Wady i zalety żywności liofilizowanej

 

Żywność liofilizowana zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników podróży i turystyki. Ta innowacyjna metoda konserwacji żywności oferuje wiele zalet, ale również wiąże się z pewnymi wadami. Przyjrzyjmy się bliżej, co warto wiedzieć o daniach liofilizowanych, zanim zdecydujesz się na nie na szlaku.

Powstawanie żywności liofilizowanej

Dzięki procesowi liofilizacji z produktów jest usuwana prawie cała woda. W pierwszym etapie produkt jest zamrażany, co powoduje zamianę wodnej zawartości w kryształki lodu. W warunkach próżniowych i niskiego ciśnienia, lód przechodzi bezpośrednio w parę wodną, pomijając fazę ciekłą (topnienia). W efekcie produkt staje się suchy, a większość wilgoci jest usuwana. W ten "prosty" sposób powstają posiłki liofilizowane, owoce liofilizowane oraz liofilizowane warzywa. W zależności od producenta woda może być usuwana z gotowego dania lub jego poszczególnych składników, a następnie mieszana.

Proes liofilizacji

Jedzenie liofilizowane - zalety

 1. Niska waga i małe rozmiary: To jedna z głównych zalet dla podróżników. Żywność liofilizowana jest lekka i kompaktowa, co znacznie ułatwia pakowanie i przenoszenie.

 2. Długa trwałość: Proces liofilizacji pozwala na usunięcie większości wilgoci z żywności, co sprawia, że ma ona znacznie dłuższą półkę trwałości w porównaniu do tradycyjnych produktów spożywczych. Termin przydatności żywności liofilizowanej wynosi kilka lat, więc jeżeli nie wykorzystasz jej na najbliższym wypadzie to nic straconego - z pewnością zjesz pyszne danie liofilizowane podczas kolejnej podróży!

 3. Wartość Odżywcza: Mimo procesu suszenia, większość składników odżywczych w produktach liofilizowanych jest zachowywana, co czyni ją dobrym źródłem energii podczas aktywności fizycznej. Danie liofilizowane to pełnowartościowe posiłki, które możesz zjeść gdzie chcesz.

 4. Szybkość Przygotowania: Przygotowanie liofilizowanego jedzenia jest szybkie i proste. Wystarczy dodać gorącą wodę, poczekać kilka minut i gotowe! Takie liofilizowane obiady to wybawienie podczas długiego trekkingu, gdzie nie mamy czasu na długie gotowanie obiadu.

 5. Wariacja Smaków: Na rynku dostępne są liczne smaki żywności liofilizowanej, od dań głównych przez przekąski, po owoce liofilizowane, co pozwala na wybór ulubionych smaków.

Jedzenie liofilizowane - zalety

Wady żywności liofilizowanej

 1. Koszty: Produkty liofilizowane mogą być droższe niż tradycyjne produkty spożywcze. Liofilizowanie żywności jest procesem, który wymaga dużego nakładu pracy i energii, stąd gotowe dania liofilizowane mogą mieć wyższą cenę, niż taki sam wariant ugotowany przez nas od podstaw.

 2. Zawartość składników dodatkowych: Niektóre produkty liofilizowane mogą zawierać dodatki takie jak sól czy konserwanty. Na rynku oczywiście jest też dostępna żywność liofilizowana bez konserwantów - sprawdzaj etykiety i opisy produktów liofilizowanych przed kupnem, aby upewnić się jaki mają skład.

 3. Woda do przygotowania: Posiłki liofilizowane wymagają dostępu do źródła gorącej wody do przygotowania, co może być problematyczne w niektórych warunkach.

 4. Mniejsza objętość: Po dodaniu wody, żywność liofilizowana ma mniejszą objętość niż pierwotnie, co może wpłynąć na uczucie sytości. Musimy jednak pamiętać, że często porcje żywności liofilizowanej są na tyle duże, że bez problemu naje się nimi jedna osoba (a czasami i dwie!).

 5. Smak i tekstura: Choć większość posiłków smakuje dobrze, niektóre mogą różnić się od tradycyjnych potraw pod względem smaku i tekstury. Liofilizowane owoce nie będą tak chrupiące jak ich pierwotna wersja. Podobnie będzie w przypadku dań, gdzie znajdziemy warzywa liofilizowane.

