Jak spakować plecak harcerski na obóz lub biwak?

 

Masz już swój plecak na obóz, ale to Twój pierwszy taki wyjazd i pakowanie plecaka wydaje Ci się czarną magią? By pomóc Ci i osobom w podobnej sytuacji postanowiłem podzielić się z Wami swoim sposobem by przejść przez cały proces bez większych problemów! Jeśli pakowanie to dla Ciebie nie pierwszyzna, to i tak zapraszam do lektury – może znajdziesz w poniższym wpisie coś nowego i dowiesz się jak (jeszcze lepiej) spakować plecak harcerski?

Ja osobiście wolę być spakowany na dzień-dwa przed wyjazdem, nawet jeśli w dniu wyjazdu i tak miałbym mieć na to czas. Choć z różnych przyczyn zdarzało się czasem nawet tak, że pakowałem się dopiero na godzinę przed wyjazdem… ale takie sytuacje to mi się potem w koszmarach śnią  Dlatego, choć pewnie nie odkryję Ameryki, chciałbym się z Wami podzielić tym, jak zabieram się do tego pakowania właśnie.

jak spakować plecak na obóz harcerski

Jak spakować plecak na obóz harcerski?

W każdym poradniku o pakowaniu się znajdziemy informację, żeby przygotować sobie najpierw, odpowiednio wcześniej listę potrzebnego ekwipunku. I racja, taka lista pomaga, ale przynajmniej u mnie była zawsze bardzo chaotyczna, dlatego robiłem ją w dwóch etapach. Zazwyczaj mam zarezerwowaną na nią jedną lub dwie kartki w notesie, który noszę zawsze przy sobie. Na tej kartce, przez tydzień spisuje co chcę zabrać, ale tylko w momencie gdy wpadnie mi to do głowy. Nie siadam specjalnie nad kartką i nie spisuje, dlatego warto mieć ten kajecik zawsze ze sobą – mi najczęściej wpadało ostatnio coś do głowy, gdy czytałem książkę w autobusie do pracy.

Jak spakować plecak na obóz harcerski?

Gdy mam już taką listę, rzeczy na niej raczej nie były ułożone w jakimkolwiek porządku. Dlatego trzeba ją uporządkować – najprościej po prostu przydzielić każdy przedmiot do grupy i potem grupami przepisać na czysto.

Przykładowo podział na grupy może wyglądać następująco:

simple29 Odzież – zarówno wszystkie koszulki, spodnie, jak i bielizna, buty, mundur itd., ważne by ilość i rodzaj ciuchów dopasować do spodziewanej pogody i długości wyjazdu
person193 Spanie – czyli wszystko, co przyda nam się do spania (śpiwór, karimata, pidżama, namiot w przypadku obozu wędrownego)
first2 Apteczka – to na przykład podstawowe środki opatrunkowe, a także środek przeciw komarom i na ugryzienia
soap Kosmetyczka – czyli kosmetyki, ręcznik, papier toaletowy itp.
Jedzenie – przekąski/kanapki na podróż, prowiant, ale także menażka, niezbędnik, płyn do naczyń i gąbeczka
Obozowe – czyli sprzęt potrzebny do obozowego życia i zajęć: scyzoryk, kompas, latarka czołówka, krzesiwo, sznurek itd.
Inne – mapa, dokumenty i pieniądze, notes, śpiewnik etc.

 

Przykładową listę pakowania znajdziecie na końcu tego wpisu – przygotowaliśmy ją w oparciu o obozową listy znajomych zuchów/harcerzy.

Po co w ogóle wprowadzać taki podział? Po pierwsze łatwiej wtedy wszystko skompletować, ale przede wszystkim dużo łatwiej wychwycić czy czegoś nam nie brakuje.

Jak spakować plecak harcerski?

Jak spakować plecak harcerski? Dobre rady dla początkujących!

Gdy wiemy już co spakować, musimy zebrać cały ekwipunek w jednym miejscu – na przykład na podłodze, dużym stole czy łóżku. Mając wszystko przygotowane możemy przystąpić do pakowania.

  1. Musimy przemyśleć z czego będziemy korzystać w trakcie podróży – rzeczy te odkładamy do spakowania na samym końcu.
  2. Rzeczy ciężkie pakujemy na dole plecaka oraz bliżej pleców – w żadnym wypadku na samej górze.
  3. Ciuchy dobrze jest zrolować – nie gniotą się wtedy zbyt mocno, a jednocześnie łatwiej się pakują.
  4. Przemyśl czy nie da się niektórych przedmiotów włożyć jeden w drugi – na przykład ręcznik do menażki, skarpetki do kubka.
  5. Uważaj by nic twardego i kanciastego nie znalazło się przy samych plecach – nawet jeśli plecak ma stelaż, to i tak może uwierać.
  6. Przydatne drobiazgi spakuj do kieszeni bocznych, czy kieszonki w klapie. Podobnie portfel i dokumenty, ale te warto (jeśli jest taka możliwość) schować je do kieszonki wszytej wewnątrz klapy – będą bezpieczniejsze, a nadal łatwo dostępne.
  7. Karimatę przypnij do troków znajdujących się na zewnątrz plecaka.

