Pomysły DIY na stelaż na hamak

 

Marzysz o ręcznie robionym stelażu pod swój ulubiony hamak? Albo chciałbyś kupić gotowy stelaż, ale nie wiesz jaki wybrać? W tym artykule opisze parę pomysłów jak zrobić własnoręcznie  stelaż na hamak. Na końcu polecę Ci też trzy najlepsze modele hamaków marki Lesovik, którymi powinieneś się zainteresować.

Jak zrobić stelaż na hamak?

Stelaż na hamak możesz kupić lub zrobić samemu, to już zależy od tego jaki masz budżet i czy lubisz czasem zrobić domowe DIY. Na stronach internetowych roi się od gotowych stelaży drewnianych i stalowych. Różne stelaże w internecie widziałam, te gorsze są dosyć tanie, ale wyglądają jakby miały się bardzo szybko zepsuć, albo po prostu przewrócić na nas samych. Z kolei te porządne kosztują już o wiele więcej, jeśli masz mały budżet, to najbardziej opłaca się zrobić taki stelaż samemu. Kiedyś byłam w harcerstwie i wpadłam na pomysł, żeby spróbować zrobić stelaż najtaniej jak się da, wykorzystując żerdzie – to też jakiś sposób. Najlepiej będzie jeśli przejdziesz się do swojego garażu i poszukasz desek, które mógłbyś użyć na hamak, jeśli nie masz nic w domu co mogłoby się przydać do zrobienia stelaża, to będziesz musiał kupić takie deski, drewno lub słupki drewniane w sklepie z artykułami budowlanymi. Na zrobienie hamaka oprócz drewna będziesz potrzebować: kotwy stalowe, śruby sześciokątne z nakrętką, haki zawijane z gwintem wraz z nakrętką i podkładką, linia jutowa, karabińczyki i kółka, beton, itp. To do dzieła!

Na zdjęciu hamak marki Lesovik - Lesovik Duch w kolorze Pine Amber.

Pomysł 1 – Stelaż drewniany na kotwach oraz słupkach

Robiąc stelaż musisz już mieć w domu kupiony hamak, żeby dopasować do jego wymiarów wymiary desek oraz liny. Po zmierzeniu hamaka będziesz musiał wykopać dziury w ziemi na drewniane słupki oraz kotwy – głębokość oraz średnica tych wykopów będzie zależna od tego jakie masz kotwy i tutaj może to być bardzo różnie, u mnie były wymiary: 40 cm średnicy i  60cm głębokości, dziury oddalone od siebie o 400cm, ale odległość zależy od długości hamaka. Następnie wypełnij wykop wcześniej przygotowaną masą z betonu. Jak zauważysz, że beton tężeje będziesz musiał wsadzić w otwory kotwy oraz drewniane słupki. Próbuj umieścić drewniane słupki tak, żeby nie stały idealnie prosto, najlepiej jak będą delikatnie pod kątem. Wyciągnij słupki z kotw i poczekaj aż beton wyschnie – minimum to tydzień, ale najlepiej poczekać dłużej, wtedy osiągniesz najlepszy efekt. Po siedmiu dniach możesz umieścić drewniane słupki w kotwach z powrotem, ale najpierw zaznacz miejsca, w których będą śruby. Wywierć otwory w słupkach, a potem umieść śruby sześciokątne z nakrętkami. Następnie będziesz musiał odmierzyć wysokość montażu haków po dwóch stronach – u mnie te wysokości wyniosły 200 cm oraz 250 cm, to już zależy od wymiarów hamaka oraz wysokości słupków. Jak już masz zrobione te otwory, to skręcasz haki oraz podkładki nakrętką.

Kolejnym krokiem będzie zawieszenie hamaka na stelażu. Do tego będziesz potrzebował linki oraz karabińczyki z kółkami. Po zamocowaniu linek wraz z karabińczykami z kółkami zawieszasz hamak na wysokości 30 centymetrów na ziemią – tutaj sam musisz wypróbować, bo może to być odległość zbyt duża lub zbyt mała. Najlepiej połóż się na hamaku i zobacz czy taka odległość jest odpowiednia. Ostatnia rzecz jaką możesz zrobić, to pomalować słupki i tutaj puść wodzę fantazji, bo oprócz impregnatu możesz zrobić piękne różnokolorowe arcydzieło.

Pomysł 2 – Stelaż zrobiony z 7 kawałków drewna

Do zrobienia tego stelaża będziesz potrzebować jedną długą kantówkę o długości twojego hamaka – u mnie wyniosło to 200cm – podłoże. Następnie dwie kantówki o długości 160cm na ramiona stelaża pod hamaka oraz cztery mniejsze kantówki na nogi stelaża, trzymającego twój hamak, o długości 120 cm u mnie – długości dopasowujesz pod swój konkretny model hamaka i jego wymiary! Następnie przechodzisz do wiercenia otworów i zależy od tego jak wysoko zawiesisz swój hamak, ponieważ hamaki szybko się rozciągają pod wpływem naszej wagi oraz użytkowania. Kantówki najlepiej jak pomalujesz i od ciebie zależy co to będzie czy impregnat, lazura, farba, czy zupełnie inny pomysł na który wpadniesz! Po wyschnięciu kantówek przechodzisz do skręcania stelaża. Akcesoria do skręcania możesz zakupić przez internet.

