Jak wygląda mundur zucha? Poznaj szczegółowy opis.

 

Jak wygląda mundur zucha?

To podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy rodzic chcący zapisać swoje dziecko w szeregi harcerstwa. Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako - prosto i bardziej skomplikowanie. Dzisiaj postaram się przybliżyć Wam najważniejsze zagadnienia dotyczące munduru dla zucha i zuchenki.

Mundur dla zucha - od czego zacząć?

I tutaj odpowiedź jest naprawdę prozaiczna, ale dość kluczowa - upewnij się w szeregi jakiej organizacji harcerskiej wstępuje Twoje dziecko. Różnice między mundurem zuchowym ZHP i ZHR są kolosalne.

Jak wygląda mundur zucha

Co więcej, w Polsce występują również dziesiątki innych, działających lokalnie i krajowo, organizacji harcerskich i każda z nich może mieć inny regulamin mundurowy. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup munduru, koniecznie skontaktuj się z drużynowym lub drużynową i dopytaj o wszelkie szczegóły. Tym bardziej, że niektóre elementy munduru mogą nie być konieczne do zakupienia na samym początku, a inne mogą wręcz okazać się zbyteczne. Bywa czasem tak, że np. chusty drużyny zamawiane są przez drużynowego raz na jakiś czas i dziecko otrzyma ją właśnie z puli drużyny. W innym przypadku drużynowy może poprosić o zakup i dostarczenie chusty, dlatego upewnienie się co do szczegółów, będzie tutaj naprawdę kluczowe.

Jak wygląda mundur zuchowy ZHP?

Jeśli Twoje dziecko wstępuje w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego (to najczęstszy wariant, ponieważ ZHP jest najliczniejszą organizacją harcerską w Polsce), to z pewnością będzie potrzebowało koszuli mundurowej. Dla ułatwienia wyszukiwania potrzebnego produktu, nazwaliśmy ten produkt "mundurek / strój harcerski dla dziewczynki zucha" lub "mundurek / strój harcerski dla chłopca zucha". Nie zmienia to jednak faktu, iż strój harcerski zuchowy i harcerski dla starszych dzieci / dorosłych, wygląda praktycznie tak samo - różni je jedynie rozmiar.

Mianem munduru, w regulaminie mundurowym, określa się jedynie koszulę, dlatego podczas zakupów zwróć szczególną uwagę na to, iż dodatkowe wyposażenie jest sprzedawane zazwyczaj osobno. Dla uproszczenia będziemy w tekście używać słowa "mundur" na określenie również pozostałych, niezbędnych elementów.

Mundur zucha chłopięcy i dziewczęcy

Mundur zucha ZHP chłopięcy składa się z zielonej koszuli, której rękawy są zazwyczaj podwinięte do poziomu łokci - jest to po prostu wygodne. Mundur zucha ZHP dziewczęcy składa się z koszuli szarej. Na koszulę naszywa się różnego rodzaju plakietki - sprawności, wyzwania, plakietki drużyny czy naszywki okolicznościowe. Tym gdzie dokładnie powinno się je umieszczać zajmiemy się w osobnym wpisie.

Kolejnym elementem są długie spodnie lub krótkie spodenki dziewczęce oraz krótkie spodenki chłopięce. Według wzoru ZHP powinny mieć one kolor zielony. Dozwolone jest jednak użycie tych w kolorze oliwkowym, czarnym lub granatowym, jednak tutaj warunek jest jeden - cała drużyna musi posiadać jednolite umundurowanie. Nie jest więc możliwe aby każdy zuch posiadał spodnie w innym kolorze. Czasem drużynowi pozwalają aby z początku zuch uczęszczał na zbiórki jedynie w koszuli, która będzie wpuszczona np. w dżinsy. Są to jednak sytuacje jednostkowe i mimo wszystko dąży się do tego, aby w drużynie umundurowanie było jednolite. W przypadku dziewczynek, możliwa jest też zamiana spodni na grafitową spódnicę.

Elementem niezbędnym, który warto kupić razem ze spodniami, jest pas harcerski. Występują różne rodzaje, dlatego warto zapytać drużynowego, który z nich obowiązuje w drużynie.

Ważnym elementem jest również chusta drużyny, o której pisałam we wstępie. Tutaj, podobnie jak w przypadku pasa, istnieje mnóstwo możliwości kolorystycznych. Dodatkowo drużyny decydują się czasem na zaprojektowanie swojej chusty indywidualnie i stworzenie unikatowego wzoru np. z lamówką, tasiemką, haftem czy nadrukiem. Chusta jest przyznawana zuchowi w odpowiednim, ustalonym przez drużynowego, momencie. Nie zaleca się więc, aby zuch został w nią wyposażony przed podjęciem stosownej decyzji drużynowego. Do chusty należy też wybrać suwak, a czasem potrzebne będą również pagony w odpowiednim kolorze.