Gdy plecak jest zapakowany warto go wyregulować – przeczytać (i zobaczyć na filmie) możesz o tym w innym wpisie: Jak wyregulować plecak.

Jak spakować plecak na obóz harcerski - lista rzeczy do zabrania na obóz

Przygotowałem dla Was plik z przykładową listą rzeczy do spakowania na obóz zuchowy/harcerski – można go wygodnie wydrukować, uzupełnić o swoje notatki i wykorzystać przy pakowaniu. Ale nie traktujcie jej jak wyroczni, a jedynie wskazówki – wpisałem w niej najbardziej niezbędne i podstawowe rzeczy.

Lista rzeczy do spakowania na obóz

Listę pakowania pod żadnym pozorem nie wyrzucaj po spakowaniu plecaka! Po powrocie dobrze jeszcze raz na nią spojrzeć i uzupełnić o to czego brakowało, a rzeczy, które się nie przydały wykreślić z niej - taka poprawiona lista przyda się na następny wyjazd! Nie wiesz jak spakować plecak na biwak harcerski? Wszystko wygląda tak samo - jest tylko w mniejszej skali, więc również w tym przypadku możesz się kierować naszymi wskazówkami!

O czymś zapomnieliśmy? Śmiało piszcie!

A jeśli czegoś Wam brakuje, to polecamy naszą składnice i sklep turystyczny WGL.pl - znajdziesz tam wszystko, co potrzebujesz na obóz!

Redaktor: Mateusz Konieczny

Uwielbia podróżować – zwłaszcza na Bałkany lub Wschód – po to, by zjeść coś, czego jeszcze nie jadł i wypić coś, czego nigdy nie pił. Chyba, że jedzie w góry – wtedy może nie jeść i nie pić, żywi się widokami i powietrzem. Z wykształcenia etnolog, co z pewnością mocno wpłynęło na jego sposób postrzegania spotykanych w drodze osób i kultur. Do internetu wdzwaniał się już w roku 2000, a w 2001 założył pierwszego bloga.

Polecane produkty

DEUTER Fox 40 alpinegreen-forest - Plecak turystyczny dziecięcy

DEUTER Fox 40 alpinegreen-forest - Plecak turystyczny dziecięcy

Plecak turystyczny dla młodych podróżników. Wyposażony w specjalny system nośny, który można dopasować do wzrostu dziecka. Wygodny i bardzo ...
DEUTER Fox 30 turmeric-clay - Plecak turystyczny dziecięcy

DEUTER Fox 30 turmeric-clay - Plecak turystyczny dziecięcy

Wygodny plecak trekkingowy dla dzieci. Wyposażony w "rosnący" razem z dzieckiem system nośny. Bardzo praktyczny i pakowny....
Poradnik harcerski ScoutBook - kompendium wiedzy harcerskiej

Poradnik harcerski ScoutBook - kompendium wiedzy harcerskiej

Szukasz poręcznego, ale jednocześnie zawierającego wszystkie najpotrzebniejsze informacje poradnika dla harcerzy? Sprawdź nasz świetny porad...

Polecane artykuły

Jaki wybrać plecak turystyczny dla harcerza na obóz?

Jaki wybrać plecak turystyczny dla harcerza na obóz?

Bycie harcerzem to mnóstwo zabawy, a przy okazji możliwość zdobycia wielu niesamowitych umiejętności – od rozbijania namiotów po prowadzenie zajęć. Obozy harcerskie natomiast to jedna z najlepszych form aktywności na świeżym powietrzu. Pierwszą rzeczą, której z pewnością uczą...
Jak złożyć mundur harcerski? Zobacz jakie to proste!

Jak złożyć mundur harcerski? Zobacz jakie to proste!

Jak składać mundur harcerski – krok po kroku Poniżej przedstawiamy jeden ze sposobów składania koszuli mundurowej. Jest on prosty i dobrze redukuje zagniecenia. Jeśli koszula ma kilka zmarszczek po wyjęciu z plecaka, powieś ją od razu na wieszaku. Jeżeli obozujecie na terenie bazy...
W co spakować się na obóz lub rajd? I dlaczego plecak jest lepszy od walizki?

W co spakować się na obóz lub rajd? I dlaczego plecak jest lepszy od walizki?

Każdy rodzic, który zapisuje swoje dziecko na obóz harcerski lub zuchowy dobrze wie jak dużo czasu trzeba poświęcić na przygotowanie pociechy do wyjazdu. Temat niezbędnego ekwipunku jest bardzo dobrze rozwinięty w wielu poradnikach, a rodzice chętnie inwestują w buty...