Krzyż harcerski na mundur - ZHP i ZHR

Najważniejsza odznaka na mundurze harcerza, która powinna cały czas przypominać o harcerskich ideałach.

 • Dodaj recenzję:
 • Producent: Oficjalne umundurowanie ZHP
 • Dostępność:
  <strong>Towar dostępny w ofercie sklepu</strong><br /> Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 1 dnia roboczego od chwili złożenia zamówienia, jednak w okresach wzmożonego zainteresowania naszą ofertą czas ten może się wydłużyć do 3 dni roboczych.<br /><br /> - Pamiętaj, że jeśli została wybrana opcja płatności przelewem czas wysyłki liczony będzie od momentu <strong>zaksięgowania wpłaty</strong> na naszym koncie.<br /> - Dodatkowo jeśli zamówienie zostało złożone w dzień roboczy po godzinie 15:00 czas wysyłki może ulec wydłużeniu o <strong>dodatkowy dzień roboczy.</strong><br /> - W każdej sytuacji <strong>będziemy z Tobą w stałym kontakcie.</strong><br /><br /><font color="red">UWAGA! Ze względu na rozdzielenie magazynu ze sklepem stacjonarnym, produkty dostępne w sklepie internetowym mogą nie być dostępne w sklepie stacjonarnym.</font>
  Towar dostępny w ofercie sklepu
  Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 1 dnia roboczego od chwili złożenia zamówienia, jednak w okresach wzmożonego zainteresowania naszą ofertą czas ten może się wydłużyć do 3 dni roboczych.

  - Pamiętaj, że jeśli została wybrana opcja płatności przelewem czas wysyłki liczony będzie od momentu zaksięgowania wpłaty na naszym koncie.
  - Dodatkowo jeśli zamówienie zostało złożone w dzień roboczy po godzinie 15:00 czas wysyłki może ulec wydłużeniu o dodatkowy dzień roboczy.
  - W każdej sytuacji będziemy z Tobą w stałym kontakcie.

  UWAGA! Ze względu na rozdzielenie magazynu ze sklepem stacjonarnym, produkty dostępne w sklepie internetowym mogą nie być dostępne w sklepie stacjonarnym.
 • szt.
 • 5,90 zł

Zamówienie realizujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Darmowa Dostawa od 399 zł! Sprawdź >>

  do 399 zł od 399 zł
Paczkomaty 12,00 zł GRATIS
Kurier InPost 14,00 zł GRATIS
Kurier DPD 16,00 zł GRATIS

Płatność za pobraniem: + 4,00 zł

Woda Góry Las istnieje już ponad 20 lat!

O naszej firmie >>

Dołącz do nas >>

Masz aż 30 dni na zwrot produktu!

Sprawdź jak dokonać zwrotu  >>

Harcerski krzyż - najważniejsza odznaka harcerska

Krzyż Harcerski w 1916 roku został oficjalnie uznany za obowiązującą każdego harcerza odznakę, poza którą nie wolno nosić żadnej innej. Jednak jego historia zaczyna się już w 1911 roku, kiedy to ogłoszony został konkurs na projekt odznaki harcerskiej. Kilkukrotnie zmieniany, jednak zawsze za podstawę miał krzyż Virtuti Militari, na którym również wzorował się twórca pierwotnej jego wersji, ks. Kazimierz Lutosławski. 

 

Krzyż harcerski symbolika / historia

Lilijka – znak skautowy, wzorowany na igle magnetycznej w dawnych busolach. Symbolizuje podążanie we właściwym kierunku, zgodnie z ideałami Prawa i Przyrzeczenia Skautowego – co również symbolizują dwie gwiazdy na ramionach.

Hasło „Czuwaj” – cóż lepiej oddaje specyfikę Harcerstwa niż odwołujące się do czasów rycerstwa nawoływanie podczas nocnej warty. Oryginalne skautowe zawołanie „be prepared” w dosłownym tłumaczeniu znaczy „bądź gotów”, dlatego symboliczne „Czuwaj” tak dobrze pasuje i uzupełnia hasło Baden-Powella.

