Koszule harcerskie mundurowe ZHP i ZHR

Koszula harcerska to absolutny niezbędnik każdego harcerza, niezależnie od tego czy wstępuje w szeregi ZHP czy ZHR. Jest ona podstawowym elementem umundurowania harcerzy i harcerek. Pełni funkcję reprezentacyjną, ale też ujednolica ubiór członków drużyn, hufców, chorągwi czy ogólnie harcerskiego ruchu. Koszula ZHP różni się oczywiście od produktu, jakim jest koszula ZHR, jednak te różnice nie są diametralne.

Zobacz także:    Książki i poradniki harcerskie   |    Getry i wywijki     |     Plakietki harcerskie, guziki i odznaki     |    Latarki czołowe - czołówki     |    Plecaki kostka - różne kolory     |     Chusty harcerskie     |    Plakietki i naszywki na zamówienie

Koszula mundurowa ZHP

Koszula mundurowa jest nazywana w skrócie mundurem. To ona pełni najważniejszą funkcję w całym, harcerskim umundurowaniu. Jest jednolita dla całej jednostki harcerskiej i symbolizuje należność do wybranego ruchu harcerskiego. Możecie się też spotkać z określeniem jej mianem: bluza harcerska lub bluza mundurowa. W każdym przypadku chodzi o dokładnie ten sam produkt. Oryginalna koszula posiada metkę Związku Harcerstwa Polskiego, dlatego po zakupie upewnij się, że produkt takową ma. Mundur harcerski najlepiej prać ręcznie w temperaturze maksymalnie 60 stopni, a prasować z temperaturą maksymalnie 150 stopni. W skład koszuli wchodzą nie tylko materiał, ale też guziki - płaskie i wypukłe. Możesz je również nabyć osobno, gdyby w trakcie noszenia, któryś z nich odpadł i zgubił się. Wzór koszuli mundurowej zmienił się w ciągu lat, dlatego jeśli decydujesz się na zakup munduru używanego, koniecznie upewnij się, że będzie on pasował do dzisiejszych standardów.

Koszula harcerska ZHP

Koszula harcerska występuje w dwóch rodzajach: damska koszula ZHP oraz męska koszula ZHP. Aby ułatwić Wam wybór, wyodrębniliśmy również koszulę zuchową ZHP, jest to jednak dokładnie ten sam wzór, co koszule męskie i damskie. Różni je jedynie wymiar, który podany jest w tabeli w opisie produktu. Koszula harcerska obrazuje naszą harcerską drogę - przez lata aktywności naszywamy na nią plakietki drużyny, hufca czy chorągwi, a także naszywki biwakowe czy obozowe. Koszula posiada na lewej kieszeni haftowane logo ZHP i flagę Polski. Zazwyczaj rękawy koszuli są podwijane do poziomu łokcia, aby była ona wygodniejsza przy większych aktywnościach i nie ograniczała ruchu rąk. Koszula powinna być dopasowana, ale nie opięta, dlatego wybierając swój rozmiar pamiętaj o tym, że najprawdopodobniej pod jej spód będziesz zakładać jeszcze podkoszulkę lub koszulkę drużyny i warto aby koszula nie była bardzo przylegająca.

Koszula zuchowa ZHP

Kolorystyka koszuli zuchowej jest tożsama z kolorystyką koszuli damskiej i męskiej ZHP. Zuchenki noszą koszule w kolorze grafitowym, zaś zuchy w kolorze zielonym. Koszula mundurowa wykonana jest z materiału nazwanego sofitex. Producent zapewnia, że jest to materiał oddychający, który nie powoduje nadmiernej potliwości, nawet w upalne dni. Przy zakupie harcerskiego munduru warto wziąć też pod uwagę inne elementy harcerskiego wyposażenia, takie jak spodnie, spódnicę czy nakrycie głowy. Warto zorientować się u drużynowego jakie barwy obowiązują w naszej jednostce, i które produkty są konieczne do zakupienia, a które dziecko otrzyma w ramach wsparcia drużyny.

Zobacz też: