Sprawność harcerska Wychowawca / Wychowawczyni źrebiąt

Zdobyta sprawność udowadnia posiadanie określonej wiedzy na temat etapów życia konia oraz bierze udział w sesji treningowej źrebaka.

Sprawności ZHP przyszywane są na prawym rękawie munduru i zostały podzielone na następujące poziomy:

 • sprawność dwugwiazdkowa - obszycie zielone;
 • sprawność trzygwiazdkowa - obszycie czerwone;
 • sprawność czterogwiazdkowa - obszycie czarne.

Sprawność harcerska Wychowawca / Wychowawczyni źrebiąt - wymagania:

** Zna etapy życia konia. Prezentuje, jakie są różnice między końmi w pierwszych okresach życia oraz czego powinien się nauczyć źrebak w pierwszych miesiącach życia. Czyści źrebaka.

 1. Wskazałem/am i scharakteryzowałem/am etapy życia konia.
 2. Rozróżniłem/am na pastwisku czy źrebak jest noworodkiem, odsadkiem i roczniakiem. Przedstawiłem/am w dowolnej formie podobieństwa i różnice pomiędzy nimi, zwracając uwagę na budowę ciała oraz charakterystyczne zachowania.
 3. Przy pomocy osoby doświadczonej czyściłem/am źrebaka zgrzebłem plastikowym i szczotką z miękkim włosiem
 4. Uczestniczyłem/am w sesji treningowej źrebiąt jako pomocnik. Następnie wykonałem/am mapę myśli dotyczącą wczesnego szkolenia źrebiąt, czyli dotyczącą tego, czego źrebak powinien się nauczyć w pierwszych miesiącach życia.

*** Przekazuje wiedzę na temat imprintingu. Bierze udział w sesji treningowej źrebaka. Wskazuje, do ilu godzin po porodzie należy wykonać pierwszą sesję. Trzyma źrebaka w pozycji bezpiecznej.

 1. Przedstawiłem/am zastępowi, co to jest imprinting zwierząt, kto opisał tę metodę dla koni oraz jakie są jej główne cele.
 2. Wziąłem/Wzięłam udział w sesji treningowej źrebaka, gdzie przy specjaliście uczyłem/am konia podawania nóg, chodzenia na uwiązie lub odczulania na jakiś „straszny” bodziec.
 3. Wskazałem/am, do ilu godzin po porodzie należy wykonać pierwszą sesję imprintingu.
 4. Zaprezentowałem/am i nauczyłem/am mniej doświadczone osoby, jak należy trzymać źrebaka w pozycji bezpiecznej (na sztucznym/pluszowym koniu).

**** Nazywa zabawy źrebiąt. Poznaje zasady planowania sesji treningowych oraz zalety i wady wczesnego szkolenia źrebiąt. Prezentuje zasady postępowania przy źrebiętach.

 1. Obserwując zabawy źrebiąt na pastwisku, wskazałem/am i nazwałem/am zabawy źrebiąt np. przyszczypywanie, skakanie, podskoki, wspinanie się itd.
 2. Poznałem/am zasady planowania sesji imprintingowych, dowiedziałem/am się, co w której sesji można wprowadzić, oraz ile powinna trwać taka sesja. Pod opieką specjalisty zaplanowałem/am jedną sesję treningową.
 3. Przedstawiłem/am w dowolnej formie zalety i wady wczesnego szkolenia źrebiąt.
 4. Pod opieką specjalisty zaprezentowałem/am zastępowi zasady bezpiecznego podstępowania przy źrebakach, pokazałem/am, jak prawidłowo przyuczać do zakładania kantara, jak odczulać na dotyk człowieka, jak prowadzić na uwiązie oraz jak odczulić źrebię na różne przedmioty, np. folia, parasolka.
 

Sprawdź również najważniejsze informacje o reformie SIM - zobacz blog wgl.pl

Nowy System Instrumentów Metodycznych (SIM) - reforma w pigułce

Wszystkie najważniejsze informacje na temat nowego systemu instrumentów metodycznych w prostej i przejrzystej formie. Co się zmienia? A co zostaje? Sprawdź sam!

Sprawność harcerska Wychowawca / Wychowawczyni źrebiąt

 • Dodaj Opinię
 • 2,50 zł
 • szt.
 • Dostępność:
  Towar w ofercie sklepu - na indywidualne zamówienie. Wysyłka w 14 dni roboczych.
  Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 14 dni roboczych od chwili złożenia zamówienia

Zamówienie realizujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Darmowa Dostawa od 399 zł! Sprawdź >>

  do 399 zł od 399 zł
Paczkomaty 12,00 zł GRATIS
Kurier InPost 14,00 zł GRATIS
Kurier DPD 16,00 zł GRATIS

Płatność za pobraniem: + 4,00 zł

Woda Góry Las istnieje już ponad 20 lat!

O naszej firmie >>

Dołącz do nas >>

Masz aż 30 dni na zwrot produktu!

Sprawdź jak dokonać zwrotu  >>