Koszule harcerskie damskie i dziewczęce ZHP i ZHR

Koszula harcerska damska to główny element stroju harcerki. Jej wygląd, niezależnie od tego czy jest to element umundurowania ZHP czy ZHR, określa regulamin mundurowy. W przypadku obu wymienionych organizacji, koszula harcerska damska ma kolor szary - przybiera jedynie inne odcienie.

Zobacz także: Koszulki harcerskie    |    Chusty animacyjne     |     Menażki Harcerskie     |     Plecaki turystyczne     |    Latarki czołowe - czołówki     |    Plecaki kostka - różne kolory     |     Biżuteria dla harcerzy     |    Plakietki i naszywki na zamówienie

Koszula harcerska damska

W regulaminie mundurowym wyszczególnione są dwa rodzaje koszul mundurowych - te dla kobiet i te dla mężczyzn. Różni je nie tylko rozmiar, ale też kolor oraz specyfika profilowania. Damskie koszule mundurowe, zwane również bluzami mundurowymi, są bardziej dostosowane do damskiej budowy ciała. Męskie są mniej przylegające do ciała. Zwyczajowo rękawy koszuli harcerskiej podwija się na wysokość łokci - jedni mówią, że ma to być oznaka gotowości do działania, inni zwracają uwagę na to, że jest to po prostu dużo wygodniejszy sposób noszenia koszuli niż ten, kiedy rękawy są rozwinięte i długie.

Koszula mundurowa ZHP damska

W Związku Harcerstwa Polskiego damska koszula mundurowa ma kolor szary - jaśniejszy niż w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Bluza żeńska wykonana jest z materiału, który według producenta, powinien być przyjemny w użytkowaniu nawet latem. Na koszulę, w miarę jej noszenia oraz przebiegu czasu, naszywa się różne, okolicznościowe naszywki. Mogą to być plakietki środowiskowe - rogale hufcowe, herb miasta, plakietki chorągwi czy naszywki upamiętniające wyjazdy letnie lub biwaki albo zimowiska. Kolejnym elementem, który widnieje na damskim mundurze harcerskim są sprawności. Przyszywa się je w odpowiednim miejscu (określonym przez regulamin), na prawym ramieniu koszuli. Na przodzie, na lewej kieszeni, harcerki naszywają również plakietkę WAGGGS, która symbolizuje ogólnoświatowe stowarzyszenie harcerek. W kołnierzu koszuli (a czasem poza nim, jeśli mówimy o chuście skautowej), nosi się chustę drużyny, która może mieć różne wykończenia oraz suwaki.

Koszula harcerska dziewczęca

Koszula mundurowa dla dziewczynek w wieku szkolnym jest tożsama z koszulą mundurową dla starszych harcerek - różni je jedynie rozmiar. Tak samo jak w przypadku munduru damskiego, dziewczynki również naszywają na swoje koszule różne elementy przynależności do danej drużyny, szczepu, hufca czy chorągwi oraz plakietki okolicznościowe i sprawności oraz tropy. Elementami stałymi w koszuli są guziki - zarówno te płaskie, które mieszczą się przy pagonach, jak i te wypukłe, które są widoczne na przodzie koszuli. Na lewą kieszeń naszyta jest fabrycznie flaga Polski oraz lilijka ZHP. Koszula ma również oficjalny emblemat, który świadczy o tym, że jest wyrobem certyfikowanym, który został stworzony przez upoważnioną do tego celu jednostkę.

Zobacz też: