Topquilt: Komfortowy sen podczas hamakowych przygód

 

Topquilt to jeden z kluczowych elementów wyposażenia wszystkich miłośników hamakowania, którzy cenią sobie swobodę ruchu podczas snu. To innowacyjne rozwiązanie zapewnia wyjątkowy komfort i… wszechstronność!

Co to jest topquilt?

Topquilt to specjalny rodzaj lekkiej kołdry, która jest przeznaczona do użytku w terenie. Główne cechy, które wyróżniają topquilt to brak zamka błyskawicznego na całej długości. Dzięki takiemu projektowi, topquilt oferuje większą swobodę ruchu niż tradycyjne śpiwory. Jest również lżejszy. Głównym pytaniem pojawiającym się przed zakupem topquilta jest to: Czy nie będzie mi zimno w plecy? Nikt jednak nie pamięta, że wypełnienie śpiwora jest ściskana podczas układania się na nim, i tym samym tracimy korzyści płynące z izolacji. Dzięki topquiltowi śpisz bezpośrednio na dolnej izolacji (macie, materacu czy karimacie) i to właśnie ona jest warstwą izolującą.

Topquilt i podpinka to dwa kluczowe elementy ekwipunku hamakowego. Oba pełnią różne funkcje, ale razem stanowią kompleksowy system, który zapewnia komfortowy sen nawet w trudnych warunkach terenowych. Podpinka jest wieszana pod spodem hamaka i zapewnia izolacje pod ciałem użytkownika. Tym samym izoluje plecy „odkryte” przez topquilt.

Co to jest topquilt?

Topquilt – zalety i wady

Topquilt znacząco podnosi komfort snu, jednak jak każde rozwiązanie, ma swoje zalety i wady. Poniżej przedstawiamy główne z nich. Wśród głównych zalet z pewnością znajdzie się:

  • Swoboda Ruchu - brak zamka błyskawicznego na całej długości daje użytkownikowi większą swobodę ruchu w porównaniu do tradycyjnych śpiworów.
  • Lekkość i kompaktowość - Topquilt jest zazwyczaj lżejszy i bardziej kompaktowy niż tradycyjne śpiwory, co ułatwia przenoszenie i zmniejsza obciążenie plecaka.
  • Ochrona przed wiatrem i chłodem: Zapewnia dobrą izolację od góry, chroniąc użytkownika przed chłodem i wiatrem.
  • Unikalny design: Topquilty były zaprojektowane z myślą o hamakach, co sprawia, że doskonale przylegają i zapewniają odpowiednią izolację.

Wady:

  • Bardziej zaawansowany system: Topquilt wymaga pewnej wprawy w korzystaniu z hamaka oraz dodatkowego underquiltu (podpinki), aby zapewnić kompleksową izolację.
  • Mniejsza uniwersalność: W niektórych sytuacjach (szczególnie na ziemi), tradycyjny śpiwór może być bardziej uniwersalny niż topquilt.
  • Koszt: Topquilty, zwłaszcza wysokiej jakości, mogą być droższe niż tradycyjne śpiwory.

Podsumowując, topquilt to świetne rozwiązanie dla miłośników hamaków, które oferuje wyjątkową swobodę ruchu i komfort snu. Wymaga jednak pewnej wprawy w użytkowaniu oraz, w niektórych przypadkach, dodatkowego wyposażenia, takiego jak underquilt, aby zapewnić kompleksową izolację. Dla tych, którzy cenią wygodę w hamaku, topquilt stanowi znakomite ulepszenie standardowego ekwipunku. Nasza opinia? Jeśli chodzi o kwestię topquilt vs. śpiwór w podczas hamakowania, topquilt wygrywa bezapelacyjnie!

Redaktor: Karolina Anna

Miłośniczka Scrabbli, podróży i psów. Uwielbia łączyć te 3 rzeczy, więc w prawie każdy weekend wybywa poza Poznań. W jej bagażu zawsze znajdziecie kilka plastrów, bandaży, liofilizaty i kieszonkową wersję tej popularnej gry. Na pytanie góry czy morze, zawsze odpowiada GÓRY! Mimo to, częściej bywa nad Bałtykiem niż w Tatrach. W wolnym czasie czyta książki i marzy o zdobyciu kolejnych szczytów.

Polecane produkty

LESOVIK HEX 400 Snowy White (180 cm) - topquilt kołdra do hamaka z puchem gęsim

LESOVIK HEX 400 Snowy White (180 cm) - topquilt kołdra do hamaka z puchem gęsim

Topquilt HEX od Lesovik zostały zaprojektowane z myślą o fanach spania w hamakach. To co go wyróżnia to brak "pleców", dzięki temu izolacja ...
TICKET TO THE MOON MoonQuilt PRO 650 - podpinka puchowa do hamaka - TTM

TICKET TO THE MOON MoonQuilt PRO 650 - podpinka puchowa do hamaka - TTM

TTM MoonQuilt PRO 650 to lekka podpinka pod hamak z wypełnieniem z puchu kaczego. Model 650 zapewnia komfort od ok. 2°C. Podpinka puchowa je...
LESOVIK Otul - podpinka docieplająca do hamaka

LESOVIK Otul - podpinka docieplająca do hamaka

Zimowa podpinka pod hamak Lesovik Otul - izolacja do hamaka zamiast maty
LESOVIK HEX 400 Snowy White (195 cm) - topquilt kołdra do hamaka z puchem gęsim

LESOVIK HEX 400 Snowy White (195 cm) - topquilt kołdra do hamaka z puchem gęsim

Topquilt HEX od Lesovik zostały zaprojektowane z myślą o fanach spania w hamakach. To co go wyróżnia to brak "pleców", dzięki temu izolacja ...

Polecane artykuły

Hamak czy namiot? Co wybrać?

Hamak czy namiot? Co wybrać?

No i właśnie…od niedawna coraz więcej problemu stwarza zdecydowanie się co wybrać na wyprawę – hamak, czy namiot? Czym się kierować przy zakupie najważniejszego elementu naszego biwakowania? Dla mnie sprawa jest bardzo prosta, ponieważ latami, od dziecka wyjeżdżałam na wyprawy z...
Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?

Jak zamontować hamak? Jak zawiesić?

Chciałbyś się dowiedzieć jak zamontować hamak w lesie? A może masz problem z zawieszeniem go w domu? W moim artykule opisze jakich błędów unikać przy montowaniu hamaka oraz gdzie go najlepiej zawiesić. Jeśli szukasz odpowiedniego hamaka dla siebie to zajrzyj koniecznie do zakładki...
Jak zamontować hamak bez drzewa?

Jak zamontować hamak bez drzewa?

Czy chciałeś kiedyś zamontować hamak, ale odpuściłeś, bo nie wiedziałeś jak to zrobić bez drzewa? Też miałam ten problem, ale nie odpuściłam i znalazłam wyjście z sytuacji. Poniżej przedstawię parę pomysłów na to jak zamontować hamak bez użycia drzew. Opiszę również...