają trochę więcej pracy – najpierw musisz włożyć kotwę, a potem (masę) kotwę chemiczną – taka masa wyschnie szybko, tak jak maseczka do twarzy czyli około 20 minut. Po tych 20 minutach wciskasz wkręt otoczkowy, później haki i jest gotowe zawieszenie. Na koniec musisz zapiąć karabińczyki o oczka  i zapinasz na nie hamak. Przydatne do tego będzie gotowe zawieszenie LESOVIK SMUK.

 

Montowanie hamaka w lesie między drzewami

W lesie między drzewami o wiele prościej zawiesić hamak niż w domu. Będziesz potrzebować dwóch części:

Montowanie hamaka między drzewami:

- musisz znaleźć dwa drzewa stojące od siebie w odległości minimum 4 metrów,

- jeżeli drzewa, które znalazłeś są w większej odległości, to będziesz musiał zwiesić hamak wyżej,

- dopasowujesz hamak – sprawdzasz jego wielkość,

- wyciągasz karabińczyki i montujesz je do liny pamiętając o zachowaniu odpowiednich odległości,

- zakładasz zaczepy na karabińczyki,

- pamiętaj aby lina się nie przetarła, może włożyć między nią, a drzewo kawałek materiału lub coś co będzie dobrze amortyzować miejsce przed przetarciem,

- oprócz linek, możesz zawiesić swój hamak na taśmach,

- a jeżeli potrzebujesz czegoś silniejszego, to  możesz zakupić bardzo mocną linę.

Na zdjęciu hamak marki Lesovik - Lesovik Draka z odpinaną moskitierą

Jak zamontować hamak w ogrodzie?

Będziesz potrzebował jednego drzewa oraz zrobionego lub kupionego stelaża. Jak zrobić dobry stelaż pisałam w artykule: „Jak zamontować hamak bez użycia drzew” – opisywany stelaż miał być zamiennikiem drzew. Zachęcam również do przeczytania o tym, jak zmontować dobry stelaż.

Instrukcja montowania hamaka do jednego drzewa w ogrodzie:

-  przywiązujesz hamak do drzewa, maksymalnie naciągasz go i montujesz z drugiej strony, czyli ze strony stojaka,

-  rozkładasz stojak na odległość 1 metra,

- mocujesz hamak na stałe w ziemi za pomocą śledzia, którego wbijasz w ziemię i sprawdzasz jego kąt, prawidłowy wynosi 60-75 stopni.

-  kiedy już masz swój wymarzony hamak w ogrodzie możesz dokupić do niego trap, czyli płachtę biwakową/osłonkę przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Na zdjęciu hamak marki Lesovik - Lesovik Draka z odpinaną moskitierą

Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów o hamakowaniu:

1. Hamak czy namiot? Co wybrać?
2. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?
3. Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?
4. Jak zamontować hamak bez drzewa?
5. Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?
6. Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?
7. Wieszamy hamak - jaka odległość pomiędzy?
8. Pomysły DIY na stelaż na hamak

 

Redaktor: Kasia Bazgier

Od dziecka związana ze środowiskiem harcerskim ZHR. Zuchmistrzyni, prowadziła gromadę zuchową w Opolu. Z wykształcenia muzykolog, skończyła Filologię Polską. Aktualnie jest w trakcie nauki w Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Czynnie recenzuje płyty w JazzPress.pl, Fragile.pl oraz Meakultura.pl. Była w jury jako młody krytyk muzyczny na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie.

Polecane produkty

LESOVIK Draka Olive Green - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

LESOVIK Draka Olive Green - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

Hamak turystyczny Lesovik Draka to kompletna propozycja dla osoby chcącej zacząć przygodę z bushcraftem, survivalem lub po prostu biwakowani...
LESOVIK Draka Pine Amber - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

LESOVIK Draka Pine Amber - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

Hamak turystyczny Lesovik Draka to kompletna propozycja dla osoby chcącej zacząć przygodę z bushcraftem, survivalem lub po prostu biwakowani...
LESOVIK Draka Baltic Blue - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

LESOVIK Draka Baltic Blue - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

Hamak turystyczny Lesovik Draka to kompletna propozycja dla osoby chcącej zacząć przygodę z bushcraftem, survivalem lub po prostu biwakowani...

Polecane artykuły

Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?

Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?

W czasie jesiennych, zimowych długich wieczorów  bardzo dużo czasu spędzamy w domu. W domu pracujemy, odpoczywamy i wykorzystujemy czas wolny. Jak umilić sobie ten czas? Jednym z rozwiązań jest hamak. Z tego wpisu dowiesz się jak zawiesić hamak w domu. Jak przymocować go...
Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

Poradnik, jak wybrać hamak na balkon oraz jak go zawiesić? Propozycje konkretnych hamaków do zawieszenia na balkonie oraz instrukcja jak je zawiesić - do czego przywiązać i jaki zastosować węzeł?
Czy można biwakować w polskich lasach na dziko? Od 21 listopada 2019 r. TAK!

Czy można biwakować w polskich lasach na dziko? Od 21 listopada 2019 r. TAK!

Każdy, kto biwakował kiedyś na dziko w krajach skandynawskich, po powrocie do naszego rodzimego kraju, mógł czuć pewną zazdrość. Norwegia, Szwecja i Finlandia są znane z bardzo liberalnego prawa, jeżeli chodzi o użytkowanie lasu i biwakowanie na dziko. Przyjęta jest tam...