fb


Książka Księga Jaszczurki

 • Cena: 45,00 zł
 • Koszty dostawy od: 9,9 zł
 • Darmowa dostawa kurierem lub do Paczkomatu już od 399 zł!

  Wartość zamówienia  Kurier InPost Poczta Polska Pocztex 48 Kurier DPD Paczkomaty 
  Przedpłata Pobranie Przedpłata Pobranie Przedpłata Pobranie Przedpłata Pobranie
  0 - 399 zł 14,00 zł 18,00 zł 16,00 zł 120,00 zł 16,00 zł 20,00 zł 12,00 zł 16,00 zł
  399 - 599 zł GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS GRATIS
  od 599 zł GRATIS GRATIS

   * - przy zamówieniu o wartości do 30 zł, powyżej tej kwoty 16,00 zł

szt.

Opis produktu

Książka Księga Jaszczurki

Księga Jaszczurki (tytuł oryginalny: Le Livre de Lézard) wywarła wielki wpływ na kilka pokoleń polskich harcerek. Te słynne rozważania okazują się też bardzo ważne dla harcerek w XXI wieku. Gdy czas pędzi nieubłaganie, współczesne dziewczęta powinny znaleźć kilka chwil, by zastanowić się nad przemyśleniami Jaszczurki, która tak pięknie ubiera w słowa to, co one same chciałyby powiedzieć.

Przepisywano ją ręcznie i na maszynie w czasie II wojny światowej, kiedy harcerstwo walczyło o przetrwanie. Fragmenty tekstu przygotowywano jako prezenty dla najmłodszych zastępowych i drużynowych. Pięknie je oprawiano, ozdabiano haftem lub obrazkiem o treści religijnej i dodawano do nich serdeczne dedykacje. Dzisiaj jednak nie trzeba przepisywać Księgi Jaszczurki ręcznie - coraz częściej jej fragmenty znajdują się na stronach internetowych lub w listach wysyłanych pocztą elektroniczną, np. z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

Autorka poetyckich rozważań, instruktorka szwajcarska, przez wiele lat była dla polskich czytelników anonimowa, kryjąc się pod skautowym imieniem Jaszczurki. Wydane w Genewie 3 części Księgi Jaszczurki nie zostały opatrzone nazwiskiem autorki zapewne zgodnie z jej życzeniem. Tuż przed oddaniem do druku pierwszego wydania udało nam się odnaleźć jej ślad i odkryć prawdziwe nazwisko. Nazywała się Aimée Morfin. W latach międzywojennych aktywnie uczestniczyła w życiu szwajcarskiej organizacji. Niełatwo było trafić na jej trop. Dziś pamiętają ją nieliczne szwajcarskie skautki seniorki. Jednak dzięki pomocy ówczesnej komisarki zagranicznej ZHP, hm. Ewy Lachiweicz oraz członkini Komitetu Światowego WAGGGS Charlotte Christ-Weber udało nam się w 2000 r. dotrzeć do mieszkającej w Genewie Benigny Blondel, wychowanki naszej tajemniczej Jaszczurki i ustalić jej nazwisko.

Części I i II Księgi Jaszczurki były wydane w Genewie w języku francuskim i dotarły do Polski przed 1939 rokiem w czasie wojny z inicjatywy druhen z 14. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej. Część III pisana w czasie wojny dotarła do harcerek później. Przetłumaczyla ją w 1999 r. Jadwiga Rolińska.

Produkty, które kupili inni klienci z tym produktem

Opinie naszych klientów

Recenzje użytkowników Dodano