Wieniec laurowy – każdy zwycięzca starożytnej olimpiady stawał się bohaterem w swoim mieście, stąd wieniec laurowy (wawrzyn) nawiązujący do tej tradycji wskazuje drogę do zwycięstwa nad swoimi słabościami.

Okrąg – łączy zarówno wszystkich harcerzy w bratnim kręgu, jak i staje się symbolem dążenia do doskonałości i przezwyciężania wszelkich przeciwności losu.

Wieniec dębowy – jako długowieczne i bardzo twarde drzewo dąb od zawsze symbolizował siłę i męstwo. Pokonywanie swoich słabości, a także kierowanie się ideałami harcerskimi wymaga właśnie takiej postawy. Ponadto jak głosi legenda Orfeusz po utracie swojej ukochanej Eurydyki płakał przez 8 miesięcy, a drzewami, które rozczuliły się nad jego losem i zmiękły były właśnie dęby.

Ziarna piasku – harcerek i harcerzy jest tak wielu jak ziarenek piasku. Dodatkowo ziarnka na ramionach krzyża symbolizują kamienie, jako trud wędrówki przez życie oraz perły naszych dobrych uczynków.

Promienie – niemal wszystkie działania harcerzy skierowane są do innych ludzi. Dobre uczynki promieniują na zewnątrz, w kierunku społeczeństwa.

Ramiona Krzyża Harcerskiego  - jak napisał sam twórca krzyża ks. Lutosławski „A sam krzyż znaczy per aspera, bo nakazuje drogę ciężką, cieniami walki z własnymi słabościami usłaną, a przy tym oznacza gotowość do tej walki i do wszelkich poświęceń”.

Krzyż harcerski otrzymuje się zazwyczaj podczas uroczystości, na której składa się Przyrzeczenie Harcerskie o następującej treści:

"Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną/posłusznym Prawu Harcerskiemu."

Krzyż harcerski jest odznaką o szczególnym znaczeniu symbolicznym. Otrzymuje ją harcerz lub harcerka po przebyciu okresu próbnego, zazwyczaj podczas uroczystej, obrzędowej ceremonii Przyrzeczenia. Krzyż nosi się dwa centymetry nad środkiem lewej kieszeni munduru. Otrzymuje się go raz na całe życie. Swoją symboliką przypomina wszystkie podstawowe wartości harcerskie, jest oznaką świadomości tych ideałów u posiadacza.

Harcerski krzyż nie ma swojego pierwowzoru w skautingu; jest specyficznie polski, wyróżnia harcerstwo na tle innych organizacji skautowych. Swoim wyglądem i charakterem nawiązuje do ogólnonarodowych tradycji militarno-patriotycznych, a jednocześnie sięga genezą do pierwszych dni istnienia harcerstwa – a więc jest elementem współtworzącym harcerską tożsamość.

Na krzyżu można nabić oznaczenie posiadanego stopnia harcerskiego. Pionierka i odkrywca mają srebrną lilijkę, samarytanka i ćwik – złotą lilijkę, harcerka orla i harcerz orli – złotą lilijkę i złoty okrąg, harcerka Rzeczpospolitej i harcerz Rzeczpospolitej – złotą lilijkę, okrąg i wieniec. Natomiast instruktorzy noszą pod krzyżem podkładki oznaczające posiadany stopień instruktorski. Przewodnik ma podkładkę granatową, podharcmistrz – zieloną, a harcmistrz – czerwoną.

Organizacja harcerska: ZHP, ZHR
p
piotr

Bardzo fajne zdjęcie z wytłumaczoną symboliką krzyża

d
drużynowa

Dziękuję za szybką wysyłkę. Potrzebowaliśmy krzyży na Przyrzeczenie Harcerskie i dostaliśmy je następnego dnia. Mieliśmy bardzo fajną ceremonię!