Wybór odpowiedniego noża: przewodnik po rodzajach noży survivalowych

 

Kiedy wychodzimy w teren, posiadanie niezawodnych i wszechstronnych narzędzi może mieć ogromne znaczenie. Jednym z takich przedmiotów z pewnością może być nóż survivalowy, który sprawdza się w różnych sytuacjach awaryjnych (niekoniecznie w naturze). W tym blogu przyjrzymy się różnym dostępnym modelom noży survivalowych oraz omówimy ich cechy i zalety. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą outdooru, preppersem, czy kimś, kto szuka niezawodnego narzędzia na wypadek sytuacji awaryjnych, z pewnością ten wpis pomoże Ci podjąć świadomą decyzję o wyborze noża.

Rodzaje noży survivalowych

Nóż survivalowy ze stałym ostrzem

NOŻE ZE STAŁĄ GŁOWNIĄ są najpopularniejszym rodzajem noży survivalowych. Znane są ze swojej solidności, trwałości i wytrzymałości. Posiadają pełny trzpień, co oznacza, że ostrze przechodzi przez rękojeść, zapewniając doskonałą wytrzymałość i stabilność. Noże ze stałym ostrzem są wszechstronne i mogą wykonywać szeroki zakres zadań, takich jak cięcie, siekanie i podważanie. Doskonale nadają się do ciężkich zadań i są preferowane przez wielu ekspertów od survivalu. Świetnym nożem survivalowym ze stałym ostrzem jest z pewnością Gerber Strongarm SE, który posiada częściowo ząbkowane ostrze z wyprowadzonym płaskim szlifem.

Nóż survivalowy ze stałym ostrzem

Składany nóż survivalowy

NOŻE SKŁADANE czy scyzoryki, są kompaktowe i łatwe do przenoszenia. Mają zawiasowe ostrze, które składa się w rękojeści, dzięki czemu są wygodne do codziennego noszenia. Chociaż mogą nie być tak wytrzymałe jak noże ze stałym ostrzem, noże składane oferują wszechstronność i są przydatne do wykonywania lżejszych zadań. Często są wyposażone w dodatkowe narzędzia, takie jak śrubokręty czy otwieracze do butelek, dzięki czemu są przydatne w różnych codziennych sytuacjach. Tutaj doskonałym wyborem mogą okazać się modele noży Gerber Paraframe II folder SE oraz Sharkbelly FE.

Nóż survivalowy składany

Multi-tool jako nóż survivalowy

MULTI-TOOL to połączenie noża i innych narzędzi, takich jak szczypce, śrubokręty, nożyczki itd. Multi-tool to kompaktowa skrzynka narzędziowa, która mieści się w twojej kieszeni. Multi-tool e są idealne dla tych, którzy uwielbiają wszechstronność. Są szczególnie popularne wśród wczasowiczów, turystów pieszych i entuzjastów outdooru, którzy cenią sobie oszczędność miejsca. Jeżeli potrzebujesz wiele narzędzi i solidnego noża koniecznie sprawdź model Gerber Multitool ArmBar Drive .

multitool

Kształt ostrza noża survivalowego również ma znaczenie

Jeżeli poznaliśmy już podstawowe rodzaje noży survivalowych, możemy się teraz pochylić nieco bardziej nad ich wyglądem – i zdecydowanie nie chodzi tutaj o kolor, a o… kształt ostrza. Ten może się bardzo różnić w zależności od wybranego modelu. Typowe kształty ostrzy noży survivalowych to Drop point, Clip point i Sheepsfoot. Każdy kształt ma swoje zalety, takie jak uniwersalność, siła przebijania czy precyzja cięcia.

