Jaki wybrać plecak turystyczny dla harcerza na obóz?

 

Bycie harcerzem to mnóstwo zabawy, a przy okazji możliwość zdobycia wielu niesamowitych umiejętności – od rozbijania namiotów po prowadzenie zajęć. Obozy harcerskie natomiast to jedna z najlepszych form aktywności na świeżym powietrzu. Pierwszą rzeczą, której z pewnością uczą się harcerze przy okazji wyjazdu to… pakowanie swojego plecaka. W końcu na każdy obóz można ze sobą zabrać ograniczony bagaż! Jaki plecak będzie odpowiedni dla harcerza na obóz, biwak czy zimowisko? Czy plecak turystyczny sprawdzi się na obozie? Na te pytania z pewnością odpowiemy w tym tekście!

Plecak na obóz harcerski

Czym warto kierować się przy wyborze plecaka na obóz harcerski?

Po pierwsze przy wyborze plecaka, musimy określić, do czego będziemy go używać. Np. mały plecak będzie dobrą opcją na jednodniową wędrówkę lub nocowanie. Po prostu bez sensu jest zabierać ze sobą 50-litrowy plecak na jedną noc! Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania idealnego plecaka, jest przyjrzenie się, jak często planujesz go używać. Plecaki (zarówno te małe, jak i duże – turystyczne) są dostępne w różnych przedziałach cenowych, i zdecydowanie warto jest wydać więcej pieniędzy na plecak z „wyższej półki”, jeżeli wiesz, że będziesz go często używać.

Musimy również pamiętać, że odpowiednie dopasowanie plecaka jest bardzo ważne, dlatego warto zastanowić się czy potrzebujesz plecak męski, damski czy młodzieżowy. W skrócie, główną różnicą między męskimi i damskimi plecakami jest długość tułowia, szerokość szelek i regulacja pasa biodrowego. Plecaki młodzieżowe często oferują mniejszą pojemność i większą regulację systemu nośnego, tak, aby najlepiej dopasować go do zmieniającego się wzrostu. Z reguły kobiety kupują plecaki damski, mężczyźni – męskie, a dzieci – młodzieżowe. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas ma inne ciało, więc czasem nie warto zwracać uwagi jedyne na przypięte etykiety. To TY najlepiej znasz swój typ sylwetki!

Czym warto kierować się przy wyborze plecaka na obóz harcerski?

Jaki plecak na obóz harcerski?

Kupienie plecaka nie jest łatwą sprawą – w Internecie znajdziecie setki porad i produktów, które będą „idealne” na obóz harcerski. Postanowiliśmy jednak wykorzystać nasze kilkunastoletnie doświadczenie harcerskie i wybrać kilka plecaków na obóz harcerski. Sprawdźcie sami! Najpierw jednak omówmy kilka podstawowych kwestii. Plecak na obóz harcerski powinien mieć pojemność ok. 40 – 50 litrów. Będzie to wielkość, która pozwoli na zabranie wszystkich niezbędnych przedmiotów: śpiwora, ubrań, rzeczy osobistych i przekąsek, a jednocześnie plecak będzie na tyle lekki, żeby bez problemu przenosić go z miejsca na miejsce. Jeśli wybieracie się na obóz wędrowny, warto zastanowić się nad ultralekkim plecakiem o większej pojemności, np. 50 – 65 litrów. Dlaczego plecak na obóz wędrowny powinien być nieco większy? Ponieważ nie będziesz w stanie zabrać ze sobą dodatkowego małego plecaka! Taki ultralekki plecak turystyczny będzie idealny na obóz harcerski, który wymaga zabrania ze sobą dużej ilości dodatkowego ekwipunku.

Jaki plecak na obóz harcerski

Jaki plecak turystyczny na obóz harcerski?

Z pewnością przy wyborze plecaka na obóz harcerski warto wziąć pod lupę plecaki Deuter Aircontact. Wśród nich znajdują się klasyczne plecaki turystyczne, jak i modele ultralekkie, zarówno dla panów, jak i pań (wersja SL). Cała seria Deuter Aircontact to propozycje plecaków „najlepszych z najlepszych”. Będą służyły przez całe lata, nie tylko podczas biwaków i obozów harcerskich. Plecak na obóz powinien być nie tylko pojemny, ale również funkcjonalny. Duża ilość kieszeni bocznych oraz troków z pewnością zda egzamin. Wysoki komfort noszenia w modelach Aircontact zawdzięczamy systemowi nośnemu Deuter Aircontact z siatką Air Spacer i dużym kanałem wentylacyjnym, ergonomicznym pasom ramiennym ActiveFit i regulowanemu pasowi piersiowemu.

DEUTER Aircontact Core 50+10 DEUTER Aircontact Core 45+10 SL DEUTER Aircontact Lite 50+10

Jaki plecak dla harcerza, który wyjeżdża pierwszy raz na obóz/kolonię?

Jeżeli nie masz pewności czy twoje dziecko polubi harcerskie przygody, a może się okazać pierwszym i ostatnim takim wyjazdem warto zastanowić się nad tańszą alternatywą. Można się pochylić np. nad plecakami brytyjskiej marki Hi-Tec. Plecaki swoją konstrukcją nawiązują do tradycyjnych plecaków wyprawowych, zapewniając wystarczającą ilość miejsca na potrzebny sprzęt biwakowy czy obozowy. Są solidne – jeżeli jednak plecak będzie musiał być długo noszony, jego system nośny nie sprawdzi się w 100%. Nie będzie to komfortowa opcja na obozy wędrowne oraz tam, gdzie do miejsca obozowego po prostu trzeba dojść.

