Jaki wybrać nóż dla harcerza?

 

Wybór pierwszego noża dla harcerza to ważna decyzja. Taka harcerska finka nie będzie używana wyłącznie do przygotowywania posiłków, ale również ostrzenia gałęzi czy „zdzierania” kory brzozowej, aby rozpalić ognisko. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka rad, którymi warto się kierować wybierając nóż dla harcerza.

Zadajesz sobie pytanie „Jaki nóż dla harcerza?”, pochyl się najpierw nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwsza to oczywiście: bezpieczeństwo. Nóż dla harcerza powinien być solidny i dobrze leżeć w dłoni. Dobrze wybrać kształt, który zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia. Jeżeli ma to być scyzoryk dla zucha warto postawić na taki z zaokrąglonym ostrzem i blokadą ostrza. Druhna lub druh drużynowy bez problemu go odbezpieczy, a my możemy być pewni, że dziecku nic przez przypadek się nie stanie. Dobrym wyborem będzie tutaj My First Opinel, jeżeli ma to być scyzoryk dla harcerza lub harcerza starszego świetną alternatywą będzie Opinel Outdoor N°08. Druga opcja będzie też wielofunkcyjna, ponieważ oprócz podstawowego ostrza posiada ząbkowane ostrze do cięcia lin oraz specjalny uchwyt do otwierania szekli.

Nóż dla harcerza

Innym przykładem dobrego noża dla harcerzy będzie Mora 860 Companion. Charakteryzuje się mocnym i trwałym ostrzem, które można łatwo naostrzyć. Jest wystarczająco duży, aby przeciąć kanapkę jak i gałąź, ale jednocześnie bez problemów można go nosić przy sobie. Dodatkowo zaopatrzono go w plastikowy pokrowiec, który zabezpiecza ostrze.

Ci którzy wolą klasyczny harcerski design mogą postawić na typową finkę harcerską z lilijką. Krawędź ostrza jest prosta, a skórzany pokrowiec chroni przed przypadkowym zranieniem. Posiada również specjalną szlufkę, aby przymocować go do pasa harcerskiego. Pozwala to harcerzowi na bezpieczne i wygodne noszenie noża, gdy nie jest używany.

Mora 860 Companion

Rozważ swój budżet – jeżeli ma to być prezent lub masz więcej gotówki można rozważyć kupno bardziej zaawansowanego noża, który posłuży przez długie lata – nawet gdy przygoda z harcerstwem się skończy. Ciekawym wyborem z pewnością będzie Gerber Paraframe Folder. Minimalistyczna konstrukcja z blokadą ramy oraz gładkie ostrze ze stali nierdzewnej zapewnia maksymalny komfort użytkowania. W tych nożach zastosowana została popularna blokada Frame Lock, która nie pozwala ostrzu złożyć się nawet podczas ciężkiej pracy. Wybieraj noże renomowanych producentów, którzy stosują wysokie standardy jakości w produkcji swoich noży.

GERBER Paraframe I folder FE - lekki i uniwersalny nóż składany

Wiesz już jaki nóż dla harcerza wybrać? Pamiętaj jeszcze o….

Odpowiednim przeszkoleniu swojego dziecka. Zanim wyruszy na pierwszy biwak czy zbiórkę ze swoim nowym nożem, zapoznaj go z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Naucz je jak go otwierać oraz jak wykonywać podstawowe czynności. Niech pamięta również o bezpieczeństwie wszystkich w swojej okolicy.  Wytłumacz, że nóż to bardzo ostre narzędzie, które może wyrządzić dużą krzywdę. Bądź obecny i uważnie obserwuj, jak dziecko używa noża, aby skorygować ewentualne błędy. Zachęć dziecko do praktycznego stosowania noża pod Twoim nadzorem. Może to obejmować przygotowywanie posiłków, struganie kijów czy cięcie lin – niech to będą zadania, które wymagają kontrolowanego korzystania z noża.

Redaktor: Natalia Perlińska

Artystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie.

Polecane produkty

MORA 860 Companion Military Green - nóż finka harcerska

MORA 860 Companion Military Green - nóż finka harcerska

Prosty i niezawodny i najbardziej popularny nóż szwedzkiej firmy Mora - doskonale znany model Companion....
Finka Harcerska Columbia - nóż harcerski - jasna pochewka

Finka Harcerska Columbia - nóż harcerski - jasna pochewka

Tradycyjna i klasyczna finka harcerska. Nóż dla harcerza w skórzanej pochwie do zawieszenia na pasku.
Mora 860 Companion Black - nóż finka harcerska

Mora 860 Companion Black - nóż finka harcerska

Prosty i niezawodny i najbardziej popularny nóż szwedzkiej firmy Mora - doskonale znany model Companion....

Polecane artykuły

Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Elementy munduru harcerskiego – jak skompletować pierwszy mundur?

Wasze dziecko wstąpiło do harcerstwa i przymierzacie się do kupna pierwszego munduru, ale ogrom elementów oraz ich nazw przysparza Wam zawrotów głowy? A może nie jesteście pewni jak w ogóle wygląda mundur harcerski dla dziewczynki, a jak dla chłopca? Postaram się dzisiaj...
Jak spakować plecak harcerski na obóz lub biwak?

Jak spakować plecak harcerski na obóz lub biwak?

Masz już swój plecak na obóz, ale to Twój pierwszy taki wyjazd i pakowanie plecaka wydaje Ci się czarną magią? By pomóc Ci i osobom w podobnej sytuacji postanowiłem podzielić się z Wami swoim sposobem by przejść przez cały proces bez większych problemów! Jeśli pakowanie to...
Apteczka harcerska – co powinna zawierać

Apteczka harcerska – co powinna zawierać

Podczas przygotowań do biwaku, rajdu czy obozu, każdy drużynowy skrupulatnie przygotowuje dla dzieci listę rzeczy, które są niezbędne na wyjazd. Bardzo ważne jest zadbanie o każdy szczegół, aby harcerze wrócili zadowoleni. Zwróćmy jednak uwagę na ekwipunek nie dzieci,...