Niezbędne będzie również zuchowe nakrycie głowy - czapka, kapelusz lub beret zuchowy. Myślę, że nie zaskoczę Was tutaj, pisząc, że ten element również występuje w wielu barwach i może być personalizowany przez drużynę. Nakrycie głowy jest jednakowe dla wszystkich zuchów, nie ma więc możliwości kupna innego, niż te przyjęte w drużynie.

Na nogach zuchy noszą getry i wywijki - te drugie są czasem pomijane. Również występują w wielu kolorach i kombinacjach.

Na koniec warto zapytać drużynowego czy rekomenduje konkretne obuwie mundurowe. W niektórych drużynach jest ono jednakowe dla wszystkich, zaś w innych do tematu podchodzi się mniej formalnie i pozwala na dobranie obuwia indywidualnie. Stosuje się jednak zazwyczaj wytyczną, która mówi o tym, że buty powinny być nieco wyższe, niż standardowe i zasłaniać kostkę, aby dobrze zabezpieczać stopę podczas dłuższych wędrówek.

Mundur zucha - wskazówki

Jak wygląda mundur zucha

Kupując mundur warto kierować się tabelą rozmiarów, która załączona jest do opisu produktów na naszej stronie. Wiadomym jest, że dzieci rosną dynamicznie, więc zakup munduru, który jest o rozmiar lub dwa większy, na pewno nie będzie złym pomysłem. Warto też pamiętać, że pod koszulę mundurową, zazwyczaj, zakłada się podkoszulkę lub koszulkę drużyny, więc dziecko nie powinno mieć ściśle przyległego munduru.

Rodzice często kupują pierwszy mundur na większe okazje typu urodziny, komunie czy Święta Bożego Narodzenia. Komplet umundurowania jest z pewnością większą inwestycją, dlatego można potraktować go jako prezent na szczególną okazję lub rozłożyć jego kompletowanie "na raty", które ustali się z drużynowym (wspominałam o tym we wstępie).

 

 

Redaktor: Natalia Roszak

Jeśli aktualnie nie czyta jakiejś książki, to z pewnością robi zdjęcia. Uzależniona od czarnej kawy, najlepiej w formie podwójnego espresso. W pracy uporządkowana i zorganizowana, w życiu prywatnym ceni sobie kreatywny chaos. Mieszka w Poznaniu i uważa, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Polecane produkty

Fartuch zuchowy dziewczęcy - strój zucha ZHR

Fartuch zuchowy dziewczęcy - strój zucha ZHR

Fartuch zuchowy dla dziewcząt z ZHR.
Mundurek / strój harcerski ZHP - Koszula dla chłopca zucha

Mundurek / strój harcerski ZHP - Koszula dla chłopca zucha

Chłopięcy mundur zuchowy Związku Harcerstwa Polskiego, to oficjalny element umundurowania ZHP, który noszą zarówno zuchy, jak i starsi harce...
Mundurek / strój harcerski ZHP - Koszula dla dziewczynki zucha

Mundurek / strój harcerski ZHP - Koszula dla dziewczynki zucha

Harcerski strój dla zucha czyli mundur zuchowy dla dziewczynki w postaci szarej koszuli mundurowej, w oficjalnym wzorze ZHP!...

Polecane artykuły

Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Wasze dziecko wstąpiło do harcerstwa i przymierzacie się do kupna pierwszego munduru, ale ogrom elementów oraz ich nazw przysparza Wam zawrotów głowy? A może nie jesteście pewni jak w ogóle wygląda mundur harcerski dla dziewczynki, a jak dla chłopca? Postaram się dzisiaj...
Jak umiejętności wyciągnięte z drużyny harcerskiej pomagają w dorosłym życiu?

Jak umiejętności wyciągnięte z drużyny harcerskiej pomagają w dorosłym życiu?

Harcerstwo to wspaniała organizacja, która niezmiennie od ponad stu lat wychowuje dzieci i młodzież na kreatywnych pełnych pasji, dorosłych ludzi. Bardzo często słyszę opinie osób niezwiązanych z harcerstwem pod tytułem: „Po co Ci to harcerstwo!? Ze zbiórek i obozów...
Dania z kociołka. Co można ugotować w kociołku nad ogniskiem?

Dania z kociołka. Co można ugotować w kociołku nad ogniskiem?

Jesień, to idealna pora na dania z kociołka! Ale oddać się urokom kociołkowania, czyli gotowania w kociołku węgierskim możesz przez cały rok! Kociołek taki – zwany z węgierska bograczem (węg. bogrács). Pozwoli na ugotowanie pysznego posiłku dla od kilku...