Jak używać krzesiwa?

 

Krzesiwo to jeden z ważniejszych wynalazków w sprzęcie outdoorowym w ostatnich kilkudziesięciu latach. Kiedy raz go użyjesz, docenisz jego zalety i zawsze będziesz wykorzystywać go w terenie. Krzesiwa rozpalają ogień – podobnie jak zapałki czy zapalniczka. Istnieje jednak kilka ważnych plusów, dzięki którym zamiast nich wybierzesz krzesiwo: działa gdy jest mokre, jest praktycznie niezawodne, łatwe w przenoszeniu i… rozpali naprawdę wiele ognisk. Niektórych krzesiw można używać nawet 12 000 razy!

Krzesiwo - jak używać?

Jest kilka sposobów na używanie krzesiwa. Standardową techniką jest „skrobanie” w dół krzesiwa nożem lub iskrownikiem. Możesz również użyć krzesiwa odwrotnie – „odciągając” je od podpałki w stronę noża. Niezależnie którą technikę wybierzesz  najpierw należy znaleźć rozpałkę – dobrym przykładem będzie kora brzozowa, która jest łatwopalna. Jeżeli nie masz jej pod ręką, po prostu upewnij się, że zawsze nosisz w plecaku ekologiczną podpałkę. Następnie umieść krzesiwo pod kątem 45 stopni do rozpałki. W tren sposób iskry trafią bezpośrednio na palne elementy. Następnie wystarczy potrzeć iskrownik o stal – to już kwestia praktyki. Warto wypróbować różne ułożenia krzesiwa i korzystać z takiego, które wytworzy najwięcej iskier, np. krzesiwa Firesteel od Light my Fire działają najlepiej, gdy ułożymy skrobak pod kątem ok. 30 stopni.

Krzesiwo - jak używać?

Unikaj również największego błędu, jaki popełniają początkujący. Doprowadź krzesiwo jak najbliżej podpałki! Nie machaj nim w powietrzu - jak na filmach :) Włóż krzesiwo między podpałkę. Zrób wszystko, co możesz, aby skierować iskry prosto do celu.

Jak rozpalić ogień krzesiwem?

Krzesiwo - nawet szwedzkie - nie jest idealne. Najlepiej działa z rozpałką, która jest w stanie łatwo „złapać” iskrę. Dobrym przykładem będzie drobna kora (np. brzozy) oraz wióry drzewne.  Zeskrobuj je ostrzem noża, aby uzyskać cienkie wiórki, które bez problemu się zapalą. Równie dobrze sprawdzą się waciki nasączone wazeliną. Możesz schować je w starym opakowaniu po kliszy lub małym metalowym pudełku. Jeżeli lubisz gotowe rozwiązania postaw na podpałkę w kostkach. Jest mała i bez problemu zmieścisz ją w zestawie przetrwania. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić jej datę przydatności – po pewnym czasie lotne chemikalia mogę wyparować. Skuteczną techniką przy wysokiej wilgotności jest zeskrobanie płatków krzesiwa na/do podpałki przed próbą jej zapalenia. Możesz użyć grzbietu noża lub iskrownika, aby powoli i celowo zeskrobać kawałki materiału bez generowania iskier. Kiedy koniec końców wygenerujesz iskry odłamki bez problemu powinny się od nich zapalić.

Krzesiwo - jak używać?

O czym należy również pamiętać? Nie zeskrobuj zbyt szybko stali! Często początkujący fani survivalu nie wywierają wystarczającego nacisku iskrownikiem, w wyniku czego powstają niewielkie iskry lub uderzają nożem jak szaleni bez żadnego skutku. Wykonuj powolne, umiarkowane pociągnięcia i naciskaj iskrownikiem o krzesiwo. Gdy zdobędziesz doświadczenie znajdziesz idealną szybkość i nacisk i bez problemu rozpalisz ogień.

Trening czyni mistrza... Podobnie jak w przypadku innych umiejętności, powinieneś ćwiczyć rozpalanie ognia krzesiwem. Pamiętaj jednak by robić to w sposób bezpieczny!

Redaktor: Natalia Perlińska

Artystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie.

Polecane produkty

Light My Fire FireSteel Army BIO 2.0 Orange - Krzesiwo Szwedzkie

Light My Fire FireSteel Army BIO 2.0 Orange - Krzesiwo Szwedzkie

Duże i grube krzesiwo Light My Fire FireSteel Army
Light My Fire FireSteel Scout BIO 2.0 Blue - krzesiwo szwedzkie

Light My Fire FireSteel Scout BIO 2.0 Blue - krzesiwo szwedzkie

Iskry o temperaturze 3.000°C umożliwiają rozpalenie ognia przy każdej pogodzie i na dowolnej wysokości....
Light My Fire FireSteel Scout BIO 2.0 Orange - krzesiwo szwedzkie

Light My Fire FireSteel Scout BIO 2.0 Orange - krzesiwo szwedzkie

Iskry o temperaturze 3.000°C umożliwiają rozpalenie ognia przy każdej pogodzie i na dowolnej wysokości....

Polecane artykuły

Co to jest krzesiwo?

Co to jest krzesiwo?

Co to jest krzesiwo? Krzesiwo harcerskie, wojskowe, survivalowe – jakkolwiek je nazwiesz, jest niezwykle przydatne, gdy chcesz rozpalić ogień. Krzesiwo działa w ekstremalnych warunkach i ma naprawdę długo żywotność. Jeżeli już opanujesz technikę, rozpalenie ognia stanie się...
Mapa miejsc do biwakowania na dziko w Polsce – jak je znaleźć?

Mapa miejsc do biwakowania na dziko w Polsce – jak je znaleźć?

Szukasz miejsca do biwakowania na dziko w Polsce? Dobrze trafiłeś. Znajdziesz w tym wpisie mapę oraz instrukcję, jak z niej korzystać. Pod koniec 2019 roku opublikowaliśmy wpis, w którym z radością ogłosiliśmy, że w Polsce można wreszcie biwakować na dziko. Oczywiście...
Jaka butla do palnika turystycznego? Kartusze gazowe i ich rodzaje

Jaka butla do palnika turystycznego? Kartusze gazowe i ich rodzaje

Jeżeli jesteś początkującym turystą, a masz już lub planujesz kupić palnik, to pewnie zastanawiasz się jakie kartusze gazowe będą do niego pasować. Bo choć typów butli turystycznych nie ma aż tak wiele, to jeśli dołożymy do tego sporą grupę producentów i czasami...