Plecaki na Hi-Tec, które sprawdzą się na obozie

Plecak dla harcerza i zucha na obóz

Doskonale wiemy, że nie tylko harcerze muszą spakować się na obóz w plecak – zuchy na swoje kolonie również! Mogą one spędzać wakacje na obozach w środku lasu, gdzie najwygodniejszą opcją będzie zabranie swojego ekwipunku na plecach, dlatego warto zapewnić im wygodę. Plecaki dla małych odkrywców powinny być dostosowane do ich dziecięcej sylwetki. Ta znacząco różni się od sylwetki osoby dorosłej – węższe ramiona oraz krótsze plecy determinują inny układ systemów nośnych. Nawet jeśli zaciągniemy maksymalnie szelki w standardowych plecach, te nadal będą niewygodne dla dzieci. Jaki więc wybrać plecak dla zucha?

Plecak dla harcerza i zucha na obóz

Deuter Climber posiada wszystkie cechy, które powinien posiadać plecak turystyczny. Jest lekki, ma stabilny system nośny, szeroki pas biodrowy i liczne kieszonki, zaczepy i pętle, które pomagają zorganizować cały obozowy ekwipunek, a w dodatku jest dopasowany do dziecięcej sylwetki. Nadaje się dla dzieci od 6 roku życia i ma pojemność 22 litrów. To wielkość, która z pewnością powinna wystarczyć zuchom na spakowanie wszystkich najważniejszych rzeczy na obóz.

Deuter Climber

Deuter Fox to nieco większa propozycja plecaka dla dzieci. Jest dostępna w dwóch wielkościach: 30 i 40 litrów, więc z całą pewnością nie zabraknie tu miejsca na śpiewnik czy dodatkową parę butów. Fox to bardzo popularny plecak trekkingowy dla dzieci i młodzieży. Został specjalnie skonstruowany tak, żeby techniczny wygląd i wysoką funkcjonalność "dużych" plecaków Deutera dopasować do potrzeb dzieci. Główną komorę można podzielić na dwie części, posiada pas biodrowy oraz piersiowy, uchwyty na kijki i dodatkowy sprzęt, a także dodatkowe elastyczne kieszenie po bokach.

Deuter Fox

Jeżeli wciąż nie wiesz jaki plecak wybrać – napisz do nas! Spróbujemy dobrać idealny plecak na zbliżający się wyjazd.

 

Redaktor: Natalia Perlińska

Artystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie.

Polecane produkty

DEUTER Fox 30 turmeric-clay - Plecak turystyczny dziecięcy

DEUTER Fox 30 turmeric-clay - Plecak turystyczny dziecięcy

Wygodny plecak trekkingowy dla dzieci. Wyposażony w "rosnący" razem z dzieckiem system nośny. Bardzo praktyczny i pakowny....
DEUTER Aircontact Core 45+10 SL - shale-ivy - damski plecak trekkingowy

DEUTER Aircontact Core 45+10 SL - shale-ivy - damski plecak trekkingowy

Wysoki komfort noszenia zawdzięczamy systemowi nośnemu Deuter Aircontact z siatką Air Spacer i dużym kanałem wentylacyjnym, ergonomicznym pa...
DEUTER Aircontact Core 50+10 - graphite-shale - plecak trekkingowy

DEUTER Aircontact Core 50+10 - graphite-shale - plecak trekkingowy

Wysoki komfort noszenia zawdzięczamy systemowi nośnemu Deuter Aircontact z siatką Air Spacer i dużym kanałem wentylacyjnym, ergonomicznym pa...

Polecane artykuły

Jak spakować plecak harcerski na obóz lub biwak?

Jak spakować plecak harcerski na obóz lub biwak?

Masz już swój plecak na obóz, ale to Twój pierwszy taki wyjazd i pakowanie plecaka wydaje Ci się czarną magią? By pomóc Ci i osobom w podobnej sytuacji postanowiłem podzielić się z Wami swoim sposobem by przejść przez cały proces bez większych problemów! Jeśli pakowanie to...
Dobre obozowanie – TOP 6 rzeczy, które powinny się znaleźć w ekwipunku harcerskiego obozowicza

Dobre obozowanie – TOP 6 rzeczy, które powinny się znaleźć w ekwipunku harcerskiego obozowicza

Na początku każdych wakacji przychodzi taki czas, że wszyscy harcerze nie mogą usiedzieć na miejscu i odliczają dni do największej przygody lata, czyli obozu. Jednak, żeby przygoda nie zamieniła się w katorgę, należy posiadać ekwipunek, który pomoże bezpiecznie przejść...
Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz? Okiem rodzica

Jak przygotować dziecko na pierwszy obóz? Okiem rodzica

Lato. Czas biwaków, obozów, wszelkich wyjazdów i zwiększonej aktywności. Czas zawierania przyjaźni, odpoczynku, poznawania nowych miejsc, zdobywania nowych doświadczeń. Nasze dziecko nowe doświadczenia chce zdobywać na obozie harcerskim. Cieszymy się z tego, być może poszło...