Dania liofilizowane

Żywność liofilizowana to wygodna opcja dla osób aktywnych, podróżników i miłośników outdooru. Warto wybierać żywność liofilizowaną ze względu na niską wagę, długą trwałość i szybkość przygotowania. Niemniej jednak, warto być świadomym jej wad, takich jak koszty i zawartość składników dodatkowych. Wybór żywności liofilizowanej czy tradycyjnej zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Możesz być jednak pewien, że jedzenie liofilizowane dostępne w naszym sklepie spełni oczekiwania nawet największych niejadków.

Charakterystyka żywności liofilizowanej

Wartości odżywcze, witaminy i minerały żywności liofilizowanej są zachowywane w znacznie większym stopniu niż w przypadku innych metod konserwacji. To sprawia, że jedzenie liofilizowane jest doskonałym źródłem energii podczas aktywności fizycznej i podróży. Długi termin przydatności jedzenia liofilizowanego to kolejna ogromna zaleta, szczególnie w sytuacjach, gdy dostęp do świeżej żywności jest ograniczony, np. podczas ekstremalnych i długich wypraw. Liofilizacja ma szerokie zastosowanie – od przygotowywania jedzenia dla podróżników po zapewnianie długotrwałego przechowywania dla służb ratunkowych czy wojska. Produkty liofilizowane to lekka i kompaktowa opcja dla turystów, a także wygodny sposób na dostarczenie żywności w warunkach, w których tradycyjne metody są niewygodne.

 

Redaktor: Karolina Anna

Miłośniczka Scrabbli, podróży i psów. Uwielbia łączyć te 3 rzeczy, więc w prawie każdy weekend wybywa poza Poznań. W jej bagażu zawsze znajdziecie kilka plastrów, bandaży, liofilizaty i kieszonkową wersję tej popularnej gry. Na pytanie góry czy morze, zawsze odpowiada GÓRY! Mimo to, częściej bywa nad Bałtykiem niż w Tatrach. W wolnym czasie czyta książki i marzy o zdobyciu kolejnych szczytów.

Polecane produkty

LYOFOOD Bigos DUŻY 53 g (500 g) - Żywność Liofilizowana

LYOFOOD Bigos DUŻY 53 g (500 g) - Żywność Liofilizowana

Specjalnie dla amatorów polskiej kuchni Lyo Food przygotował pyszny, sycący i aromatyczny bigos. Bez glutenu i laktozy. Duża porcja zaspokoi...
TACTICAL FOODPACK Spaghetti Bolognese z wołowiną – liofilizat – 115 g / 415 g

TACTICAL FOODPACK Spaghetti Bolognese z wołowiną – liofilizat – 115 g / 415 g

Tactical Foodpack Beef Spaghetti Bolognese to pyszny i wygodny posiłek liofilizowany przeznaczony dla wszystkich podróżników. Delikatna woło...
FIREPOT Orzo z sosem Bolognese 200 g - żywność liofilizowana

FIREPOT Orzo z sosem Bolognese 200 g - żywność liofilizowana

Wolno gotowana brytyjska wołowina w aromatycznym sosie pomidorowym, połączona z oregano, anyżem gwiaździstym i orzo, makaronem w kształcie r...

Polecane artykuły

Test jedzenia liofilizowanego Lyo Food

Test jedzenia liofilizowanego Lyo Food

O tym jak ważne jest jedzenie podczas wypraw, zarówno tych mniejszych jak i większych, nie trzeba nikogo przekonywać. Na temat tego co jeść , pomysłów i teorii jest mniej więcej tyle ilu użytkowników plecaków. Ja chciałbym dziś pochwalić się naszym nowym odkryciem. Panie...
Żywność liofilizowana Tactical Foodpack - napędzaj swoje przygody smakiem i wygodą

Żywność liofilizowana Tactical Foodpack - napędzaj swoje przygody smakiem i wygodą

Uwielbiasz chodzić po górach, spać w namiocie lub jesteś entuzjastą survivalu, który lubi odkrywać nieznane? Jeśli tak, to wiesz jak ważne jest odpowiednie odżywianie w podróży. Na szczęścia z pomocą przychodzi żywność liofilizowana. Wśród tych niepozornych torebek znajdziesz...
Firepot – te liofilizaty w żółtych opakowaniach

Firepot – te liofilizaty w żółtych opakowaniach

Zimowy wieczór, pada deszcz  i wieje mroźny wiatr – nie tak wyobrażasz sobie nocną wyprawę do lasu? My też nie… przynajmniej liczyliśmy na nieco śniegu pod naszymi butami! No, ale już nie będziemy wybrzydzać.  Przecież dzisiejszy blog nie będzie o naszym biwaku "Jak wytresować...