Jak zrobić by napój izotoniczny odmienił nasz trening? Recenzja LYOFOOD Formula

 

Jesień to czas na odpoczynek, wiedzą to najlepiej osoby intensywnie uprawiające sport. O tej porze roku wiele osób trenujących dyscypliny wytrzymałościowe takie jak: biegi górskie, maratony, kolarstwo górskie, wspinaczkę czy triathlon, stawia głównie na regenerację.  Jest to również czas na podsumowanie sezonu sportowego, swoich osiągnięć, porażek, przeanalizowanie tego, co możemy zrobić lepiej w nowym sezonie, by wypracować wyznaczone cele. Jest to najlepszy moment na wprowadzanie zmian, testowanie nowych rozwiązań. Po wielu latach stosowania klasycznych napojów izotoniczny postanowiłem sprawdzić w pełni naturalny izotonik firmy Lyofood. Znanego producenta żywności liofilizowanej o której możecie poczytać tutaj: LyoFood - polska żywność liofilizowana / liofilizaty


Izotonik naturalny czy klasyczny ?

Przez wiele lat uprawnia intensywnie amatorskiego sportu próbowałem, testowałem wiele napojów izotonicznych w proszku dla sportowców, nawet w jednym sezonie przygotowywałem domowy izotonik :) Nie jest tajemnicą, że wiele z nich przygotowywanych jest ze spożywczych produktów chemicznych takich jak węglowodany (czyli cukier, glukoza, fruktoza), białko, tłuszcze, sól, potas, magnez, wapń (mikroelementy), witaminy. Są one oczywiście dobrane w odpowiednich proporcjach, stężeniu, z należytą starannością, poprzedzone wieloma testami. Jednak trudno te produkty określić jako naturalny izotnik. Postanowiłem teraz jesienią podczas spokojnych treningu wypróbować produkty serii Lyofood Formula, by stwierdzić czy ten naturalny izotnik jest dla mnie, również po to  by ewentualnie przyzwyczaić organizm do nowego rodzaju napoju.


Lyofood formula speed izotonik naturalny


Lyofood Formula – izotonik w proszku, co to jest?

W skład serii Lyofood Formula wchodzą trzy w pełni naturalne napoje dla sportowców: Performance, Speed, Recovery. Jak się można domyślać te trzy rodzaje napoju służą w trzech fazach aktywności fizycznej.

  • Speed – pijemy przed treningiem. Napój ten ma zwiększyć maksymalnie poziom glikogenu w mięśniach, ma za zadanie nawodnić i przygotować organizm do wysiłku.
  • Performance – to napój na czas aktywności treningu/zawodów, ten napój ma za zadnie nawodnić maksymalnie organizm, dostarczyć energię do mięśni.
  • Recovery – jak nazwa wskazuje pijemy po jednostce treningowej – przyspiesza regeneracje, dostarcza białka do budowy mięśni.

Lyofood formula performance izotonik naturalny


Jak wyglądają i smakują napoje izotoniczne – moja opinia

Poniżej zebrałem moje subiektywne obserwacje, odczucia i spostrzeżenia po przygotowaniu oraz wypróbowaniu napojów. Przed testowaniem nie znałem składu oraz tabeli "wartości odżywcze". Chciałem z otwartą głowa poznać trzy nowe smaki napojów dla sportowców, dlatego nie czytałem wcześniej nic na ich temat.

 

Speed

Performance

Recovery

Kolor proszku

jasno ceglana czerwień

piasku z plaży / ecru

ceglana czerwień

Kolor napoju

krwisto czerwony

żółty

matowa czerwień

Zapach

burak / truskawka  / (pietruszka?)

mandarynka / banan

owoce leśne

Gęstość

rzadki, wyczuwalne drobiny owoców

rzadki

rzadki, wyczuwalne drobiny owoców

Smak

delikatny burak
neutralny

słodko-kwaśny 
wyczuwalny posmak soli

owoce leśne,
delikatnie mdły

Wrażenia

Napój bardzo neutralny smakowo, dla mnie trudny do opisania. Wyczuwalny jest smak buraka i truskawek. Wypicie całej porcji (0,5l) na jeden raz sprawiało trudność, musiałem ją rozłożyć w czasie na kilkanaście łyków.