  • Ostrze typu drop point charakteryzuje się lekko wypukłą krzywizną na grzbiecie noża, która opada w dół, aby spotkać się z czubkiem ostrza. Tworzy „opadający” punkt – i właśnie stąd zawdzięcza swoją nazwę. Ostrze typu drop point doskonale sprawdza się w różnych zadaniach, takich jak przecinanie lin, przygotowywanie posiłków, rzeźbienie i cięcie.
  • Ostrze typu clip point charakteryzuje się wklęsłą krzywizną na grzbiecie, która tworzy zagłębienie w pobliżu czubka ostrza. Ta cecha konstrukcyjna skutkuje cieńszą, bardziej spiczastą końcówką w porównaniu do innych kształtów ostrzy. Brzuch ostrza jest zazwyczaj prosty lub lekko zakrzywiony, co pozwala na precyzyjną kontrolę podczas użytkowania. Doskonale nadaje się do zadań wymagających delikatnych i dokładnych cięć, dzięki czemu jest popularnym wyborem wśród rzemieślników czy myśliwych.
  • Ostrze typu Sheepsfoot charakteryzuje się prostą krawędzią tnącą i grzbietem, który zakrzywia się w dół. W przeciwieństwie do innych kształtów ostrzy, Sheepsfoot nie ma spiczastej końcówki, zamiast tego jest bardziej kwadratową lub zaokrąglona. Taka konstrukcja zapewnia doskonałą kontrolę i bezpieczeństwo podczas wykonywania zadań związanych z cięciem. Końcówka ostrza typu Sheepsfoot minimalizuje ryzyko przypadkowych przekłuć, dzięki czemu jest bezpieczniejszą opcją w sytuacjach awaryjnych. Ostrza tego typu są powszechnie używane przez ratowników medycznych czy strażaków do przecinania pasów bezpieczeństwa czy odzieży bez narażania ratowanej osoby.

Rodzaje noży survivalowych

Wybór odpowiedniego noża survivalowego to decyzja oparta na konkretnych potrzebach i preferencjach. Dokonując go, weź pod uwagę takie czynniki, jak typ ostrza, rozmiar, materiał rękojeści i ogólną trwałość. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ostrze stałe, nóż składany czy narzędzie wielofunkcyjne, inwestycja w wysokiej jakości nóż survivalowy to mądra decyzja dla każdego entuzjasty outdooru. Pamiętaj, że niezawodny nóż survivalowy może być cennym narzędziem w twoim ekwipunku, zapewniając spokój ducha i pomoc w trudnych sytuacjach.

Redaktor: Natalia Perlińska

Artystka Woda Góry Las! Wszystkie wzory na koszulkach, plakietkach, grafiki w naszym internecie tworzy własnie ona. Niesamowicie kreatywna i uzdolniona, a przy tym bardzo pozytywna i pomocna. Poza byciem grafikiem działa w harcerskich zespołach promocji. Co może robić grafik w wolnym czasie? Podróżuje i rysuje! Prezentuje swoje dzieła i przygody na Instagramie.

Polecane produkty

GERBER Multitool ArmBar Drive - onyx - narzędzie wielofunkcyjne z nożem

GERBER Multitool ArmBar Drive - onyx - narzędzie wielofunkcyjne z nożem

Praktyczne narzędzie wielofunkcyjne - Gerber przeniósł swoje klasyczne ostrze oraz wspaniałą jakość wykonania do klasycznego kieszonkowego n...
GERBER Strongarm SE - black - taktyczny nóż survivalowy

GERBER Strongarm SE - black - taktyczny nóż survivalowy

Ostrze o konstrukcji full tang ze stali 420HC i gumowana rękojeść o fakturze diamentu sprawiają, że na tym nożu można polegać nawet w najtru...

Polecane artykuły

Jaki wybrać nóż dla harcerza?

Jaki wybrać nóż dla harcerza?

Wybór pierwszego noża dla harcerza to ważna decyzja. Taka harcerska finka nie będzie używana wyłącznie do przygotowywania posiłków, ale również ostrzenia gałęzi czy „zdzierania” kory brzozowej, aby rozpalić ognisko. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka rad, którymi warto się...
Co to bushcraft i dlaczego warto się nim zainteresować

Co to bushcraft i dlaczego warto się nim zainteresować

Bushcraft to obco brzmiące słowo, daje się słyszeć coraz częściej w środowisku zarówno outdoorowym, jak i harcerskim czy survivalowym. Geneza słowa pochodzi z angielskiego bush, co oznacza krzaki oraz craft, czyli rzemiosło. To dosłownie tłumacząc, bushcraft, to nic innego...
Jak zacząć przygodę z bushcraftem?

Jak zacząć przygodę z bushcraftem?

Jak wiadomo, gdy zabieramy się za coś nowego, często nie wiemy jak to ugryźć. I to niezależnie czy to coś dotyczące dnia codziennego, jakaś nowa gra, jazda autem, czy jakaś aktywność outdoorowa, zawsze spotykamy się z tym samym problemem. Jak zacząć, co musimy widzieć...