Pomysł 3 – Stelaż zrobiony z drewnianych desek

Ten pomysł przyszedł mi do głowy, jak zobaczyłam ile niepotrzebnych desek mam w garażu. Takie deski będziesz musiał odpowiednio przygotować – oszlifować oraz zetrzeć papierem ściernym, a potem pomalować. Zaczniemy od deski podtrzymującej stelaż będącej podstawą całości. Podstawę kładziemy na ziemi i do niej przykręcamy ramiona stelaża – są to dwie deski o długości około 160-180 cm, w zależności od  hamaka. Do tych desek dodajemy dwie mniejsze deski podtrzymujące, o długości około 10-20 cm. Ramiona stelaża najlepiej, tak jak wcześniej już pisałam, żeby były delikatnie pod kątem, do nich mocujemy kolejne deski, tak aby podtrzymywały lepiej nasz hamak. Do podstawy, która jest ustawiona wzdłuż hamaka dodajemy dwie deski na których będzie stał cały stelaż – długość tych desek wynosi ok. 2 metry. Na koniec wszystko skręcamy śrubami do których dołączamy podkładki z dwóch stron tak, żeby stelaż był stabilny. Na koniec zawieszamy nasz hamak na stelażu i gotowe!

Miejsce do hamakowania jest niezwykle ważne, ale najistotniejsze jest wybranie odpowiedniego hamaka. Nawet świetnie przygotowane stelaże nie zapewnią nam komfortowego odpoczynku w nieodpowiednim hamaku. Ze swojej strony mogę polecić te, które oferuje marka Lesovik. W zależności od Twoich potrzeb z pewnością będziesz zwracać uwagę na inne aspekty hamaka. Według mnie najważniejszymi cechami Lesovika są:

  • Hamak Lesovik Duch - najbardziej podstawowy model. Występuje w trzech kolorach. Idealnie nada się nawet dla wysokich osób, które zazwyczaj miały problem z doborem idealnego dla siebie hamaka.
  • Hamak Lesovik Draka - kompleksowy system hamakowy. Posiada nie tylko miejsce noclegowe, ale też system zawieszenia oraz moskitierę. Najcięższy model od marki Lesovik, ale zdecydowanie jeden z najbardziej wygodnych.
  • Hamak Lesovik SUL - idealny wybór dla tych z Was, którym zależy na hamaku o jak najmniejszej wadze i objętości


Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów o hamakowaniu:

1. Hamak czy namiot? Co wybrać?
2. Czy hamak jest zdrowy dla kręgosłupa?
3. Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?
4. Jak zamontować hamak bez drzewa?
5. Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?
6. Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?
7. Wieszamy hamak - jaka odległość pomiędzy?
8. Pomysły DIY na stelaż na hamak

 

Redaktor: Kasia Bazgier

Od dziecka związana ze środowiskiem harcerskim ZHR. Zuchmistrzyni, prowadziła gromadę zuchową w Opolu. Z wykształcenia muzykolog, skończyła Filologię Polską. Aktualnie jest w trakcie nauki w Akademii Muzycznej na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Czynnie recenzuje płyty w JazzPress.pl, Fragile.pl oraz Meakultura.pl. Była w jury jako młody krytyk muzyczny na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie.

Polecane produkty

LESOVIK Duch Baltic Blue - hamak turystyczny

LESOVIK Duch Baltic Blue - hamak turystyczny

Uniwersalny, lekki turystyczny hamak Lesovik Duch dostępny w trzech kolorach - Olive Green (zielony), Baltic Blue (niebieski), Pine Amber (p...
LESOVIK Duch Pine Amber - hamak turystyczny

LESOVIK Duch Pine Amber - hamak turystyczny

Uniwersalny, lekki turystyczny hamak Lesovik Duch dostępny w trzech kolorach - Olive Green (zielony), Baltic Blue (niebieski), Pine Amber (p...
LESOVIK Draka Baltic Blue - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

LESOVIK Draka Baltic Blue - hamak z moskitierą i systemem zawieszenia, turystyczny

Hamak turystyczny Lesovik Draka to kompletna propozycja dla osoby chcącej zacząć przygodę z bushcraftem, survivalem lub po prostu biwakowani...

Polecane artykuły

Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

Hamak na balkon - jak wybrać odpowiedni i jak zawiesić?

Poradnik, jak wybrać hamak na balkon oraz jak go zawiesić? Propozycje konkretnych hamaków do zawieszenia na balkonie oraz instrukcja jak je zawiesić - do czego przywiązać i jaki zastosować węzeł?
Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?

Jak zawiesić hamak w domu, w mieszkaniu?

W czasie jesiennych, zimowych długich wieczorów  bardzo dużo czasu spędzamy w domu. W domu pracujemy, odpoczywamy i wykorzystujemy czas wolny. Jak umilić sobie ten czas? Jednym z rozwiązań jest hamak. Z tego wpisu dowiesz się jak zawiesić hamak w domu. Jak przymocować go...
Mapa miejsc do biwakowania na dziko w Polsce – jak je znaleźć?

Mapa miejsc do biwakowania na dziko w Polsce – jak je znaleźć?

Szukasz miejsca do biwakowania na dziko w Polsce? Dobrze trafiłeś. Znajdziesz w tym wpisie mapę oraz instrukcję, jak z niej korzystać. Pod koniec 2019 roku opublikowaliśmy wpis, w którym z radością ogłosiliśmy, że w Polsce można wreszcie biwakować na dziko. Oczywiście...