O czym warto pamiętać organizując obóz harcerski pod namiotami? Kilka wskazówek dla kadry!

 

Obóz harcerski to zdecydowanie przygoda życia dla wszystkich jego uczestników, ale także duże wyzwanie organizacyjne dla kadry. To również szansa na rozwój umiejętności przywódczych, współpracy i samodzielności. Jednak, aby cały przebiegł sprawnie i bezpiecznie warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Oto kilka rzeczy o których koniecznie musisz pamiętać organizując obóz harcerski pod namiotami.

Obóz harcerski: wybierz odpowiednie miejsce

Wybór odpowiedniego miejsca to klucz do udanego obozu. Upewnij się, że teren jest bezpieczny, łatwo dostępny i spełnia wszystkie wymagania związane z przepisami państwowymi i organizacyjnymi. Obóz powinien być zlokalizowany z dala od obiektów uciążliwych dla otoczenia oraz z dala od wód zalewowych. Wielkość terenu powinna umożliwić swobodne rozbicie obozu, ale również swobodne rozmieszczenie części sanitarnej i kuchni.

Namioty należy ustawiać jedynie w miejscach bezpiecznych, suchych, osłoniętych od wiatru, umożliwiających swobodny odpływ wód opadowych. Odległość między namiotami powinna umożliwiać swobodne przejście. Każdy namiot powinien być kompletnie olinowany, a sąsiadujące ze sobą namioty nie mogą być połączone wspólnymi linami. Zarówno podczas rozstawiania obozowiska, jak i umieszczenia poszczególnych jego członków wewnątrz namiotów należy mieć na uwadze ich komfort.

Wybór miejsca na obóz harcerski

Miejsca do spania (kanadyjki, łóżka polowe lub prycze) powinny być ustawione tak, aby zachować swobodny dostęp dla każdej osoby przynajmniej z jednej strony.  Zwróć również uwagę na to, czy Wasze namioty posiadają podłogę. Jeżeli nie w każdym powinny znaleźć się wieszaki na ubrania i ręczniki a także półki na plecaki, przybory toaletowe i obuwie. Rzeczy nie można przechowywać bezpośrednio na ziemi, ani wieszać na elementach konstrukcyjnych namiotów, płachtach czy linkach. Pamiętajcie również by podczas obozu codziennie wietrzyć namioty.

Śmieciowy problem na obozie

Uwaga! Spoiler alert: każdy obóz generuje śmieci. Czy w przyszłości uda się zorganizować obozy „zero waste”? Mam nadzieję, że tak! Chociaż określenie „zero waste” może być nieco mylące, ponieważ nie należy traktować tej propozycji jako „wszystko albo nic”. Twój obóz może ograniczyć ilość odpadów do minimum, nie osiągając zera absolutnego i to jest jak najbardziej ok! Tak naprawdę ograniczanie obozowych odpadów możesz rozpocząć już przed jego rozpoczęciem. Zastąp ulotki do zabrania do domu, listy pakowania i inną komunikację dla rodziców na taką w mediach społecznościowych, sms’ach lub wiadomościach e-mail.  Organizując spotkanie z kadrą nie drukuj harmonogramów i planów zajęć, ale wyświetl je na projektorze i nanoś zmiany w trybie rzeczywistym. Jeżeli musicie coś zanotować skorzystajcie z wcześniej zadrukowanych z jednej strony niepotrzebnych już kartek (może znajdziecie je w komendzie hufca?).

Jadąc na obóz możesz między innymi:

 • Poprosić wszystkich harcerzy, aby używali filtrujących butelek na wodę wielokrotnego użytku zamiast tych jednorazowych. Może to być również świetny gadżet obozowy.
 • W trakcie obozu wyjeżdżacie na wycieczkę? Zabierzcie ze sobą własne naczynia! Wiem, że „powrót do cywilizacji” często kusi świeżo zmieloną kawą albo gazowanym napojem. Dzięki temu jednak będziesz mógł powiedzieć „nie, dziękuję” jednorazowemu kubkowi na kawę, do którego będziesz musiał znaleźć kosz na śmieci, lub nigdy nie ulegającemu rozkładowi styropianowemu pudełku na wynos.
 • Nie marnujcie żywności: przygotowujcie taką jej ilość, jaką zjecie. Jeżeli kupujecie „przekąski” pakowane pojedynczo to nie bierzcie ich więcej niż uczestników obozu. Często pokruszone wafelki czy orzechy lądują później jedynie w koszach.
 • Postaw na biodegradowalne środki czystości – w szczególności w obozowych umywalniach, gdzie przypadkowo rozlana woda przez harcerzy często ląduje na ziemi.
 • Segregujcie śmieci – pamiętajcie jednak, aby wcześniej zapoznać się z zasadami segregacji i odbioru odpadów w gminie do której wybieracie się na obóz. Zasady wyrzucania konkretnych odpadów mogą się nieco różnić między różnymi miastami. Dobrą praktyką jest zbudowanie specjalnej wiaty na terenie obozowiska na kosze, dzięki której wiatr nie będzie rozwiewał butelek czy papierków po całym lesie. Warto również wcześniej przygotować plakaty z informacjami jak poprawnie segregować odpady.
 • Nie korzystajcie z jednorazowych opakowań na żywność, sztućców czy talerzy: zabierzcie ze sobą menażki i kubki.
 • Korzystajcie z materiałów, które będziesz mógł później wykorzystać jeszcze raz, np. planując zajęcia dla harcerzy stwórz puzzle ze sklejki (które zostaną w harcówce i będą mogły być używane przez kolejne lata), a nie z papieru (który prawdopodobnie zawilgotnieje już na obozie i będzie do wyrzucenia).
 • Nawet na obozie harcerskim potrzebne jest nieco prądu, a może baterie telefonów i czołówek ładować za pomocą… energii słonecznej? Postawcie na turystyczne ładowarki słoneczne.
 • Na koniec, zanim opuścisz obozowisko, poświęć czas na przywrócenie go do stanu początkowego. Zakop wszystkie doły, pozbieraj śmieci itd.

