Sprawność harcerska Lider / Liderka Zdrowia

Zdobyta sprawność udowadnia zdobycie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz dietetyce. Część z wymagań została powiązana z wymaganiami na stopnie, dlatego warto zrealizować ją podczas próby.

Sprawności ZHP przyszywane są na prawym rękawie munduru i zostały podzielone na następujące poziomy:

 • sprawność jednogwiazdkowa - obszycie niebieskie;
 • sprawność dwugwiazdkowa - obszycie zielone;
 • sprawność trzygwiazdkowa - obszycie czerwone;
 • sprawność czterogwiazdkowa - obszycie czarne.

Sprawność harcerska Lider / Liderka Zdrowia- wymagania

* Umie ubrać się stosownie do pogody. Stosuje zasady zdrowego odżywiania się. Bierze udział w krótkich formach aktywnego wypoczynku na łonie natury. Regularnie uprawia wybrane dziedziny aktywności fizycznej.

 1. Przez minimum 2 tygodnie samodzielnie przygotowywałem/am sobie drugie śniadanie do szkoły zgodnie z zasadami zbilansowanej diety.
 2. Wziąłem/wzięłam udział w wycieczce pieszej/rowerowej/kajakowej, trwającej około 4–5 godzin. Samodzielnie spakowałem/am plecak, uwzględniając zdrowe przekąski, wodę, okrycie na słońce i deszcz, krem z filtrem itd.
 3. Przez okres próby ćwiczyłem/am wybrany rodzaj sportu lub dziedzinę sprawności fizycznej (np. szybkość, skoczność, celność, utrzymywanie równowagi). Zapisałem/am wynik osiągany na początku (np. czas na 100 m) i poprawiłem/am go na koniec próby.
 4. Zademonstrowałem/am umiejętność jazdy na 3 różnych sprzętach (np. rower, hulajnoga, wrotki, rolki, łyżwy, sanki, narty).

** Przestrzega zaleceń zdrowego odżywiania się. Bierze udział w całodziennych formach aktywnego wypoczynku na łonie natury. Regularnie ćwiczy wybraną dziedzinę sprawności fizycznej, poprawiając swoje wyniki. Bierze udział w różnych formach zespołowej aktywności fizycznej.

 1. Wraz z rodzicami ułożyłem/am dla siebie tygodniowy jadłospis zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Pilnowałem/am jego przestrzegania (np. nie dojadając między posiłkami).
 2. Wziąłem/wzięłam udział w całodziennej wycieczce pieszej/rowerowej/kajakowej. Dowiedziałem/am się jak i przygotowałem/am na niej obiad niewymagający gotowania.
 3. Przez okres próby ćwiczyłem/am wybrany sport lub dziedzinę sprawności fizycznej (np. szybkość, skoczność, celność, utrzymywanie równowagi). Wziąłem/wzięłam udział w zawodach sportowych w konkurencji wymagającej posługiwania się ćwiczoną sprawnością (np. wyścigi, skok w dal, rzucanie do celu, wyścig z jajkiem) i zająłem/zajęłam czołowe miejsce lub znacząco poprawiłem/am swój wynik z początku próby.
 4. Wziąłem/wzięłam udział w meczu rekreacyjnym trzech różnych sportów drużynowych (np. piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej, dwóch ogni, hokeja na trawie).

*** Wprowadził/a do swojego życia na stałe zasady zdrowego odżywania się. Zna znaczenie higieny snu. Regularnie monitoruje stan swojego zdrowia. Ma ulubioną formę regularnej aktywności fizycznej.

 1. Przez 2 tygodnie nie korzystałem/am z telefonu na godzinę przed snem, dokumentując to (np. w aplikacji Forest) oraz dowiedziałem/am się, dlaczego używanie telefonu przed snem jest niekorzystne dla zdrowia.
 2. Po konsultacji z lekarzem wykonałem/am badanie profilaktyczne, wynikające z mojego stylu życia (np. badanie pod kątem HCV, HBV lub HIV, jeśli chodzę do kosmetyczki lub mam nowy tatuaż, badanie poziomu glukozy lub hormonów tarczycy, jeśli często jestem zmęczony bez wyraźnego powodu).
 3. Przez okres trwania próby minimum raz w tygodniu uprawiałem/am swoją ulubioną aktywność fizyczną.
 4. Przez 3 miesiące spałem/am minimum po 7 godzin dziennie, dbając o to, aby przed snem się wyciszyć.
 5. W porozumieniu z dietetykiem/rodzicami dobrałem/am do swoich potrzeb właściwą dietę, monitorując uważnie reakcje swojego organizmu na wprowadzane nowości.

**** Umiejętnie stosuje właściwą dietę w zależności od rodzaju wysiłku fizycznego. Przestrzega zasady higieny snu. Posiada nawyk regularnej aktywności fizycznej.

 1. Zaplanowałem/am i zorganizowałem/am długotrwały wysiłek fizyczny o charakterze wyczynu i dobrałem/am dostosowaną do niego dietę. W miarę możliwości uzyskałem/am dla swojego pomysłu akceptację profesjonalisty.
 2. Dowiedziałem/am się, jak ważny jest dobry sen dla zdrowia człowieka. Poznałem/am zalecenia dla nastolatków związane z długością i jakością snu. Na podstawie raportów z aplikacji mobilnych dokonałem/am przeglądu jakości swojego snu i wprowadziłem/am w swoim życiu zmiany pozwalające na uzyskanie większej liczby godzin snu głębokiego.
 3. Wziąłem/wzięłam udział w profilaktycznej wizycie u specjalisty (np. u fizjoterapeuty, ginekologa) lub samodzielnie wykonałem/am 3 ekokosmetyki.
 4. Przez 3 miesiące uprawiałem/am raz w tygodniu wybraną formę aktywności fizycznej.

Sprawdź również najważniejsze informacje o reformie SIM - zobacz blog wgl.pl

Nowy System Instrumentów Metodycznych (SIM) - reforma w pigułce

Wszystkie najważniejsze informacje na temat nowego systemu instrumentów metodycznych w prostej i przejrzystej formie. Co się zmienia? A co zostaje? Sprawdź sam!

Sprawność harcerska Lider / Liderka Zdrowia

 • Dodaj Opinię
 • 2,50 zł

Produkty uzupełniające

Przybornik do szycia - do munduru
Igły i nitki - podręczny przybornik do przyszycia sprawności
+ 11,90 zł
 • szt.
 • Dostępność:
  Towar w ofercie sklepu - na indywidualne zamówienie. Wysyłka w 14 dni roboczych.
  Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 14 dni roboczych od chwili złożenia zamówienia

Zamówienie realizujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Darmowa Dostawa od 399 zł! Sprawdź >>

  do 399 zł od 399 zł
Paczkomaty 12,00 zł GRATIS
Kurier InPost 14,00 zł GRATIS
Kurier DPD 16,00 zł GRATIS

Płatność za pobraniem: + 4,00 zł

Woda Góry Las istnieje już ponad 20 lat!

O naszej firmie >>

Dołącz do nas >>

Masz aż 30 dni na zwrot produktu!

Sprawdź jak dokonać zwrotu  >>