Skład i wyposażenie apteczki turystycznej

 

Wyruszając w podróż oprócz wygodnych butów należy zabrać ze sobą… apteczkę! W końcu bezpieczeństwo to podstawa, a posiadanie apteczki pierwszej pomocy w plecaku przypuszczalnie uratuje czyjeś życie podczas wypadku. W przeciwnym razie stan poszkodowanego może ulec pogorszeniu, zanim  zdążą dotrzeć do niego odpowiednie służby (np. TOPR w Tatrach). To właśnie w naszych rękach może znaleźć się życie lub zdrowie naszych towarzyszy podróży lub innych turystów na szlaku.

Numery telefonów, które warto mieć zapisane w apteczce turystycznej:

 • TOPR/GOPR: 601-100-300 / 985
 • WOPR: 601 100 100 / 985
 • Pogotowie ratunkowe: 999
 • Straż pożarna: 998
 • Policja: 997

Wyruszając w wyprawę po górach lub nad wodę koniecznie zainstaluj również aplikację "Ratunek".

apteczka turystyczna wyposażenie

Apteczka turystyczna opis

Apteczka pierwszej pomocy to torba lub pudełko, które zawiera środki ratujące życie, których można użyć do udzielania pomocy osobie chorej lub rannej do czasu uzyskania opieki medycznej od odpowiednich służb: pogotowania ratunkowego, TOPRu, GOPRu czy WOPRu. W apteczce pierwszej pomocy znajdują się również środki ochrony osobistej czy przedmioty osobiste. Skład apteczki pierwszej pomocy powinien zostać stworzony w oparciu o rodzaje sytuacji awaryjnych, które mogą nas spotkać. Apteczkę pierwszej pomocy należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu oraz powinna znajdować się poza zasięgiem dzieci.

Apteczka turystyczna wyposażenie

Każdy turysta, niezależnie od celu wyprawy, powinien posiadać apteczkę pierwszej pomocy. Co ma się znaleźć w jej wyposażeniu? Poniżej przedstawiamy minimalne wyposażenie apteczki turystycznej:

 • kompresy gazowe różnej wielkości,
 • opaski dziane i bandaże elastyczne,
 • chusta trójkątna,
 • plaster z opatrunkiem (najlepiej do cięcia),
 • plastry na odciski,
 • plaster bez opatrunku (w rolce),
 • środki do dezynfekcji ran,
 • kilka par rękawiczek jednorazowych,
 • nożyczki,
 • koc ratunkowy (folia NRC),
 • maseczka do resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
 • pęseta.

Apteczka turystyczna zawartość

Apteczka turystyczna zawartość

Ponadto w każdej apteczce możecie umieścić leki OTC do własnego użytku, np. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe czy na problemy żołądkowe. Na wyprawy w góry warto dodać do apteczki środki na stłuczenia oraz oparzenia, spray na komary  i kleszcze oraz krem z filtrem. Co ważne, większość elementów wyposażenia pierwszej pomocy posiada termin przydatności, którego trzeba przestrzegać. Skład apteczki turystycznej nie ma określonych sztywnych ram, możesz do niej dodawać kolejne elementy. Równie przydatna może okazać się kamizelka odblaskowa, termometr czy ogrzewacze chemiczne. Warto jednak upewnić się, że każda osoba, która będzie korzystała z turystycznej apteczki pierwszej pomocy wie jak popranie używać wszystkich jej elementów.

Apteczka turystyczna – jak skompletować wyposażenie?

Zanim wyruszysz na szlak, zaplanuj czego będziesz mógł potrzebować. Dobra apteczka turystyczna zawiera wystarczająco dużo elementów, aby poradzić sobie podczas potencjalnych wypadków, ale wciąż była wystarczająco lekka, aby bez problemu można by było ją nosić ze sobą. Zastanów się również czy będziesz nosić ją w plecaku czy przytroczoną do niego. Wtedy z pewnością warto zastanowić się nad kupnem apteczki w wodoodpornym pokrowcu.

Zanim zaczniesz kompletować apteczkę turystyczną, musisz dowiedzieć się kilku rzeczy:

 • Z iloma osobami podróżujesz? W jakim są wieku?
 • Gdzie idziesz?
 • Ile dni podróżujesz?
 • Jakie czynności będziesz wykonywać?
 • Jaka odległość będzie Cię dzieliła od wykwalifikowanej opieki medycznej?
 • Czy ktoś, z kim podróżujesz, miał wcześniejsze problemy zdrowotne?
 • Jakich leków używam na co dzień?

Redaktor: Natalia Perlińska

Artystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie.

Polecane produkty

MEDAID 350 - Apteczka turystyczna / apteczka harcerska - z wyposażeniem - wodoodporna

MEDAID 350 - Apteczka turystyczna / apteczka harcerska - z wyposażeniem - wodoodporna

Typ 350 to rozwinięcie sztandarowej apteczki pierwszej pomocy firmy Medaid, o wodoodporny materiał pokrowca,a także laminowany suwak, które ...
MEDAID Mini apteczka kieszonkowa brelok ratunkowy z wyposażeniem - czarna

MEDAID Mini apteczka kieszonkowa brelok ratunkowy z wyposażeniem - czarna

Praktyczny brelok ratowniczy jest niewielki, jednak znajdują się w nim elementy kluczowe z punktu widzenia osoby udzielającej pierwszą pomoc...
DEUTER First Aid Kit - Apteczka turystyczna / górska z wyposażeniem

DEUTER First Aid Kit - Apteczka turystyczna / górska z wyposażeniem

Deuter First aid Kit to średniej wielkości apteczka wykonana z materiału odpornego na mechaniczne uszkodzenia.  ...

Polecane artykuły

Co powinna zawierać apteczka turystyczna?

Co powinna zawierać apteczka turystyczna?

Praktycznie każda apteczka ratownicza oparta jest na pewnym kanonie wyposażenia. Zbiorze określonych produktów – bez których nie sposób wyobrazić sobie udzielenia pierwszej pomocy. Czy to jednak oznacza, że możemy skompletować jedną apteczkę i używać jej w każdych...
Test Devold Expedition

Test Devold Expedition

Pełny test bielizny termoaktywnej Devold Expedition z wełny merino na wyjeździe w górach - w Bieszczadach. Zmienne warunki atmosferyczne - od ciepłej słonecznej pogody, po marznący deszcz, śnieg i silny wiatr. Przejrzysta punktacja oraz ogólne wrażenia.
Puszcza Zielonka – szlaki turystyczne

Puszcza Zielonka – szlaki turystyczne

Puszcza Zielonka to park krajobrazowy znajdujący się na północnym wschodzie od Poznania i dość dobrze znany Poznaniakom. To bardzo piękny kompleks leśny, w którego skład wchodzi 5 rezerwatów przyrody leżących w obrębie samego Parku oraz jeden – Śnieżycowy Jar –...