Sprawność harcerska Zoofizjoterapeuta / Zoofizjoterapeutka koni

Zdobyta sprawność udowadnia posiadanie określonej wiedzy na temat zoofizjoterapii, budowy konia oraz masażu koni.

Sprawności ZHP przyszywane są na prawym rękawie munduru i zostały podzielone na następujące poziomy:

 • sprawność dwugwiazdkowa - obszycie zielone;
 • sprawność trzygwiazdkowa - obszycie czerwone;
 • sprawność czterogwiazdkowa - obszycie czarne.

Sprawność harcerska Zoofizjoterapeuta / Zoofizjoterapeutka koni - wymagania:

** Wyjaśnia, czym jest zoofizjoterapia. Wskazuje na koniu podstawowe struktury kostne i 204 mięśniowe. Przekazuje wiedzę dotyczącą masażu koni. Regularnie rozciąga swoje ciało poprzez stretching.

 1. Wyjaśniłem/am, czym jest zoofizjoterapia, a także co wchodzi w jej skład, podałem/am kilka przykładów działań zoofizjoterapeuty.
 2. Wskazałem/am na żywym koniu i nazwałem/am takie struktury jak: czaszka, przebieg kręgosłupa, klatka piersiowa, łopatka, guz krzyżowy, guz biodrowy, guz kulszowy, mięsień najdłuższy grzbietu, mięsień czworoboczny.
 3. Opowiedziałem/am zastępowi, po co masuje się konie, kiedy można, a kiedy nie można masować, pokazałem/am zastępowi podstawowe chwyty do masaży: głaskanie, uciskanie, ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie.
 4. Dowiedziałem/am się, dlaczego ruch fizyczny jest ważny zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Codziennie ćwiczyłem/am stretching, aby utrzymać zdrowie w pojęciu fizjoterapeutycznym.

*** Znajduje zalety i wady masażu. Wykonuje masaż „wzdłuż kręgosłupa”. Wskazuje na koniu poszczególne struktury anatomiczne. Opisuje, czym jest więzadło karkowe i jaką pełni funkcje u koni. Unika własnych kontuzji i rozpoznaje reakcje na ból.

 1. Zaprezentowałem/am w ciekawej formie zalety i wady: masażu, laseroterapii, magnetoterapii, leczenie ruchem, stretching.
 2. Wykonałem/am na koniu masaż „wzdłuż kręgosłupa", nauczyłem/am się, kiedy powinien być stosowany.
 3. Wskazałem/am na koniu poszczególne struktury anatomiczne i je scharakteryzowałem/am: odcinki kręgosłupa w tym atlas, kończyna piersiowa i miednicza (poszczególne kości i stawy), m. płatowaty, m. ramienno-głowowy, m. trójkątny ramienia, mm. pośladkowe, m. czworogłowy uda.
 4. Opisałem/am, czym jest więzadło karkowe, gdzie leży oraz jakie ma znaczenie w funkcjonowaniu koni.
 5. Nauczyłem/am się, jak wygląda reakcja na ból oraz jak unikać własnych kontuzji podczas masażu. Oceniałem/am, czy mięsień jest spięty czy rozluźniony.

**** Pomaga podczas zabiegów zoofizjoterapeutycznych. Wskazuje ważne struktury kości i ważniejsze mięśnie. Ocenia prawidłowość kopyt. Przekazuje wiedzę na temat zoofizjoterapii pod kątem bezpieczeństwa ludzi i koni. Pokazuje ćwiczenia stretchingowe wykonywane na koniach.

 1. Asystowałem/am podczas zabiegów zoofizjoterapeutycznych koni, aktywnie pomagałem/am specjaliście.
 2. Wskazałem/am i nazwałem/am na koniu ważne struktury kości (np. grzebień łopatki, guz kulszowy i inne), które są wyczuwalne, jak również mięśnie, na których stosuje się chwyty masażu.
 3. Oceniłem/am u konia prawidłowość kopyt w kontekście fizjoterapeutycznym (np. niska-wysoka piętka, kopyto sztorcowe czy wąska-szeroka strzałka).
 4. Wytłumaczyłem/am zastępowi, czym jest zoofizjoterapia pod kątem bezpieczeństwa ludzi i koni, zaprezentowałem/am wskazania i przeciwwskazania, zwróciłem/am szczególną uwagę, że osoba ucząca się może wykonywać zabiegi tylko pod okiem specjalisty.
 5. Przygotowałem/am pokaz ćwiczeń stretchingowych czynnych i biernych bezpiecznych dla laików, nauczyłem/am poprawności wykonywania ćwiczeń z koniem swój zastęp/drużynę. Przy okazji wytłumaczyłem/am, na jaki problem ćwiczenie odpowiada , jakie mięśnie aktywuje oraz na co należy zwracać szczególną uwagę.
 

Sprawdź również najważniejsze informacje o reformie SIM - zobacz blog wgl.pl

Nowy System Instrumentów Metodycznych (SIM) - reforma w pigułce

Wszystkie najważniejsze informacje na temat nowego systemu instrumentów metodycznych w prostej i przejrzystej formie. Co się zmienia? A co zostaje? Sprawdź sam!

Sprawność harcerska Zoofizjoterapeuta / Zoofizjoterapeutka koni

 • Dodaj Opinię
 • 2,50 zł
 • szt.
 • Dostępność:
  Towar w ofercie sklepu - na indywidualne zamówienie. Wysyłka w 14 dni roboczych.
  Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 14 dni roboczych od chwili złożenia zamówienia

Zamówienie realizujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Darmowa Dostawa od 399 zł! Sprawdź >>

  do 399 zł od 399 zł
Paczkomaty 12,00 zł GRATIS
Kurier InPost 14,00 zł GRATIS
Kurier DPD 16,00 zł GRATIS

Płatność za pobraniem: + 4,00 zł

Woda Góry Las istnieje już ponad 20 lat!

O naszej firmie >>

Dołącz do nas >>

Masz aż 30 dni na zwrot produktu!

Sprawdź jak dokonać zwrotu  >>