Co zabrać wiosną w góry? Przygotuj się na szlak z WGL.pl

 

Wiosna to czas, kiedy przyroda stopniowo budzi się do życia po zimowej drzemce. To również idealny moment na odkrywanie górskich szlaków! Jednak aby cieszyć się bezpiecznym i udanym wypadem, warto solidnie się przygotować. Specjalnie dla Was przygotowałam kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się na wiosenne wyprawy w góry.

Jak przygotować się na wiosenne wyprawy w góry? Sprawdź warunki pogodowe!

Wiosna to okres, który charakteryzuje się dużą zmiennością pogody. Zanim wyruszysz na szlak, sprawdź prognozę pogody w regionie, do którego planujesz się udać. Nie ograniczaj się tylko do prognozy dla doliny czy miasteczka u podnóża gór, ponieważ warunki atmosferyczne mogą znacząco różnić się na szczytach. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji, takich jak strony internetowe specjalizujące się w prognozach dla konkretnych pasm górskich. Pamiętaj również, że nawet jeśli prognoza zapowiada ładną pogodę, w górach mogą pojawić się nagłe jej załamania, dlatego zawsze miej ze sobą dodatkowe warstwy odzieży termoaktywnej i przeciwdeszczowej. Dodatkowo, zwróć uwagę na ostrzeżenia meteorologiczne dotyczące burz, silnych wiatrów czy oblodzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa podczas wędrówki. Nie zapominaj również, że na niektórych szlakach wiosną może być obecny śnieg, więc miej to na uwadze przy planowaniu trasy i odpowiednio dostosuj swój ekwipunek do warunków panujących na szlaku.

Co zabrać wiosną w góry

Odpowiedni sprzęt na wiosenny wypad w góry

Wybór odpowiedniego sprzętu to kluczowy element każdej (nie tylko wiosennej) wyprawy w góry. Przed wyruszeniem na szlak upewnij się, że masz ze sobą niezbędny ekwipunek. Wiosenne wyprawy mogą być wymagające ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego odpowiedni sprzęt jest kluczowy dla Twojego komfortu i bezpieczeństwa.

  • Buty trekkingowe: Wybierz buty trekkingowe, które zapewnią Ci stabilność i przyczepność na różnorodnym terenie. Upewnij się, że są one wygodne i dobrze dopasowane, aby uniknąć otarć i kontuzji.
  • Odzież warstwowa: Wiosenne temperatury mogą się różnić w ciągu dnia, dlatego warto ubrać się „na cebulkę”. Zastosowanie wielu warstw pozwoli regulować temperaturę ciała w zależności od panujących warunków. Zacznij od oddychającej bielizny termoaktywnej, poprzez warstwę izolacyjną i skończ na wiatroszczelnej i wodoodpornej kurtce.
  • Mapy i nawigacja: Zabierz ze sobą aktualne mapy. Jeżeli chcesz korzystać z map na telefonie upewnij się, że wcześniej je pobrałeś (nie wszędzie będziesz miał zasięg!) i posiadasz dodatkowe źródło zasilania (np. powerbank).
  • Inne niezbędne wyposażenie: Nie zapomnij o pozostałym niezbędnym wyposażeniu, takim jak latarka czołowa, apteczka, termos z ciepłym napojem oraz przekąski. Przydatne mogą okazać się również raczki, stuptuty, okulary przeciwsłoneczne oraz kije trekkingowe. Wyruszając ponad granicę lasu w plecach nie powinno zabraknąć raków oraz czekanu. W wyższych partiach gór nawet późną wiosną znajdziemy śnieg.

Wcześniejsze przygotowanie i spakowanie całego niezbędnego sprzętu pozwali Ci cieszyć się bezpieczną i komfortową wędrówką niezależnie od warunków pogodowych. Pamiętaj! Solidne wyposażenie to podstawa udanej przygody w górach!

wiosna w górach

Planowanie trasy w górach

Może to oldschool, ale w górach zdecydowanie wolę korzystać z tradycyjnych (papierowych) map i również Wam proponuję takie rozwiązanie. Przed wyjście zorientuj się jak dokładnie wygląda trasa i ile czasu potrzebujesz na przejście poszczególnych jej etapów. Sprawdź również jakie trudności możesz spotkać na szlaku. Jeżeli nigdy nie korzystałeś ze sztucznych ułatwień, np. w postaci łańcuchów czy drabinek, pierwsze wiosenne wyjście w góry może nie być najlepszym pomysłem na ich testowanie. Wybierz trasę, która najlepiej odpowiada Twoim umiejętnościom, kondycji fizycznej oraz preferencjom. Unikaj zbyt trudnych szlaków, które mogą Cię zniechęcić lub narażać na niebezpieczeństwo. Jeżeli masz lęk przed przestrzenią unikaj mocno wyeksponowanych szlaków. Oszacuj również, ile czasu będziesz potrzebował na przejście trasy, biorąc pod uwagę swoje tempo marszu oraz ewentualne przerwy. Pamiętaj, że wiosną dni są nieco dłuższe niż zimą, ale zmierzając w górę, możesz potrzebować więcej czasu na pokonanie trasy, np. ze względu na błotnisty szlak, nagłe pojawienie się śniegu czy silne opady deszczu.

