Trop zuchowy Wodnik Szuwarek - przyrodniczy

Trop powinien wyrabiać u dzieci potrzebę działania na rzecz ochrony wody, pokazywać piękno przyrody oraz skutki negatywnego oddziaływania na nią przez człowieka.

 • Dodaj recenzję:
 • Producent: Woda Góry Las
 • Dostępność:
  Towar w ofercie sklepu - na indywidualne zamówienie.<strong> Wysyłka w 14 dni roboczych.</strong><br /> Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w <strong>ciągu 14 dni roboczych</strong> od chwili złożenia zamówienia.<br /><br /> - Pamiętaj, że jeśli została wybrana opcja płatności przelewem czas wysyłki liczony będzie od momentu <strong>zaksięgowania wpłaty</strong> na naszym koncie.<br /> - Dodatkowo jeśli zamówienie zostało złożone w dzień roboczy po godzinie 15:00 czas wysyłki może ulec wydłużeniu o <strong>dodatkowy dzień roboczy.</strong><br /> - W każdej sytuacji <strong>będziemy z Tobą w stałym kontakcie.</strong><br /><br /><font color="red">UWAGA! Ze względu na rozdzielenie magazynu ze sklepem stacjonarnym, produkty dostępne w sklepie internetowym mogą nie być dostępne w sklepie stacjonarnym.</font>
  Towar w ofercie sklepu - na indywidualne zamówienie. Wysyłka w 14 dni roboczych.
  Sklep Woda Góry Las dokłada wszelkich starań aby Twoja przesyłka została nadana w ciągu 14 dni roboczych od chwili złożenia zamówienia.

  - Pamiętaj, że jeśli została wybrana opcja płatności przelewem czas wysyłki liczony będzie od momentu zaksięgowania wpłaty na naszym koncie.
  - Dodatkowo jeśli zamówienie zostało złożone w dzień roboczy po godzinie 15:00 czas wysyłki może ulec wydłużeniu o dodatkowy dzień roboczy.
  - W każdej sytuacji będziemy z Tobą w stałym kontakcie.

  UWAGA! Ze względu na rozdzielenie magazynu ze sklepem stacjonarnym, produkty dostępne w sklepie internetowym mogą nie być dostępne w sklepie stacjonarnym.
 • szt.
 • 2,50 zł

Zamówienie realizujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. 

Darmowa Dostawa od 399 zł! Sprawdź >>

  do 399 zł od 399 zł
Paczkomaty 12,00 zł GRATIS
Kurier InPost 14,00 zł GRATIS
Kurier DPD 16,00 zł GRATIS

Płatność za pobraniem: + 4,00 zł

Woda Góry Las istnieje już ponad 20 lat!

O naszej firmie >>

Dołącz do nas >>

Masz aż 30 dni na zwrot produktu!

Sprawdź jak dokonać zwrotu  >>

​Trop zuchowy Wodnik Szuwarek - tropy przyrodnicze

Zuchy realizując trop "Wodnik Szuwarekpoznają środowisko wodne, rośliny i zwierzęta mieszkające w wodzie i nad wodą. Samodzielne obserwacje i badania wód pozwolą zachęcić do pogłębiania tematu.
 
Trop "Wodnik Szuwarek" najlepiej zdobywać wiosną lub jesienią, gdyż jest to najwłaściwszy czas na obserwacje przyrodnicze.
 

Zadania do wykonania podczas realizacji tropu "Wodnik Szuwarek":

 1. Dostaliśmy list od Wodnika Szuwarka z prośbą o pomoc w obronie czystej wody. W kręgu rady wspólnie podjęliśmy decyzję o pomocy Wodnikowi.
 2. Poznaliśmy zbiorniki wodne w naszej okolicy – ich roślinność i zwierzęta, np. gatunki ryb. Wiemy, jaką rolę pełni woda w przyrodzie.
 3. Poznaliśmy okoliczne budowle wodne. Wiemy, do czego służy ludziom woda i gdzie jest wykorzystywana.
 4. Sprawdziliśmy stan wód w naszej okolicy i sporządziliśmy mapę zanieczyszczeń wody.
 5. Założyliśmy laboratorium, gdzie badaliśmy wodę z różnych źródeł (destylowana, deszczowa, butelkowa, z kranu, ze stawu itp.).
 6. Odwiedziliśmy lokalną oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu zapoznaliśmy się z mechanizmem oczyszczania wody.
 7. Wiemy, jak chronić wodę, podejmując codzienne decyzje.
 8. Zrobiliśmy ekologiczne środki czystości (np. na bazie octu i sody), które wykorzystaliśmy do wyczyszczenia harcówki.
 9. Odpisaliśmy Wodnikowi i zadeklarowaliśmy, że nasze działania będą chroniły czystą wodę.

Podczas realizacji tropu Wodnik Szuwarek zuchy mogą zdobyć również sprawności takie jak: Badacz/Badaczka, Zgrywus/Zgrywuska.
 

Sprawdź również najważniejsze informacje o reformie SIM - zobacz blog wgl.pl

Nowy System Instrumentów Metodycznych (SIM) - reforma w pigułce

Wszystkie najważniejsze informacje na temat nowego systemu instrumentów metodycznych w prostej i przejrzystej formie. Co się zmienia? A co zostaje? Sprawdź sam!

Metodyka Zuchowa w nowym SIM

Nowy System Instrumentów Metodycznych w tej grupie zmienia chyba najmniej, w końcu jednak, po wielu latach gwiazdki zuchowe zostały oficjalnie uznane - do tej pory próżno było szukać odpowiednika stopni harcerskich w poprzednim regulaminie. Sprawdź jak wygląda nowy program gwiazdek, sprawności oraz tropów zuchowych.