Śmieci na obozie harcerskim

Pomysł na program obozu harcerskiego

Planowanie programu na obóz harcerki to nie tylko szansa na zapewnienie uczestniczkom niezapomnianych wspomnień, ale także na rozwój umiejętności przywódczych i społecznych. Stwórz zróżnicowany program aktywności, który uwzględni zarówno zabawę, naukę, jak i rozwój umiejętności. Wprowadź różnorodność, aby każda uczestniczka znalazła coś dla siebie - od warsztatów rzemieślniczych po wyprawy terenowe. Ponadto program obozu powinien promować wartości harcerskie, takie jak szacunek dla innych, służba, czy dbałość o środowisko. Włącz do programu aktywności związane z prawem harcerskim, które będą budować charakter i integrować uczestników. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej zaplanowany program może wymagać dostosowania do zmieniających się warunków pogodowych czy niespodziewanych sytuacji. Bądź elastyczny i gotowy na ewentualne zmiany. Wprowadzaj modyfikacje w programie, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenie jego uczestnikom.

program obozu harcerskiego

Bezpieczeństwo na obozie harcerskim

Bezpieczeństwo na obozie harcerskim to sprawa priorytetowa, która powinna być zawsze na pierwszym miejscu. Pamiętaj o tych wskazówkach i zapewnij uczestnikom niezapomnianą, ale przede wszystkim bezpieczną przygodę:

 • Podczas wszelkich aktywności na obozie, takich jak wędrówki, pływanie kajakami czy wspinaczka, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i nadzoruj uczestników. Upewnij się, że każdy ma odpowiedni sprzęt ochronny i zna zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych.
 • Zachęcaj uczestników do otwartej komunikacji i zgłaszania wszelkich obaw czy problemów. Zapewnij wsparcie psychologiczne i emocjonalne, szczególnie w sytuacjach stresowych.
 • Bądź świadomy zmian w warunkach atmosferycznych i dostosuj plan aktywności do aktualnej sytuacji. Unikaj działalności na otwartym terenie w przypadku niebezpiecznej pogody, takiej jak burze czy upały.
 • Dbaj o zdrowie uczestników poprzez regularne sprawdzanie stanu zdrowia, przestrzeganie zasad higieny oraz odpowiednie żywienie. Upewnij się, że wszyscy uczestnicy znają podstawowe zasady pierwszej pomocy lub wiedzą kogo zawiadomić w razie wypadku.
 • Pozostawaj w kontakcie z lokalnymi służbami, m.in. nadleśnictwem oraz strażą pożarną. Dzięki temu w razie kryzysowych sytuacji w szybki sposób przeprowadzicie ewakuację uczestników.

Obóz harcerski do doskonała okazja do nauki niezależności. Spędzanie czasu z dala od domu może być dużym krokiem dla niektórych uczestników, ale również świetną zabawą. Organizując obóz zadaj sobie pytanie: co osiągnąłeś na swoim ulubionym obozie harcerskim? Czy próbowałeś rzeczy, które zwykle robią za Ciebie inni? A może sam pojmowałeś jakieś decyzje? Wraz z całą kadrą zbierzcie takie doświadczenia i niech one będą azymutem, którym będziecie podążać podczas planowania obozu.

 

Redaktor: Natalia Perlińska

Artystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy właśnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie.

Polecane produkty

Namiot harcerski wojskowy 10 osobowy dycha, dziesiątka - całość PCV

Namiot harcerski wojskowy 10 osobowy dycha, dziesiątka - całość PCV

  Popularna na obozach harcerskich "dycha", dostępny w kilku opcjach wykonania dachu oraz boków....
Kanadyjka łóżko polowe składane - wojskowe i harcerskie - rama drewniana

Kanadyjka łóżko polowe składane - wojskowe i harcerskie - rama drewniana

Popularne składane łóżko polowe potocznie nazywane "kanadyjką". Rama wykonana z drewna....
Materac wojskowy gumowany - nowy / materac harcerski

Materac wojskowy gumowany - nowy / materac harcerski

Gruby materac wojskowy / harcerski, który świetnie sprawdza się od lat na obozach harcerskich. Podgumowany spód, mocny zewnętrzny materiał...

Polecane artykuły

Jak spakować plecak harcerski na obóz lub biwak?

Jak spakować plecak harcerski na obóz lub biwak?

Masz już swój plecak na obóz, ale to Twój pierwszy taki wyjazd i pakowanie plecaka wydaje Ci się czarną magią? By pomóc Ci i osobom w podobnej sytuacji postanowiłem podzielić się z Wami swoim sposobem by przejść przez cały proces bez większych problemów! Jeśli pakowanie to...
Co robią harcerze na obozach?

Co robią harcerze na obozach?

Harcerze na obozie mają możliwość sprawdzenia się w różnych sytuacjach – mogą budować nowe rzeczy (np. prycze, półki czy ławeczki), brać udział w wędrówkach, pływaniu w kajaku oraz spełniać się artystycznie podczas ognisk i wieczorów tematycznych. Ale to tylko niektóre z...
Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz? Okiem rodzica

Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz? Okiem rodzica

Lato. Czas biwaków, obozów, wszelkich wyjazdów i zwiększonej aktywności. Czas zawierania przyjaźni, odpoczynku, poznawania nowych miejsc, zdobywania nowych doświadczeń. Nasze dziecko nowe doświadczenia chce zdobywać na obozie harcerskim. Cieszymy się z tego, być może poszło...