Zanim wyruszysz na szlak, poinformuj kogoś bliskiego o planowanej trasie oraz szacowanym czasie powrotu. W przypadku jakichkolwiek zmian w planach, nie zapomnij powiadomić takiej osoby. Nie wybieraj się również w góry sam/a.
Solidne zaplanowanie trasy przed wyjściem w góry jest niezwykle ważne. Bądź przygotowany na różne scenariusze, świadomy/a swoich umiejętności i ciesz się magicznymi widokami, które oferują górskie szlaki!

Planowanie trasy w górach

Szanuj przyrodę

Podczas każdego wyjścia w teren, należy szanować przyrodę i otaczające nas środowisko naturalne. Góry są jednak miejscem szczególnie wrażliwym na działania człowieka, dlatego warto zachowywać się zgodnie z zasadami minimalizującymi ślad naszej obecności. Po pierwsze podczas wędrówki trzymaj się wyznaczonych szlaków. Ochrona przyrody wymaga zachowania dystansu między ludźmi a dzikimi zwierzętami oraz wrażliwymi ekosystemami. Nie chodź na skróty! Może to doprowadzić do erozji szlaku, niszczenia roślinności oraz wymierania gatunków endemicznych. Nie zbieraj dziko rosnących roślin (np. tatrzańskich krokusów!) oraz nie zakłócaj spokoju dzikich zwierząt. Dbaj o to, aby Twoja obecność nie miała negatywnego wpływu na lokalną faunę i florę.

Szanuj górską ciszę. Unikaj głośnych rozmów, muzyki czy hałaśliwych zachowań, które mogą zakłócać spokój przyrody oraz… innych turystów. Zbieraj wszystkie odpady i zabieraj je ze sobą, nawet te biodegradowalne.

Zadbanie o solidne planowanie trasy, odpowiednią odzież i sprzęt, a także świadome podejście do ochrony środowiska, to klucz do udanej przygody w górach. Szanując górskie środowisko możemy mieć pewność, że zachowamy ich piękno na długie lata. Życzę Ci udanych i bezpiecznych wiosennych wypraw w góry, pełnych niezapomnianych chwil, wspaniałych widoków i bliskości natury!

Redaktor: Karolina Anna

Miłośniczka Scrabbli, podróży i psów. Uwielbia łączyć te 3 rzeczy, więc w prawie każdy weekend wybywa poza Poznań. W jej bagażu zawsze znajdziecie kilka plastrów, bandaży, liofilizaty i kieszonkową wersję tej popularnej gry. Na pytanie góry czy morze, zawsze odpowiada GÓRY! Mimo to, częściej bywa nad Bałtykiem niż w Tatrach. W wolnym czasie czyta książki i marzy o zdobyciu kolejnych szczytów.

Polecane produkty

Mapa ExpressMap TATRY ZACHODNIE POLSKIE I SŁOWACKIE - Laminowana

Mapa ExpressMap TATRY ZACHODNIE POLSKIE I SŁOWACKIE - Laminowana

  Laminowana mapa turystyczna Tartów Zachodnich, części polskiej i słowackiej, w skali 1:30 000....
BLACK DIAMOND Astro-R 300 - Graphite - latarka czołowa / czołówka o mocy 300 lm

BLACK DIAMOND Astro-R 300 - Graphite - latarka czołowa / czołówka o mocy 300 lm

Dla poszukiwaczy przygód , którzy potrzebują prostej latarki czołowej z jednym przełącznikiem i możliwością łatwego ładowania, odpowiedzią j...
DEUTER First Aid Kit - Apteczka turystyczna / górska z wyposażeniem

DEUTER First Aid Kit - Apteczka turystyczna / górska z wyposażeniem

Deuter First aid Kit to średniej wielkości apteczka wykonana z materiału odpornego na mechaniczne uszkodzenia.  ...

Polecane artykuły

Prowiant na wycieczkę w góry – co zabrać?

Prowiant na wycieczkę w góry – co zabrać?

Mamy dla Was kolejną część poradnika dla początkujących turystów! Pisaliśmy ostatnio o tym, jak się ubrać w góry, a dziś poruszymy nie mniej ważny temat: jedzenie w góry, jaki suchy prowiant zabrać na wycieczkę! W końcu nie od dziś wiadomo, że pełny żołądek jest...
Brubeck - jaki model bielizny termicznej wybrać?

Brubeck - jaki model bielizny termicznej wybrać?

Czy marzysz o aktywnym spędzaniu czasu, niezależnie od warunków atmosferycznych? Bielizna termiczna Brubeck to rozwiązanie, które umożliwia utrzymanie komfortu cieplnego w każdych warunkach. Ta polska marka słynie z wysokiej jakości produktów, które spełniają oczekiwania nawet...
Ubierz się na cebulkę – co to jest warstwa bazowa?

Ubierz się na cebulkę – co to jest warstwa bazowa?

Planując trekking musisz upewnić się, że masz odpowiednią odzież, która będzie nie tylko dostosowana do rodzaju aktywności, ale również potencjalnych zmian pogody.  W szczególnie gdy wybieramy się w góry, gdzie pogoda może zmieniać się szybko i to kilka razy dziennie. Gdy robi...