Smak słodki wymieszany z wyraźną nutą soli. Dużym plusem okazało się krótkie utrzymywanie smaku w ustach podczas wysiłku.

Recovery nie jest moim faworytem. W smaku podobny do rozcieńczonego kompotu z mieszanki owocowej. W pierwszym odczuciu wydaje się dość mdły, ale to uczucie szybko mija.

 

Podsumowanie opinii napojów izotonicznych bez cukru Lyofood Formula

Te napoje są na pewno bardzo ciekawą alternatywą dla standardowych napojów izotonicznych, które określane są mianem tych „sztucznych/chemicznych”. Smakowo i zapachowo są bardzo mało inwazyjne – mocno wyczuwalna jest ich naturalność oraz brak „ulepszaczy”. Może to być duży plus dla osób zmęczonych klasycznymi izotonikami sportowymi, to ciekawa odmiana w treningowym życiu. Jeśli jednak preferujecie wyraźny smak i zapach produktu, to Lyo Formula może okazać się dla Was zbyt lekki. Dla niektórych z Was wyzwaniem może być przyzwyczajenie się do drobinek (błonnika) pływających w napoju. Cząsteczki te zostają w ustach po każdym łyku.


Lyofood formula recovery izotonik naturalny


Czy w kolejnym sezonie będę używał napojów Lyo?
Jeden trening to za mało by definitywnie podjąć tak ważną decyzje. Z pewnością na tym nie kończę swoich testów tych naturalnych izotoników. Izotnik używany podczas zawodów ma dla mnie ogromne znaczenie – musi mi pasować w 110%. Czy PERFORMANCE takim będzie? Planuje to sprawdzić na najbliższych lokalnych zawodach, które będą dobrą okazją do testu nowych butów, okularów i napoju.

Pełne tabele odżywcze i składy napojów znajdziecie w odnośnikach poniżej, tam możecie również zamówić swoje pierwsze sztuki do testów.

 

Redaktor: Mateusz Niedbała

Lubi outdoor i szeroko pojęty sport. Trenuje amatorsko dyscypliny wytrzymałościowe, takie jak: biegi górskie, rower górski. Uwielbia łączyć różne dyscypliny podczas zawodów typu adventure race. Dzięki wieloletniemu harcerskiemu doświadczeniu jest specjalistą od orienteringu. Zawodowo, od wielu lat, związany ze składnicą Woda Góry Las.

Polecane produkty

LYOFOOD Formula Performance (252 g) napój sportowy, nawadnia w trakcie treningu - 14 porcji

LYOFOOD Formula Performance (252 g) napój sportowy, nawadnia w trakcie treningu - 14 porcji

Naturalny, roślinny produkt znanej marki Lyo Food, który zwiększa wydolność fizyczną, zapobiega odwodnieniu oraz skurczom mięśni....
LYOFOOD Formula Speed (196 g) napój sportowy, zwiększa poziom energii przed treningiem - 14 porcji

LYOFOOD Formula Speed (196 g) napój sportowy, zwiększa poziom energii przed treningiem - 14 porcji

Naturalny, roślinny produkt znanej marki Lyo Food, który zwiększa poziom energii przed treningiem. Zwiększa poziom glikogenu przed wysiłkiem...
LYOFOOD Formula Recovery (196 g) napój sportowy, regenerujący po treningu - 14 porcji

LYOFOOD Formula Recovery (196 g) napój sportowy, regenerujący po treningu - 14 porcji

Naturalny, roślinny produkt znanej marki Lyo Food, który przyspiesza regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym....