Sprawność harcerska Pomocnik / Pomocniczka weterynarza

Zdobyta sprawność udowadnia posiadanie określonej wiedzy na temat anatomii konia, budowy konia oraz terminologii anatomicznej.

Sprawności ZHP przyszywane są na prawym rękawie munduru i zostały podzielone na następujące poziomy:

 • sprawność jednogwiazdkowa - obszycie niebieskie;
 • sprawność dwugwiazdkowa - obszycie zielone;
 • sprawność trzygwiazdkowa - obszycie czerwone.

Sprawność harcerska Pomocnik / Pomocniczka weterynarza - wymagania:

* Pokazuje kilka najważniejszych struktur kostnych konia. Opowiada o temperaturze i odrobaczaniu oraz o odpowiedniej diecie dla konia, a także potrafi wymienić podstawowe choroby koni.

 1. Poznałem/ma budowę konia. Wskazałem/am na koniu przebieg kręgosłupa, łopatkę, nadgarstek, biodro, kolano, staw skokowy.
 2. Zmierzyłem/am temperaturę konia pod opieką specjalisty, wskazałem/am prawidłowy zakres temperatur.
 3. Pomagałem/am w odrobaczaniu konia, dowiedziałem/am się, czemu należy odrobaczać konie (co jaki czas należy to robić, jakie są sposoby podawania).
 4. Wykonałem/am wywiad z lekarzem weterynarii na temat układu pokarmowego, diety oraz najczęstszych chorób u koni.

** Prawidłowo posługuje się terminologią anatomiczną. Mierzy temperaturę (kontroluje, czy jest odpowiednia), tętno i liczbę oddechów. Rozpoznaje najczęstsze objawy chorobowe i dopasowuje je do choroby. Kontroluje stan apteczki, uzupełnia ją.

 1. Poznałem/am budowa ogólną, budowę anatomiczną konia, układ szkieletowy oraz położenie najważniejszych narządów.
 2. Prawidłowo zmierzyłem/am temperaturę, tętno i liczbę oddechów konia, poznałem/am ich prawidłowe wartości.
 3. Poznałem/am objawy najczęściej występujących chorób u koni (gruda, kolka, ochwat, obtarcie kłębu, zagwożdżenie), nauczyłem/am się, jak postępować, kiedy pojawią się określone objawy. Zapoznałem/am się z procedurą wzywania pomocy w nagłych wypadkach.
 4. Poznałem/am skład apteczki, skontrolowałem/am jej stan, wszelkie ubytki uzupełniłem/am. Zastosowałem/am wcierki i założyłem/am opatrunek na kopyto.

*** Opowiada o podstawowej anatomii konia. Udziela pomocy w przypadku problemów zdrowotnych. Przekazuje wiedzę na temat temperatury konia, oddechów, tętna, nawodnienia. Zwraca uwagę na szczepienia oraz ich powód.

 1. Poznałem/am anatomię konia (szkielet, podstawowe układy pokarmowy, krwionośny, mięśniowy, oddechowy). Zaprezentowałem/am, gdzie znajdują się poszczególne narządy, wskazując je na koniu (anatomia topograficzna).
 2. Poznałem/am postępowanie teoretyczne i nauczyłem/am się, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zranienia, ochwatu, kolki, odwodnienia, podbicia i mięśniochwatu. W razie nagłego przypadku swoją wiedzę teoretyczną wykorzystałem/am w praktyce.
 3. Nauczyłem/am mniej doświadczone osoby, jak prawidłowo zmierzyć temperaturę, liczbę oddechów, tętno, nawodnienie oraz stan błon śluzowych.
 4. Poznałem/am cykl podstawowych szczepień i odrobaczeń, nauczyłem/am się, na co się szczepi konie i kiedy należy to zrobić, a także czym różni się odrobaczanie jedno i wieloskładnikowe. Przeanalizowałem/am wykaz szczepień znajdujący się w paszporcie konia, wyznaczyłem/am, kiedy powinno być następne szczepienie, pomagałem lekarzowi weterynarii podczas zabiegu iniekcji.
 

Sprawdź również najważniejsze informacje o reformie SIM - zobacz blog wgl.pl

Nowy System Instrumentów Metodycznych (SIM) - reforma w pigułce

Wszystkie najważniejsze informacje na temat nowego systemu instrumentów metodycznych w prostej i przejrzystej formie. Co się zmienia? A co zostaje? Sprawdź sam!

Sprawność harcerska Pomocnik / Pomocniczka weterynarza

 • Dodaj Opinię
 • 2,50 zł

Produkty uzupełniające

Przybornik do szycia - do munduru
Igły i nitki - podręczny przybornik do przyszycia sprawności
+ 11,90 zł
 • szt.
 • Dostępność:
  Towar w ofercie sklepu - na indywidualne zamówienie. Wysyłka w 14 dni roboczych.
  Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 14 dni roboczych od chwili złożenia zamówienia

Zamówienie realizujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Darmowa Dostawa od 399 zł! Sprawdź >>

  do 399 zł od 399 zł
Paczkomaty 12,00 zł GRATIS
Kurier InPost 14,00 zł GRATIS
Kurier DPD 16,00 zł GRATIS

Płatność za pobraniem: + 4,00 zł

Woda Góry Las istnieje już ponad 20 lat!

O naszej firmie >>

Dołącz do nas >>

Masz aż 30 dni na zwrot produktu!

Sprawdź jak dokonać zwrotu  >>