Lilijka harcerska - znaczenie i symbolika

 

Noszą ją królowie i królowe, święci oraz harcerz i harcerki. Możemy też ją znaleźć na szczycie żelaznych ogrodzeń przy prywatnych domach, jak i w chyba drugim najsłynniejszym domu na świecie – londyńskim Buckingham Palace. Doczekała się nawet własnej emotikony:⚜️. Dlaczego więc dla harcerzy jest taka ważna? Czego symbolem jest lilijka harcerska i jakie ma znaczenie?

Lilijka harcerska - znaczenie

Lilijka - znaczenie

Lilijka (harcerska) – trójramienny, przypominający kwiat symbol ma bogate znaczenie historyczne. Z ruchem  skautowym jest związana praktycznie od samego początku. Lilijka znajduje się w oficjalnych logach wszystkich największych organizacji harcerskich w Polsce oraz na świecie. Znajdziemy ją również na mundurach ZHP oraz ZHR. Jakie lilijka ma znaczenie? Dlaczego założyciel skautingu, Robert Baden-Powell, wybrał ją jako symbol skautingu?

Lilijka symbol skautingu

Już na pierwszym obozie skautowym na wyspie Brownsea, założyciel skautingu – gen. Robert Baden-Powell, podarował jego uczestnikom lilijki harcerskie, które mogli przyczepić do czapek lub płaszczy. W pierwszym wydaniu książki „Scouting for Boys” (1908) napisał, że odznaką skauta jest grot strzałki, który wskazuje północ na mapie lub kompasie. Ma być to odznaka skautowa, ponieważ wskazuje drogę każdemu harcerzowi – podczas wypełniania swoich obowiązków oraz pomaganiu innym. Lilijka była jednak powszechnym symbolem wykorzystywanym w wojsku. Aby symbol lilijki stał się bardziej unikalny, w 1909 roku wprowadzono do tego typowego projektu specjalne dodatki: dwie gwiazdki na ramionach – ich dziesięć ramion zaczęło później reprezentować 10 punktów Prawa Harcerskiego.

Lilijka symbol skautingu

Lilijka ZHP symbolika

ZHP stworzyło również swój własny, niepowtarzalny wygląd lilijki. Dzisiaj lilijka harcerska symbolizuje podążania harcerzy w dobrym kierunku, czyli zgodnie z ideałami zawartymi w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Na jej ramionach umieszczono litery: ONC – są one skrótem od hasła z wiersza Adama Mickiewicza: „Ojczyzna – Nauka – Cnota”. Mają one przypominać o ważnych dla harcerzy wartościach. Lilijka ZHP posiada dodatkowo pierścień z nazwą organizacji, który symbolizuje przynależność do niej.

 

Lilijka ZHP symbolikaLilijka symbolika

Chociaż możemy znaleźć wiele różnych interpretacji symboliki lilijki harcerskiej, sam gen. Robert Baden-Powell wyeliminował wszystkie domysły w książce „Mój uniwersytet życia” pisząc, że prawdziwe znaczenie jest takie, że (lilijka) wskazuje właściwy kierunek (w górę), nie obraca się, ani w prawo, ani w lewo, ponieważ wtedy znów można podążyć do tyłu. Trzy ramiona natomiast przypominają harcerzowi o trzech filarach Przyrzeczenia Harcerskiego – służbie Bogu i Ojczyźnie (królowi), pomocy innym ludziom i posłuszeństwie wobec Prawa Harcerskiego.

 

Redaktor: Natalia Perlińska

Artystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie.

Polecane produkty

Lilijka harcerska ZHP srebrna na zatrzask

Lilijka harcerska ZHP srebrna na zatrzask

Oficjalna lilijka dla członków Związku Harcerstwa Polskiego. Złota lub srebrna.
Lilijka harcerska ZHP srebrna na druty - z bolcami

Lilijka harcerska ZHP srebrna na druty - z bolcami

Oficjalna lilijka dla członków Związku Harcerstwa Polskiego.
Lilijka harcerska miniaturka - srebrna

Lilijka harcerska miniaturka - srebrna

Lilijka w wersji "mini", którą można przyczepić dosłownie wszędzie! Przypinana na zatrzask. Złota lub srebrna.

Polecane artykuły

Co oznaczają symbole harcerskie?

Co oznaczają symbole harcerskie?

Rozpoczynamy nasz cykl artykułów, które obejmować będą podstawową wiedzę jaką posiąść powinien każdy harcerz. Ten internetowy poradnik harcerski odpowie na najważniejsze harcerskie pytania jakie sobie zadajemy. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie najważniejszym symbolom...
Koniczynka harcerska - symbolika

Koniczynka harcerska - symbolika

Koniczynka WAGGGS jest podstawowym symbolem Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (World Association of Girl Guides and Girl Scouts). Każdy element tego charakterystycznego logo jest niezwykle ważny i ma znaczenie. Co więc symbolizują poszczególne elementy? Koniczynka harcerska...
Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Wasze dziecko wstąpiło do harcerstwa i przymierzacie się do kupna pierwszego munduru, ale ogrom elementów oraz ich nazw przysparza Wam zawrotów głowy? A może nie jesteście pewni jak w ogóle wygląda mundur harcerski dla dziewczynki, a jak dla chłopca? Postaram się dzisiaj...